Proponowany zestaw zawiera ciekawe pomysły na zabawy terapeutyczne, których wykonywanie doskonali świadomość schematu własnego ciała i usprawnia koordynację (oko – ręka, oko – noga, bilateralną). Do przygotowania ćwiczeń można wykorzystać łatwo dostępne materiały – piasek, butelki, pióra.
Celem zaproponowanych w niniejszym pakiecie ćwiczeń do terapii zaburzeń integracji sensorycznej jest usprawnianie zmysłu równowagi (znanego również jako zmysł przedsionkowy). To pomysły na atrakcyjne zabawy ruchowe dla najmłodszych, uczące planowania ruchu i czucia położenia ciała w przestrzeni.
Celem zaproponowanych zabaw terapeutycznych jest wielozmysłowe poznanie produktów spożywczych – węchem, smakiem i wzrokiem. Zadania dostarczają dziecku polisensorycznych doświadczeń i uczą kształtowania pełnego obrazu danego pojęcia. Tematem przewodnim zestawu są owoce i warzywa.
Uczniowie w spektrum autyzmu mogą mieć trudności z odnajdywaniem się w środowisku szkolnym na początku edukacji. Odpowiednie przygotowanie uczniów przez nauczyciela wspomagającego, pedagoga może nauczyć osoby w spektrum kulturalnego zachowania, grzecznościowych zwrotów i ich stosowania w różnych sytuacjach społecznych, co może pomóc uniknąć nieporozumień. Karty pracy przeznaczone są dla uczniów klas I-III w spektrum autyzmu, mają za zadanie usprawnienie umiejętności komunikacyjnych. Najważmniejsze cele pracy z proponowanymi materiałami to zwrotów grzecznościowych, używanie zwrotów grzecznościowych w odpowiednich sytuacjach społecznych.
Ćwiczenie skierowane jest do uczniów klas VIII i szkół ponadpodstawowych, w szczególności dla osób z diagnozą autyzmu lub Zespołu Aspergera. Sytuacje społeczne zazwyczaj są złożone. Nawet w tych, które można uznać za zupełnie zwyczajne kryje się wiele wątków, emocji, motywów zachowania. Karty pracy mają na celu wesprzeć uczniów z trudnościami w sferze społecznej w analizie i rozumieniu interakcji międzyludzkich.
Umiejętność postrzegania rzeczy z różnych perspektyw jest niezwykle ważna dla rozwijania empatii, zrozumienia oraz zdolności do analizy sytuacji i rozwiązywania problemów. Uczeń pracujący z proponowanymi kartami pracy nauczy się dostrzegać różnorodne aspekty i szczegóły, które mogą być niewidoczne z jednej strony, a zyskać nową wartość z innej. Takie podejście rozwija umiejętności krytycznego myślenia oraz zdolność do przyjmowania różnych punktów widzenia. Karty pracy te najlepiej wykorzystywać na zajęciach z zakresu rozwoju emocjonalno-społecznego, edukacji plastycznej oraz nauk przyrodniczych.
Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w internecie nasila takie zachowania. Niektórzy internauci stosują pewnego rodzaju podwójne standardy, w sieci pozwalają sobie na zupełnie inne zachowania niż w bezpośrednich kontaktach. Hejt może dotknąć każdego. Reakcja na takie zachowania to krok do zahamowania procesu przemocy.
Karty pracy skierowane do uczniów klas I-III, w tym także tych z zaburzeniami zachowania, stanowią skuteczne narzędzie wspierające rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych. Ćwiczenia pozwalają doskonalić umiejętności w zakresie budowania pozytywnych relacji oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami. Karty stawiają na praktyczne zadania, które pomagają uczniom rozwijać empatię i zachowania prospołeczne, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla dzieci z wyzwaniami behawioralnymi.
Proponowane karty pracy to narzędzie wspierające w nauczaniu zasad higieny osobistej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Proste i klarowne zadania, takie jak wybór odpowiednich zachowań, odróżnianie faktów od mitów czy tworzenie planu higieny tygodniowej, pomagają uczniom rozwijać nawyki niezbędne dla zdrowia i samodzielności. Dzięki materiałom uczniowie zrozumieją, które czynności higieniczne są konieczne na co dzień, a które można wykonywać rzadziej. Praktyczne ćwiczenia, dostosowane do ich możliwości, sprawiają, że nauka higieny staje się przystępna i angażująca.
Andrzejki, będące jednym z ludowych zwyczajów wróżbiarskich, mogą być ciekawym i angażującym tematem na zajęciach terapii pedagogicznej. Proponujemy wykorzystanie kart pracy odnoszących się do zagadnień związanych z andrzejkami. Podczas zajęć ważne jest, aby pamiętać o wrażliwości dzieci i unikać wróżb, które mogłyby wywołać lęk lub niepokój. Zajęcia powinny być przeprowadzone w atmosferze zabawy i bezpieczeństwa, z naciskiem na to, że wróżby są formą rozrywki, a nie przewidywaniem przyszłości.
Zestaw „Słowne łamigłówki – w świecie liter i słów” to zestaw ćwiczeń, które wspomagają rozwój językowy, koncentrację oraz spostrzegawczość u dzieci. Stworzony z myślą o uczniach, którzy potrzebują wsparcia w nauce czytania, pisania i logicznego myślenia, doskonale sprawdzi się na zajęciach terapii pedagogicznej, rewalidacyjnych oraz dydaktyczno-wyrównawczych. Korzystanie z kart pomaga dzieciom rozwijać umiejętności rozpoznawania liter, czytania prostych wyrazów oraz budowania zdań. Zadania sprzyjają poprawie koncentracji, spostrzegawczości, a także motoryki małej.
Karty pracy zaprojektowane z myślą o rozwijaniu umiejętności analizy i syntezy wzrokowej stanowią pomocne narzędzie w terapii pedagogicznej. Dzięki ćwiczeniom polegającym na wyszukiwaniu ukrytych nazw roślin i zwierząt w tekstach, uczniowie doskonalą percepcję wzrokową. Zadania wspierają procesy poznawcze, umożliwiają ćwiczenie umiejętności analitycznego myślenia oraz integracji wzrokowo-słownej.
„Głoski na wesoło”to zestaw kart pracy stworzony z myślą o ćwiczeniu percepcji słuchowej oraz rozwoju umiejętności językowych u dzieci. Zadania takie jak liczenie głosek w słowach, wycinanie i dopasowywanie obrazków do odpowiednich kategorii czy tworzenie łańcuchów wyrazów, pozwalają dzieciom na rozwijanie analizy i syntezy słuchowej. Ćwiczenia wspierają rozwój mowy, koncentracji i motoryki małej, jednocześnie wprowadzając element nauki poprzez zabawę.
Sylabowe zagadki to zestaw kart pracy stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności językowych i percepcyjnych u dzieci. Dzięki różnorodnym zadaniom, takim jak dzielenie wyrazów na sylaby, dopasowywanie obrazków do odpowiednich kategorii sylabicznych oraz kolorowanie kratek zgodnie z liczbą sylab w słowie, dzieci mogą w sposób przystępny i angażujący ćwiczyć analizę i syntezę słuchową. Materiał doskonale wspiera rozwój mowy, koncentracji oraz motoryki małej, oferując przy tym ciekawą formę nauki poprzez zabawę.
Uczniowie z zaburzeniami funkcji słuchowych bardzo dobrze słyszą poszczególne dźwięki, jednak zakłócony jest u nich proces analizy i syntezy słuchowej, gorsza jest pamięć i uwaga słuchowa, co powoduje trudności dziecka w opanowaniu prawidłowej techniki czytania i pisania. Ćwiczenia z dzieckiem mogą zminimalizować ryzyko pogłębiania się trudności w czytaniu i pisaniu, niwelując problemy dyslektyczne. Pobierz zestaw kart pracy usprawniających percepcję słuchową.
