Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w szkołach dla dorosłych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.
Egzamin gimnazjalny w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym. Część humanistyczna:
Egzamin ósmoklasisty z matematyki w szkołach dla dorosłych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.
Egzamin gimnazjalny w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym. Część matematyczno-przyrodnicza:
• z zakresu przedmiotów przyrodniczych, egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00,
• z zakresu matematyki, egzamin rozpocznie się o godzinie 11.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (sesja zimowa), egzamin praktyczny
Sesja trwa od 9 stycznia 2020 r. do 15 lutego 2020 r.
Kształcenie zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 7 lutego 2012 r. oraz podstawą programową kształcenia w zawodach z 31 marca 2017 r.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego w szkołach dla dorosłych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym
Egzamin gimnazjalny z języka obcego nowożytnego w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym:
• poziom podstawowy, egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00,
• poziom rozszerzony, egzamin rozpocznie się o godzinie 11.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie: część pisemna
Kształcenie zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 7 lutego 2012 r. oraz podstawą programową kształcenia w zawodach z 31 marca 2017 r.
31 stycznia 2020 r. przypada termin:
31 stycznia przypada termin:
Do 7 lutego 2020 r. należy przyjąć od zdających ostateczne deklaracje otyczące egzaminu maturalnego oraz dokumentację uprawniającą do dostosowaia warunków i form egzaminu maturalnych
Od 7 do 22 lutego 2020 r. należy przeprowadzić egzaminy eksternistyczne z zakresu szkoły podstawowej, zasadniczej szkoły zawodowej i liceum ogólnokształcącego w zimowej sesji egzaminacyjnej w 2020 roku
Do 10 lutego 2020 r. należy ustalić sposoby dostosowania warunków i form egzaminu dla uprawnionych zdających oraz poinformowanie ich na piśmie o przyznznych formach
Do 13 lutego 2020 r. należy przyjść od zdających oświadczenia o korzystaniu albo niekorzystaniu z przyznanych dostosowań
Do 17 lutego 2020 r. należy przekazać do OKE w formie elektronicznej wykaz zdających przystępujących do egzaminu maturalnego (Hermes)
Do 17 lutego 2020 r. należy przekazać do OKE za pomocą serwisu dyrektora informację o sposobach dostosowania warunków dla wszystkich zdających (tabela w serwisie)
Do 17 lutego 2020 r. należy przesłać do OKE informację o zapotrzebowanie na zadania egzaminacyjne do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języków mniejszości, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego
Do 17 lutego 2020 r. należy złożyć za pomocą serwisu dyrektora zamówienie na arkusze pozasystemowe i dla nauczycieli wspomagających
Do 17 lutego 2020 r. należy złożyć za pomocą serwisu dyrektora zamówienie na arkusze pozasystemowe i dla nauczycieli wspomagających
Do 20 lutego 2020 r. należy przesłać informację o przeprowadzeniu egzaminu maturalnego poza siedzibą szkoły (np. w wynajętych pomieszczeniach)
Do 20 lutego należy przesłać wniosek o przekierowanie zdających z rzadko wybieranych przedmiotów do innej szkoły
Do 20 lutego należy przesłać wniosek o powierzenie wszystkich zdających na egzamin maturalny do innej szkoły (wniosek w broszurze)
Do 22 lutego 2020 r. należy przeprowadzić egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (sesja letnia)
Zaplanowanie części pisemnej egzaminu zawodowego:
Dotyczy egzaminu przeprowadzanego z zakresu kwalifikacji zgodnie z podstawami programowymi kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 2019 r
Zaplanowanie części praktycznej egzaminu zawodowego m.in.:
Zaplanowanie przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego dla kwalifikacji z wykorzystaniem zadań jawnych:
Dotyczy egzaminu przeprowadzanego z zakresu kwalifikacji zgodnie z podstawami programowymi kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 2019 r.
Dotyczy egzaminu maturalnego. Do 4 marca 2020 r. musi nastąpić powołanie członków zespołu egzaminacyjnego i zastępcy przewodniczącego tego zespołu oraz zawarcie porozumień z dyrektorami innych szkół, których nauczyciele wchodzą w skład zespołu egzaminacyjnego, a także zebranie oświadczeń członków zespołu o znajomości przepisów związanych z bezpieczeństwem materiałów egzaminacyjnych
Do 4 marca 2020 r. musi nastąpic powołanie zespołów przedmiotowych do przepropwadzenia części ustnej egzaminu maturalnego oraz wyznaczenie ich przewodniczących.
Do 4 marca 2020 r. powinno nastąpić opracowanie harmonogramu przeprowadzania w szkole częsci ustnej egzaminu maturalnego oraz przekazanie go dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej.
W okresie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie następujących publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty:
Termin ogłoszenia wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dla sesji styczeń – luty 2020 oraz przekazania szkołom, placówkom lub centrom i pracodawcom świadectw potwierdzających kwalifikację w zawodzie i dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe dla sesji styczeń – luty 2020.
Dotyczy egzaminu przeprowadzanego z zakresu kwalifikacji zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 r.
