Przepisy prawa oświatowego stanowią, że rodzice mają prawo uczestniczyć w opracowywaniu i modyfikacji indywidualnego programu-edukacyjnego. Ich prawo do obecności jest oczywiste, jednak na ile to oni mogą decydować o treści IPET, jaka jest ich rola? Dowiedz się, na czym powinien polegać udział rodziców w opracowywaniu i modyfikacji IPET.
Za organizację procesu kształcenia uczniów realizujących obowiązek poza szkołą w zasadniczym stopniu odpowiadają rodzice, którym szkoła powinna udzielać wsparcia. Wątpliwości pojawiają się, kiedy edukacja domowa ma dotyczyć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla którego co do zasady należy opracować IPET? Czy uczeń objęty edukacją domową może być jednocześnie objęty realizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Czy szkoła jest zwolniona z realizacji obowiązku kształcenia specjalnego?
WOPFU i IPET opracowuje się dla uczniów posiadających przeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy określające zawartość dokumentu nie wskazują na to, aby zamieszczać w nim informacje o objęciu rodzica procedurą Niebieskie Karty. Nie oznacza to jednak, że fakt ten może zostać pominięty. Sprawdź, na co musi zwrócić uwagę zespół opracowujący IPET dla ucznia, który wychowuje się w rodzinie objęcie procedurą Niebieskie Karty.
Przepisy prawa oświatowego nie określają sposobu organizacji zajęć i do 5 uczniów. Brak jest regulacji dotyczących wymiaru czy proporcji, w jakich uczeń miałby realizować zajęcia z oddziałem i w małej grupie na terenie szkoły. Jak zatem zaplanować takie zajęcia i pracę nauczycieli? Sprawdź, jak prowadzić i dokumentować zajęcia w grupie do 5 osób organizowane dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Skorzystanie z prawa do rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych nie oznacza automatycznie, że szkoła nie realizuje kształcenia specjalnego. Uczeń nadal ma prawo do korzystania z uprawnień wynikających z dostarczenia do szkoły orzeczenia. Sprawdź, czy w takim przypadku, mimo odstąpienia od organizacji zajęć rewalidacyjnych, szkoła otrzyma dotację na ucznia z niepełnosprawnością.
Rodzice często pytają czy mają prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych prowadzonych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają tej kwestii, dlatego ustalenia powinny wynikać ze statutu szkoły lub placówki. Sprawdź szczegóły.