Skorzystaj z kart pracy dotyczących pierwszej pomocy, które pomogą uczniom opanować najważniejsze zasady reagowania w nagłych wypadkach. Materiały obejmują ćwiczenia takie jak analiza sytuacji wypadkowych, wyposażenie apteczki, ocena zagrożeń oraz praktyczne scenariusze udzielania pierwszej pomocy. Zadania w kartach mają na celu rozwijanie umiejętności podejmowania szybkich i odpowiednich działań w razie zagrożenia zdrowia i życia. Dzięki tym kartom uczniowie nauczą się oceniać zagrożenia, zabezpieczać miejsce zdarzenia oraz efektywnie pomagać poszkodowanym do momentu przybycia profesjonalnej pomocy.
Edukacja ekologiczna w szkołach jest niezwykle ważna dla kształtowania świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Prowadzenie edukacji ekologicznej w szkołach umożliwia uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podejmowania świadomych decyzji ekologicznych, co w długoterminowej perspektywie przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonego i zdrowszego świata.
Pobierz zestaw kart pracy skoncentrowanych na temacie profilaktyki zdrowotnej, w tym na zagrożeniach związanych z paleniem i zapobieganiem zachorowaniu na nowotwory. Realizacja zajęć z wykorzystaniem materiałów umożliwia uczniom zdobycie wiedzy o kluczowych zagadnieniach zdrowotnych i zachęca do świadomych wyborów życiowych. Ich wykorzystanie w szkole przyczynia się do kształtowania świadomości zdrowotnej i promowania zdrowego stylu życia wśród młodzieży.
Zestaw kart pracy wspierających naukę dodawania, odejmowania i liczenia. Dzieci mogą ćwiczyć precyzję ruchów, rozwiązywać proste zadania oraz poznawać liczby w przyjazny i praktyczny sposób. Ćwiczenia pomagają dzieciom rozwijać zdolności manualne i umiejętności matematyczne.
Naukę dodawania warto prowadzić w nawiązaniu do aktualnych okoliczności. Motyw kwiatków doskonale sprawdzi się w Dniu Kobiet albo 21 marca – w pierwszy dzień wiosny. Zestaw składa się 5 kart pracy zawierające ćwiczenia z dodawania. Zadanie polega na policzeniu kwiatków oraz wpisaniu wyniku w wyznaczone pole albo połączenia bukietu z odpowiednią cyfrą. Oprócz kompetencji matematycznych dzieci ćwiczą również spostrzegawczość, ponieważ muszą wyszukiwać jednakowe obrazki.
Zestaw kart pracy z edukacji matematycznej. Karty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zadania mają na celu rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania. Wszystkie karty pracy zostały utrzymane w tematyce dotyczącej walentynek. Warto sięgnąć po nie w lutym, kiedy w mediach i przestrzeni publicznej pojawia się wiele motywów związanych ze świętem zakochanych.
Proponowane zestawy ćwiczeń mają na celu wspieranie rozwoju dzieci, zwłaszcza tych z zaburzeniami sensorycznymi i motorycznymi. Każdy z trzech zestawów (ćwiczenia równowagi i koordynacji, ćwiczenia na trampolinie oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie) został opracowany z myślą o stymulacji układu przedsionkowego oraz proprioceptywnego, dlatego wato korzystać z nich w ramach terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Propozycje sprawdzą się na zajęciach terapeutycznych oraz lekcjach wychowania fizycznego, Bazujące na nich zajęcia mogą przynieść korzyści dzieciom z problemami w zakresie koordynacji ruchowej, równowagi oraz ogólnej motoryki dużej. Ćwiczenia pomagają w stabilizacji emocjonalnej, poprawie koncentracji i wzmocnieniu mięśni.
Wykorzystaj w pracy z uczniami z dysleksją 7 propozycji ćwiczeń. Ćwiczenia mają na celu utrwalenie znajomości schematu ciała, części ciała, stronności. Podczas zajęć intensywnie pracują oczy, dzieci także ćwiczą ruchy naprzemienne.
„Zbuduj swoje zdrowe życie” to edukacyjna gra planszowa, która ma na celu uświadomienie dzieciom, jak codzienne decyzje dotyczące jedzenia, aktywności fizycznej i higieny wpływają na ich zdrowie. Gra wspiera rozwój emocjonalno-społeczny, a także uczy podejmowania zdrowych wyborów.
„Gwiżdże, tupie, chlupie” to gra karciana w atrakcyjny sposób łącząca ćwiczenie pamięci wzrokowej i słuchowej z nauką wyrażeń dźwiękonaśladowczych i kojarzeniem dźwięków. Zaproponowane liczne warianty gry pozwolą wykorzystywać materiał dydaktyczny wielokrotnie, w różny sposób. To doskonała okazja, by wzmocnić swoje umiejętności językowe, rozwijać koncentrację, doskonalić różne aspekty percepcji słuchowej i przy tym świetnie się bawić.
Gra memory to popularna zabawa polegająca na odkrywaniu i parowaniu kart z obrazkami, która doskonale wspiera rozwój pamięci, koncentracji oraz spostrzegawczości. Przeprowadzenie zabawy memory dotyczącej związków frazeologicznych na zajęciach rewalidacyjnych lub terapii pedagogicznej dla ucznia ze spektrum autyzmu angażuje zarówno umiejętności poznawcze, jak i społeczne. Tego rodzaju memory pomaga w ćwiczeniu pamięci roboczej, rozwijaniu strategii poznawczych oraz wzmacnianiu umiejętności kojarzenia, poprzez dopasowywanie frazeologizmów do ich znaczeń. Dzięki temu uczeń nie tylko wzbogaca swoje słownictwo i lepiej rozumie język, ale również uczy się używać go w kontekście, co może znacząco przyczynić się do poprawy funkcjonowania w codziennych sytuacjach. Dodatkowo, gra w parach może stymulować rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i współpracy.
Opracowanie dedykowane uczniom klas VII-VIII, którzy znają język polski w stopniu niewystarczającym do pełnego zrozumienia lektury. Materiał składa się ze streszczenia powieści Aleksandra Kamińskiego, testu dla sprawdzenia wiedzy w wersji polskiej i ukraińskiej. Streszczenie lektury Kamienie na szaniec pomoże uczniom z Ukrainy zapoznać się z najważniejszymi wątkami powieści.
Karty pracy przeznaczone do nauki ortografii przez uczniów z Ukrainy. Materiały zawierają proste wskazówki z podpowiedzią, kiedy w pisowni stosować rz, ż, u, ó, h oraz ch. Do każdego przypadku dołączono ćwiczenia ortograficzne dla obcokrajowców. Przytoczone i opisane reguły nie obejmują wszystkich przypadków i wyjątków, jednak części mogą ułatwić poprawne pisanie w języku polskim bez konieczności nauki wszystkich zasad polskiej ortografii. Podpowiedzi mogą być szczególnie pomocne dla uczniów klas ósmych oraz maturzystów, którzy już niedługo przystąpią do egzaminu z języka polskiego.
Streszczenie lektury „Syzyfowe prace” w języku polskim i języku ukraińskim. Materiał jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów klas VII-VIII, którzy nie umieją czytać po polsku albo poziom języka polskiego nie jest wystarczający dla zrozumienia lektury. Materiał składa się ze streszczenia powieści Stefana Żeromskiego, testu dla sprawdzenia wiedzy w wersji polskiej i ukraińskiej.
Zrozumienie znaczenia regeneracji ciała i umysłu oraz nauka efektywnych technik relaksacyjnych pomoże uczniom lepiej radzić sobie z nauką i obowiązkami. Proponowana prezentacja w przystępny sposób przedstawia różne rodzaje odpoczynku i dostarcza praktycznych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Materiał może zostać wykorzystany także jako atrakcyjna gazetka gotowa do zamieszczenia w gablocie prowadzonej przez psychologa, pedagoga szkolnego czy pedagoga specjalnego.
Prezentacja „Każdy ma prawo do życia bez przemocy” to narzędzie edukacyjne stworzone z myślą o zwiększaniu świadomości na temat przemocy. Materiał w przystępny sposób wyjaśnia, czym jest przemoc, omawia jej różne formy (fizyczna, psychiczna, słowna, emocjonalna, cyberprzemoc) oraz uświadamia długotrwałe skutki, jakie niesie ze sobą zarówno dla ofiar, jak i społeczeństwa. Prezentacja wskazuje także sposoby rozpoznawania sygnałów przemocy oraz praktyczne metody reagowania na nią, podkreślając prawo każdego człowieka do życia w bezpiecznym i wolnym od przemocy środowisku.
Wdrożenie standardów ochrony małoletnich, które stało się obowiązkowe od 15 sierpnia 2024 roku, to ważny krok w zapewnieniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla wszystkich uczniów. Skuteczność opracowanych i wdrożonych procedur uzależniona jest jednak od zapoznania z nimi wszystkich członków społeczności szkolnej. Każda placówka ma obowiązek udostępnienia standardów na swojej stronie internetowej oraz obowiązek wywieszenia ich widocznym miejscu w siedzibie. Oprócz tego, że dokument musi być udostępniony w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich, warto stworzyć również gazetkę zawierającą najważniejsze informacje. Zachęcamy do pobrania prezentacji Standardy ochrony małoletnich w naszej szkole, którą można wydrukować i wykorzystać jako gazetkę gotową do wywieszenia w gablocie. Materiały te pomogą zwiększyć świadomość wśród uczniów na temat ich praw oraz obowiązków szkoły. Dzięki jasnym, zrozumiałym komunikatom, dzieci i młodzież dowiedzą się, jakie zachowania są niedozwolone oraz jak mogą chronić siebie i innych. Publikację udostępniamy w dwóch wersjach: plik gotowy do wydruku oraz plik edytowalny, pozwalający na dostosowanie komunikatów do specyfiki danej szkoły.
Gotowy materiał edukacyjny w formie gazetki ściennej, przygotowany z okazji Światowego Dnia AIDS (1 grudnia). Treści skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych zawierają informacje o HIV i AIDS, m.in.: różnice między nimi, drogi zakażenia, metody profilaktyki oraz znaczenie edukacji i solidarności. Gazetka uwrażliwia młodzież na problem stygmatyzacji osób żyjących z HIV i inspiruje do przełamywania stereotypów. Dzięki czytelnej strukturze materiał doskonale nadaje się do wyeksponowania w przestrzeni szkolnej.
Wykorzystaj praktyczne wskazówki dotyczące wspierania dzieci z trudnościami w płynności mowy. Broszura skierowana do rodziców zawiera sprawdzone metody komunikacji z dzieckiem, które pomagają stworzyć komfortowe warunki do swobodnego wyrażania myśli. Materiał dla nauczycieli zawiera porady dotyczące tempa rozmowy, odpowiedniego reagowania na trudności dziecka oraz wskazówki, jak wspierać dziecko w integracji z rówieśnikami i w edukacji szkolnej.
Pobierz plakaty, które będą przypominały uczniom, jak dbać o zdrowie psychiczne. Materiał zwraca uwagę na znaczenie zdrowego stylu życia, które mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne. Z plakatu uczniowie dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem i gdzie szukać pomocy.
Diagnoza gotowości szkolnej w obszarze rozwoju emocjonalnego. Rozwijanie inteligencji intuicyjnej.
Karta pracy zawiera ćwiczenie rozwijające umiejętności związane z rozpoznawaniem flagi kraju, w którym dziecko mieszka.
Karta pracy zawiera ćwiczenie rozwijające umiejętności związane z rozpoznawaniem flagi kraju, w którym dziecko mieszka.
Karta pracy zwiera ćwiczenie kształtujące umiejętność rozpoznawania gestów.
Ćwiczenie polega na wykonaniu rysunku ilustrującego wymarzony zawód dziecka.
Karta pracy do diagnozy gotowości szkolnej. Zadanie z zakresu inteligencji przyrodniczej w społecznym obszarze rozwoju dziecka.
Diagnoza gotowości szkolnej w obszarze rozwoju emocjonalnego. Rozwijanie inteligencji intuicyjnej.
Diagnoza gotowości szkolnej w obszarze rozwoju emocjonalnego. Rozwijanie inteligencji intrapersonalnej w zakresie dbania o zdrowie.
Ćwiczenie rozwijające inteligencję przestrzenną. Zadanie polega na opisaniu położenia przedmiotu względem innego przedmiotu.
Ćwiczenie wspierające rozwój fizyczny dziecka w obszarze motoryki małej.