Zaplanowanie części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (sesja letnia)
Do 23 marca 2020 r. musi nastąpić powołanie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznaczenie przewodniczących tych zespołów. Wyboru dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego spośród członków zespołu egzaminacyjnego.
Zaplanowanie części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (sesja letnia)
Termin składania deklaracji na sesję czerwiec – lipiec 2020 r. w przypadku ponownego przystępowania do egzaminu przez zdających, którzy nie zdali tego egzaminu w sesji 2020 Zima.Dotyczy egzaminu przeprowadzanego z zakresu kwalifikacji zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 r.
Zgodnie z harmonogramem i organizacją ustaloną przez dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami.
Uczestnictwo na terenie szkoły w dobrowolnych konsultacjach indywidualnych lub organizowanych w małych grupach.
Dotyczy nauczycieli kontraktowych i mianowanych, którzy zakończyli staż w ustawowym terminie i realizowali staż bez przedłużeń o czas trwania nieobecności w pracy nauczyciela.
Zgodnie z harmonogramem i organizacją ustaloną przez dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami.
Uczestnictwo na terenie szkoły w dobrowolnych konsultacjach indywidualnych lub organizowanych w małych grupach.
Złożenie sprawozdania z realizacji stażu w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego.
Dotyczy nauczycieli kontraktowych i mianowanych, którzy zakończyli staż w ustawowym terminie i realizowali staż bez przedłużeń o czas trwania nieobecności w pracy nauczyciela.
Opracowanie i przedstawienie dyrektorowi szkoły projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego albo nauczyciela mianowanego za okres jego stażu w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
Dotyczy opiekunów stażu.
W czerwcu, w terminie i w formie ustalonych w statucie szkoły należy poinformować ucznia i jego rodziców przez nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia i wychowawcę o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym (jako termin dodatkowy).
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty z jmatematyki w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym (jako termin dodatkowy).
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym (jako termin dodatkowy).
Jeżeli nauczyciel chce otrzymać wyższe pobory od 1 września, powinien złożyć wniosek do 30 czerwca 2020 r. Wówczas spotkanie z komisją odbędzie się w sesji letniej tj. do 31 sierpnia 2020 r.
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z matematyki
Dodatkowe terminy egzaminu maturalnego zaplanowano w dniach od 8 do 14 lipca (oprócz 12 lipca) – egzamin jest przeprowadzany w szkołach według szkolnych harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego
Ostateczny termin na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
Wydanie zdającym egzaminy maturalne: świadectw, aneksów oraz informacji o wynikach
Najpóźniej w ostatnim tygodniu ferii letnich należy przeprowadzić egzaminy poprawkowe
Na początku roku szkolnego nauczyciele mają obowiązek sformułowania wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
Obowiązek poinformowania uczniów oraz ich rodziców przez nauczycieli o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
Obowiązek poinformowania uczniów oraz ich rodziców przez nauczycieli o warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
Obowiązek poinformowania uczniów oraz ich rodziców przez wychowawcę oddziału o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania.
Obowiązek poinformowania uczniów oraz ich rodziców przez wychowawcę oddziału o warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
Obowiązek ustalenia źródeł i materiałów niezbędnych do realizacji zajęć, z których uczniowie mogą korzystać.
Ustalenie sposobu potwierdzania uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposobu i terminu usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych.
Obowiązek zapoznania uczniów i ich rodziców z możliwymi sposobami dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz poinformowania rodziców uczniów o trybie ustalania proponowanych dostosowań.
Obowiązek zapoznania uczniów i ich rodziców z możliwymi sposobami dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Obowiązek podjęcia współpracy z nauczycielem odbywającym staż w opracowaniu planu rozwoju zawodowego, w szczególności udzielanie mu pomocy w doborze właściwych form doskonalenia zawodowego.
Dotyczy nauczycieli pełniących funkcję opiekuna stażu.
Organizacja zebrania z rodzicami w celu umożliwienia rodzicom dokonania wyboru przedstawiciela rad oddziałowych.
Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły lub placówki
Obowiązek ustalenia technologii informacyjno-komunikacyjnej wykorzystywanej przez nauczycieli do realizacji zajęć.
Termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na sesję styczeń – luty 2021.
Dotyczy uczniów realizujących podstawę programową kształcenia w zawodach z 7 lutego 2012 r.
Termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na sesję styczeń – luty 2021.
Dotyczy uczniów realizujących podstawę programową kształcenia w zawodach z 31 marca 2017 r.
Złożenie przez nauczycieli wniosku o rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego wraz z planem rozwoju zawodowego musi nastąpić nie później niż w terminie 20 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole.
Dotyczy nauczycieli kontraktowych i mianowanych.
Złożenie przez nauczycieli planu rozwoju zawodowego musi nastąpić w terminie 0 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole.
Dotyczy nauczycieli stażystów.
Nie później niż do końca września konieczne jest przeprowadzanie egzaminów poprawkowych w dodatkowym terminie.
Dotyczy sytuacji, w której uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, tj. w ostatnim tygodniu ferii letnich.
Po dniu 11 października należy zapoznać uczniów/słuchaczy z zadaniami wskazanymi przez dyrektora CKE do przeprowadzania części praktycznej egzaminu, w tym z wyposażeniem stanowisk egzaminacyjnych niezbędnym do wykonania tych zadań
Najpóźniej do 15 października 2020 r. Dyrektor szkoły informuje rodziców o terminie przedłożenia dyrektorowi szkoły zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się. Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021 (CKE).
Zebranie deklaracji przystąpienia do egzaminu zawodowego w terminie styczeń – luty 2021 r. dotyczy zdających, którzy nie zdali egzaminu w sesji Lato 2020 - sierpień-wrzesień 2020. Maksymalny termin to 19 października 2020.
Złożenie wniosku o postępowanie egzaminacyjne lub kwalifikacyjne do właściwego organu musi nastąpić najpóźniej do 31 października 2020 r.
Właściwy organ, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku
Do 20 listopada 2020 r. należy poinformować rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia przez dyrektora szkoły lub upoważnionego przez niego nauczyciela o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.
Do 25 listopada należy przyjąć deklaracje rodziców uczniów lub pełnoletnich uczniów o korzystaniu albo niekorzystaniu z dostosowań wskazanych przez radę pedagogiczną.
Rodzice ucznia lub słuchacz składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, tj. nie później niż do 25 listopada 2020 r.
Do 25 listopada należy poinformować rodziców o terminie złożenia przez nich oświadczeń o korzystaniu albo niekorzystaniu z dostosowań wskazanych przez radę pedagogiczną.
Rodzice ucznia lub słuchacz składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, nie później niż do 25 listopada 2020 r.
Do 30 listopada należy poinformować rodziców uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż wymienione w uwagach o możliwości zwolnienia ucznia przez dyrektora OKE z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.
Do egzaminu ósmoklasisty nie przystępują dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym albo niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Należy złożyć wniosek do organu prowadzącego o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku budżetowym.
Ustalenie w uzgodnieniu z OKE zamówienia szkoły na arkusze egzaminacyjne dla uczniów lub absolwentów z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym (oraz innych form arkuszy tzw. pozasystemowych).
Przyjęcie od absolwenta uzasadnionego wniosku o przystąpienie do egzaminu maturalnego w innej szkole, niż szkoła, którą ukończył wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu maturalnego i niezwłoczne przekazanie tych dokumentów do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Obowiązek przekazania do OKE informacji o uczniach przystępujących do egzaminu ósmoklasisty, w tym informacji dotyczących sposobu dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb danego ucznia. Informacje mają być przekazane za pomocą systemu informatycznego SIOEO.
Obowiązek uzgodnienia z OKE zwolnień uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi z egzaminu ósmoklasisty. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym może być zwolniony przez dyrektora OKE z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.
7 grudnia 2020 r. upływa ostateczny termin na złożenie do dyrektora jednostki systemu oświaty, w której nauczyciel jest zatrudniony, wniosku o dofinansowanie zakupu sprzętu, oprogramowania lub usługi.
Pobierz:
Wzór wniosku o dofinansowanie 500 zł na zakup sprzętu, oprogramowania lub usługi
Zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.
W terminie do dnia 31 grudnia danego roku – termin ustala dyrektor szkoł.
Dotyczy nauczycieli, którzy złożyli wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku.
Zobacz:
Udział w pracach odpowiednio komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego w roli eksperta z listy ekspertów.
W terminach określonych przez organy powołujące komisję – w sesji zimowej do 31 grudnia danego roku.
Dotyczy nauczycieli wpisanych na listę ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły.
Należy wypłacić dofinansowania uprawnionym nauczycielom. Szkoła powinna dokonać wypłat w takim terminie, by środki były na kontach nauczycieli najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 r.
W roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe dla wszzytskich uczniów w kraju obywają się w tym samym terminie, tj. od 4 do 17 stycznia 2021.
Przeczytaj: Ferie zimowe w całej Polsce 2021 przesunięte na styczeń
W dniach od 11 stycznia do 19 lutego 2021 r. przeprowadzane będą egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod linkiem: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/1_2021_PP2012-EPKwZ.pdf
W dniach od 11 stycznia do 19 lutego 2021 r. przeprowadzane będą egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod linkiem: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/2_2021_PP2017_EPKwZ.pdf
W dniach od 11 stycznia do 24 stycznia 2021 r. przeprowadzane będą egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod linkiem: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/3.2021_PP2019_EZ.pdf
W dniach od 13 do 15 stycznia 2021 r. w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym, odbędą się egzaminy ósmoklasisty.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod linkiem: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20200820%20E8%20EM%20Komunikat%20o%20harmonogramie.pdf
W roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe dla wszzytskich uczniów w kraju obywają się w tym samym terminie, tj. od 4 do 17 stycznia 2021.
Przeczytaj: Ferie zimowe w całej Polsce 2021 przesunięte na styczeń