Nieuzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej czy niezdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną skutkuje odmową nadania stopnia awansu zawodowego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel nie będzie mógł dalej ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego. Co ważne – nie wiąże się to od razu z koniecznością odbywania na nowo całego stażu. Dowiedz się, ile trwa dodatkowy staż nauczyciela, który nie uzyskał akceptacji komisji lub nie zdał egzaminu.
Rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nie powoduje automatycznie obowiązku przedłużenia z nim umowy o pracę do dnia zakończenia stażu. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych nauczycieli, z którymi zawarto umowę do końca zajęć, zaś staż z jakiegoś powodu, np. przebywania na zwolnieniu lekarskim, ulegnie przedłużeniu. W takim przypadku, aby możliwe było odbycie stażu w całości i uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego, możliwe są dwa rozwiązania.
Autorefleksja i ewaluacja własnej pracy jest na stałe przypisana funkcji nauczyciela. Fakt, że obecnie większość nauczycieli ponownie wraca do pracy z komputerem,zdalnie, nie zwalnia z tego obowiązku. Sam proces autorefleksji i ewaluacji odbywa się jednak nieco inaczej niż, kiedy zajęcia są prowadzone stacjonarnie. Przeczytaj artykuł i dokonaj samooceny korzystając z przygotowanych formularzy analizy.
Work-life balance oznacza stan, w którym wszystkie sfery życia człowieka pozostają w równowadze i wzajemnie się uzupełniają. Nie chodzi tu o liczbę godzin, które spędza się z rodziną bądź w pracy, lecz o poczucie harmonii i dobrostanu. I choć życie w równowadze praktykowało wiele starożytnych cywilizacji, to w Europie koncepcja ta pojawiła się dopiero pod koniec lat 70-tych XX wieku. Początkowo dotyczyła pracowników wielkich korporacji. Dążenie do sukcesów zawodowych sprawiło, że pracowali intensywnie coraz bardziej zaniedbując życie prywatne.
Nauczyciele realizujący zadania przedszkola czy szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nieprawowanie świadczą pracę, zatem należy uznać, że w ich przypadku staże na kolejne stopnie awansu zawodowego nie zostały przerwane. Czy tak jest w rzeczywistości?
Powierzenie funkcji wychowawcy może nastąpić w każdym momencie roku szkolnego. Taka potrzeba może pojawić się np. w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego dotychczasowego wychowawcy. Przepisy nie wskazują, jakie wymagania musi spełniać nauczyciel pełniący tę funkcję, a zatem nie ma przeszkód, aby wychowawcą został nauczyciel w trakcie stażu na którykolwiek stopień awansu zawodowego. Dowiedz się, czy w takim przypadku konieczna jest zmiana planu rozwoju zawodowego.
Od 1 września 2019 r. w procedurze awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego zniesiony został wymóg dokonania oceny pracy na rzecz oceny dorobku zawodowego – tak jak to było wcześniej. Skrócono też okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na ten stopień do 1 roku, zamiast dotychczasowych 4 lub 2 lat. Szczegóły procedury awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego według nowych przepisów przedstawia tabela.
Także w procedurze awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego, od 1 września 2019 r. zaszły pewne zmiany. Jeżeli planujesz otworzyć staż na ten stopień lub jesteś w jego trakcie koniecznie sprawdź, jakie są kolejne czynności i terminy ich realizacji po zmianie przepisów.
Zadaniem opiekuna stażu jest udzielanie nauczycielowi pomocy, w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Sprawdź, jaką dokumentację powinien prowadzić opiekun stażysty wykonując swoje obowiązki.
Przyjęcie nowej roli nie jest łatwe. Zwłaszcza, jeśli chodzi o taką, którą się obserwowało przez wiele lat z drugiej strony. Kiedy uczeń obcuje z dużą liczbą nauczycieli – młodych, doświadczonych, z pasją lub bez, nie ma możliwości, by nie wyrobił sobie wielu przekonań o tym zawodzie. A gdy sam się staje nauczycielem, musi się z nimi zmierzyć.