Praca nauczyciela wymaga elastyczności i ciągłych poszukiwań nowych narzędzi i materiałów. Zdobyć uwagę najmłodszego pokolenia nie jest łatwo, a co dopiero przekazać wiedzę i kształtować umiejętności. Zwłaszcza, że konkurencja jest silna – najmłodsi są przyzwyczajeni do pełnego bodźców świata wirtualnego. Tego samego oczekują od nauki i edukacji. Proces pedagogiczny także ;powinien dostarczać im wrażeń, rozbudzać ciekawość i być źródłem motywacji do samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności. W jaki sposób zadbać o własne zasoby wyobraźni i kreatywnego myślenia, by móc korzystać z nich w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą? Dowiedz się, jak rozbudzić kreatywność i skorzystaj z pomysłów, które pozwalają wyjść poza szablonowy sposób rozwiązywania problemów.
Stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych jest jednym z zadań systemu oświaty. Dlatego wspieranie nauczycieli w stosowaniu nowatorskich rozwiązań wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły. Z kolei motywacją do rozwoju dla nauczycieli jest uwzględnianie innowacji w awansie zawodowym. Czym jest zatem innowacja pedagogiczna? Które przepisy regulują jej opracowanie i realizację? Czym powinna się charakteryzować, jak ją napisać, dokumentować i ewaluować?
W przypadku tzw. nauczycieli wspomagających często dochodzi do zatrudnienia na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Warto pamiętać, że zatrudnienie na czas określony, nawet jeżeli przewidziano je tylko na jeden rok, nie możliwości odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
Nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole nie zaczynają stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Jeżeli spełniają warunki wymienione w art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela, to odbywają oni przygotowanie do zawodu nauczyciela. Co ważne – nie ma znaczenia data nawiązania stosunku pracy. Przygotowanie do zawodu może rozpocząć się w każdym momencie roku szkolnego.
Doskonalenie zawodowe to proces celowego, zaplanowanego i ciągłego kształcenia zawodowego, który polega na podwyższaniu kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych nauczyciela, a także na wszechstronnym rozwoju jego osobowości. Jest to proces realizowany zarówno przez instytucje specjalizujące się w tym zakresie, jak i poprzez samokształcenie i samodoskonalenie. W praktyce nauczyciele najczęściej podejmują doskonalenie zawodowe w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji, czyli uprawnień do zajmowania nowego stanowiska w szkole. Przed wybraniem konkretnej formy doskonalenia zawodowego trzeba koniecznie upewnić się, że umożliwia ona zdobycie kwalifikacji, o których mowa w rozporządzeniu MEiN. Należy również sprawdzić, czy jest ona realizowana zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając oferty studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych i szkoleń dla nauczycieli.
Zgodnie z art. 6a ust. 9 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, ocenę pracy ustala się po zapoznaniu nauczyciela z jej projektem oraz wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń. Wobec tego, czy niezapoznanie się przez nauczyciela z projektem wstrzymuje możliwość ustalenia oceny? Poznaj odpowiedź eksperta.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 września 2022 r. nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma sześć lat na uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego. Nieuzyskanie tego stopnia awansu zawodowego będzie skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy z pracy z końcem roku szkolnego. To jednak nie wszystko – nauczyciela, który nie zdobędzie tego stopnia awansu zawodowego, nie będzie można zatrudnić na czas nieokreślony w szkole samorządowej. Jak rozumieć te przepisy? Czy można uniknąć zwolnienia z pracy? Czy nieuzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego jest równoznaczne z utratą prawa do wykonywania zawodu i podejmowania pracy w oświacie?
W idealnym świecie edukacji wiedza płynie swobodnie, a nauczyciele są niezłomnymi przewodnikami pomagającymi młodym umysłom uczyć się nauk i życia. Jednak rzeczywistość bywa znacznie bardziej skomplikowana, Zwłaszcza kiedy nauczyciele napotykają na konflikt wartości – moment, w którym ich osobiste przekonania i wartości zderzają się z wymogami systemu edukacyjnego, oczekiwaniami rodziców, a nawet z różnicami kulturowymi i społecznymi wśród uczniów. Dowiedz się, czym jest konflikt wartości, jak wpływa na nauczycieli i jak można sobie z nim radzić.
Nauczyciele to grupa zawodowa, której obowiązki trudno wypunktować. Lista zadań, które czekają na nich w szkolnej codzienności zdaje się nie kończyć. Przekazywanie wiedzy i inspirowanie do rozwoju to tylko wycinek szerokiego pola działania. Nauczyciele udzielają wsparcia emocjonalnego, wspierają rodziców w przeróżnych trudnościach, kierują dzieci z niepokojącymi objawami do diagnoz. Przeciążeni, często wyczerpani nadmiarem obowiązków potrzebują wsparcia. Odpowiedzią na ich potrzeby może być superwizja. Czym jest taka forma pracy w przypadku nauczycieli i pedagogów? Jakie korzyści daje superwizja dla nauczycieli?
W ostatnim czasie uwaga mocno skupia się na dobrostanie psychicznym uczniów. Szkoły stały się nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem, w których pielęgnowane są emocjonalne i psychologiczne potrzeby młodych ludzi. Należy jednak zauważyć, że w toczącej się debacie pomijane jest zdrowie psychiczne nauczycieli. Tymczasem znaczenia tego aspektu nie można lekceważyć. Nauczyciele, którzy rozpalają ciekawość, wspierają naukę i kształtują przyszłość, sami pilnie potrzebują wsparcia i zrozumienia, aby rozwijać się zarówno osobiście, jak i zawodowo. Mają też w końcu ogromny wpływ na wychowanków. Jakiego wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego potrzebują nauczyciele?