Przepisy prawa oświatowego nie wskazują, po jakim czasie od zgłoszenia się do poradni psychologiczno-pedagogicznej należy przeprowadzić diagnozę pedagogiczną. Często czas oczekiwania w poradni psychologiczno-pedagogicznej wynosi kilka miesięcy. Termin wizyty zależy od możliwości organizacyjnych poradni. Co zatem zrobić, jeżeli rodzic w pierwszym kontakcie z poradnią składa wniosek o wydanie opinii lub orzeczenia? O ile można maksymalnie wydłużyć termin na wydanie opinii lub orzeczenia, gdy dziecko zostaje zgłoszone do poradni bez uprzedniego przeprowadzenia jakichkolwiek badań?
Diagnoza to bardzo pojemne określenie. W szkole oznacza zbadanie funkcjonowania ucznia, jego zasobów i deficytów i określenie przyczyn ewentualnych trudności. Diagnostyką zajmują się zarówno psychologowie, jak i pedagogowie. Czym różni się diagnoza psychologiczna od pedagogicznej? Kiedy istotne jest, by uczeń został poddany kompleksowemu badaniu przez zespół psychologiczno-pedagogiczny?
Jedną z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej są zajęcia rozwijające uzdolnienia. Są to zajęcia organizowane dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Dowiedz się, dla których uczniów organizowane są dodatkowe zajęcia i sprawdź, jak zorganizować te zajęcia na wniosek rodziców, którzy uważają, że dziecko powinno mieć dodatkowe godziny zajęć.
Uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką kształcenia może otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jednak w takim przypadku należy zaprzestać organizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia i objąć go kształceniem specjalnym. Zgodnie bowiem przepisami prawa oświatowego, zindywidualizowanej ścieżki nie organizuje się dla uczniów objętych kształceniem. Sprawdź, do kiedy należy utrzymać zindywidualizowaną ścieżkę i dowiedz się, czy uczeń może być objęty zindywidualizowaną ścieżką, a jednocześnie mieć przydzielone godziny rewalidacji?
Uczniowie objęci kształceniem specjalnym mają prawo do dostosowanej formy nauczania oraz wsparcia adekwatnego do ich indywidualnych potrzeb. Jednym z elementów tego wsparcia jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna, której organizacja i zakres muszą być jasno określone. W związku z tym pojawia się pytanie, czy rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego powinien otrzymać odrębną pisemną informację o przyznanych formach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy wystarczające jest ujęcie tych informacji w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym (IPET).
Zdarza się, że mimo starań, nie jest możliwe zatrudnienie w szkole tzw. nauczyciela wspomagającego, ze względu na brak zainteresowanych kandydatów. Czy w takiej sytuacji można zatrudnić pomoc nauczyciela, skoro przepisy wskazują, że dyrektor zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub pomoc nauczyciela? Czy o tym, kto zostanie zatrudniony w szkole lub przedszkolu ogólnodostępnym może decydować organ prowadzący?
Rozwijający się mózg dziecka jest niezwykle wrażliwy na wszelkie wpływy. Zarówno biologiczne, jak i środowiskowe. Deficyty w zakresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie ucznia. Czasami sprawiają, że uczeń staje się bezradny i sfrustrowany. Ani on, ani jego otoczenie, nie rozumie ograniczeń, które mu towarzyszą. Bez odpowiedniej diagnozy i rozpoznania nieprawidłowości oraz wskazówek do pracy trudno poradzić sobie z nawarstwiającymi się problemami. Dowiedz się, jak pracować z uczniami z OUN i jak wspierać ich w na co dzień.
Współczesna szkoła stawia przed uczniami wiele wyzwań. Presja wyników, intensywny program nauczania oraz nadmiar bodźców cyfrowych mogą prowadzić do stresu, zmęczenia i obniżonej motywacji do nauki. Jako psycholog szkolny, zajmujący się również prozdrowotną praktyką kontaktu z naturą, wiem, jak ważne jest wspieranie zdrowia psychicznego i fizycznego uczniów. W tym kontekście coraz częściej mówi się o kąpielach leśnych i ich korzystnym wpływie na rozwój młodych ludzi. Wpisuje się to także w podejście systemowe określone w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, które podkreśla znaczenie wspierania dobrostanu dzieci poprzez działania profilaktyczne i środowiskowe. Jednym z narzędzi, które warto rozważyć w procesie edukacji, są kąpiele leśne – praktyka inspirowana japońskim shinrin-yoku, polegająca na świadomym obcowaniu z naturą.
Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w szkołach i placówkach. Jest to wsparcie ukierunkowane na zwiększenie efektywności procesu nauczania poprzez rozwijanie kompetencji niezbędnych do skutecznego przyswajania wiedzy, zarządzania czasem, selekcji informacji oraz stosowania strategii uczenia się dostosowanych do indywidualnych możliwości ucznia. Istotnym aspektem ich skuteczności jest nie tylko prawidłowa diagnoza trudności uczniów, ale także dobór odpowiednich metod pracy oraz właściwe kwalifikacje nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia. W artykule omawiamy formalne i praktyczne aspekty prowadzenia zajęć rozwijających umiejętności uczenia się.
Wczesne wspomaganie rozwoju jest formą wsparcia niezależną od organizacji roku szkolnego, powinno być organizowane na podstawie harmonogramu działań podejmowanych w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka. W przypadku organizowania wczesnego wspomagania rozwoju należy przede wszystkim spełnić wymagania dotyczące dokumentowania działań określone w przepisach. Jakie to dokumenty? W artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty musi opracować przedszkole prowadzące WWR
Dyrektor placówki prowadzącej wczesne wspomaganie rozwoju dziecka wydaje zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. WWR. Przepisy nie wskazują wprost, jak często powinien wydawać takie zarządzenie. W artykule wyjaśniamy, czy zespół należy powołać jeden raz – na cały okres, w którym dziecko korzysta z wczesnego wspomagania rozwoju, czy przed każdym spotkaniem jego członków.
Praca z dzieckiem objętym wczesnego wspomagania rozwoju nie powinna ograniczać się do zajęć w placówce. Równie ważna jest praca z dzieckiem w domu, z rodzicami. W związku z tym zalecane jest udostępnienie kart pracy w formie wydruków, które mogłyby wspierać codzienną pracę z dziećmi w domach. Czy środki z subwencji oświatowej na WWRD mogą pokryć koszty wydruku materiałów dla rodziców? Sprawdź, czy takie działanie jest to zgodne z przepisami, w tym z art. 35 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych?