Komunikowanie się jest umiejętnością, której można się nauczyć. Odpowiednie ćwiczenia, zabawy i zadania mogą pomóc osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu udoskonalić swoje umiejętności komunikacyjne i umiejętnie wykorzystywać je w rożnych sytuacjach społecznych. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych jest dedykowany uczniom klas V-VIII w spektrum autyzmu. Ćwiczenia uwzględnione w scenariuszu mają na celu rozwijanie umiejętności niezbędnych do komunikacji, w tym umiejętności uważnego słuchania, wychwytywania ważnych informacji, kontrolowania swoich chęci i emocji, ćwiczenie naprzemienności w rozmowie.
Zdrowy styl życia to podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju dzieci. Niniejszy scenariusz zajęć ma na celu uświadomienie dzieciom, jak istotne jest codzienne podejmowanie zdrowych wyborów. Podczas zajęć uczniowie poznają zasady zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i higieny osobistej, ale również nauczą się, jak rozpoznawać zdrowe i niezdrowe nawyki w swoim codziennym życiu.
Pierwsza pomoc to jedna z umiejętności, którą powinien opanować każdy. Właściwe przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy nie tylko zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, ale także rozwija poczucie odpowiedzialności za innych. Umiejętności te mogą życie, ale również budować w uczniach postawę troski o dobro wspólne i wzmacniać więzi. W trakcie zajęć przeprowadzonych z wykorzystaniem proponowanego scenariusza zajęć młodzi ludzie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, takie jak ocenianie sytuacji, reagowanie na wypadki oraz współpraca ze służbami ratunkowymi. Wprowadzenie do tematu pomoże uczniom zrozumieć, jak wielkie znaczenie ma zasad udzielania pierwszej pomocy.
Dobra pamięć to podstawa efektywnego procesu nauki i rozwoju. Oczywiście nie dałoby się uczyć bez innych funkcji poznawczych, takich jak myślenie, uwaga, spostrzeganie. Pamięć jest jednak bazą do wielu operacji umysłowych. Wyróżniamy kilka systemów pamięci: sensoryczną, krótkotrwałą i długotrwałą. Wysiłek intelektualny, jakim jest nauka wymaga magazynowania informacji, opracowywania ich, rozumienia, analizowania i syntezowania. Do tego potrzebna jest zarówno operacyjna pamięć krótkotrwała, jak i przechowywanie wiedzy w długotrwałej. Stres, tempo współczesnego świata i mnogość informacji sprawiają, że nastolatki mają trudności w zapamiętywaniu. Są na to jednak sposoby. Odpowiednio dobrane mnemotechniki pozwolą na bardziej efektywne kodowanie i wydobywanie informacji. Zadaniem scenariusza jest wsparcie uczniów w rozwoju własnej pamięci.
Promowanie krwiodawstwa wśród uczniów ma duże znaczenie dla ich edukacji, rozwoju osobistego i społecznego. Podczas zajęć uczniowie zdobędą wiedzę na temat procedury oddawania krwi oraz znaczenia krwiodawstwa. Zajęcia na temat krwiodawstwa przyczyniają się do promowania wartości altruizmu i solidarności. Uczniowie mają szansę zrozumieć, że po osiągnięciu pełnoletności mogą mieć realny wpływ na życie innych. Sprzyja to kształtowaniu empatii i poczucia odpowiedzialności społecznej.
Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się, jak wiedza i umiejętności z zakresu matematyki są wykorzystywane w życiu zawodowym. Scenariusz można wykorzystać ramach realizacji doradztwa zawodowego. Ćwiczenie sprawdzi się również podczas pierwszej lekcji matematyki w klasie IV, jako zachęta do zaangażowania w naukę.
Publikacja Duże drapieżniki. Wilk, ryś i niedźwiedź została opracowana przez Fundację WWF (https://www.wwf.pl/). To zestaw ciekawych pomocy dydaktycznych przygotowanych przez Fundację WWF w postaci scenariuszy zajęć i propozycji prac plastycznych do poprowadzenia w szkole, w przedszkolu, w świetlicy, w kole przyrodniczym lub w lokalnym klubie dla dzieci i młodzieży.
Narzędziownik „Eksperymenty przyrodnicze” został opracowany przez Fundację WWF (https://www.wwf.pl/). Są to instrukcje doświadczeń, dzięki którym przekonacie się na własne oczy, jak działają zjawiska przyrodnicze w miniaturze oraz jak człowiek wpływa na wiele z nich.
Publikacja Klimat. Niedźwiedź polarny została opracowany przez Fundację WWF (https://www.wwf.pl/). To zestaw materiałów wspierających nauczycieli realizujących zajęcia poświęcone tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Materiały zawierają zestaw scenariuszy zajęć i propozycji prac plastycznych do poprowadzenia w szkole, w przedszkolu, w świetlicy, w kole przyrodniczym lub w lokalnym klubie dla dzieci i młodzieży.
Publikacja Ssaki morskie. Foka szara, morświn została opracowany przez Fundację WWF (https://www.wwf.pl/). To pomoc edukacyjna WWF w postaci scenariuszy zajęć i propozycji prac plastycznych do poprowadzenia w szkole, w przedszkolu, w świetlicy, w kole przyrodniczym lub w lokalnym klubie dla dzieci i młodzieży.