Nie kupisz jej w aptece. A potrzebna jest do życia jak powietrze. Gdy jej brakuje, każdy człowiek, szczególnie młody, zaczyna doświadczać brak równowagi i harmonii swych życiu. Staje się niespokojny, zestresowany, a nawet agresywny. To witamina N jak natura. Jest bezcenna i dostępna na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, by wyjść na spacer, pojeździć leśnymi traktami na rowerze, popływać w jeziorze, pobiegać boso po trawie z poranną rosą, poleżeć na łące wdychając zapachy ziemi. Przedstawiamy scenariusz zajęć „Czym dla mnie jest przyroda?”.
Dzieci uwielbiają być pomocnikami w kuchni – od umilania czasu gotowania dzięki koncertom perkusyjnym na garnkach i pokrywach, przez zaangażowane mycie, krojenie, mieszanie różnych produktów aż do smakowania efektów wspólnej pracy. W przedszkolu pole eksperymentów małego kucharza może rozszerzyć się o poznawanie nowych produktów i przypraw, wiedzę z zakresu dietetyki, bezpieczeństwa pracy oraz współpracy.
„Ciociu, a gdzie Ty pracujesz?” – usłyszałam kiedyś od 5-latka. Pomyślałam, że w odpowiedzi na to pytanie zaproszę wychowanków na spacer i pokażę im drogę od przystanku autobusowego do miejsca mojej pracy. Z ciekawością słuchałam komentarzy dzieci: „O, to droga do przedszkola!”, „Ciociu, Ty blisko przedszkola pracujesz?”. Pod furtką placówki musiałam wyjawić dzieciom prawdę J to, że jestem z nimi w przedszkolu jest moją pracą! Zadałam więc kolejne pytanie: „To kim ja jestem z zawodu?” i odezwał się chór odpowiedzi: „Ciocią!”... Kto jeszcze pracuje w przedszkolu? I czy faktycznie jestem… „ciocią?”
Słowo „ekoludek” kojarzy się z „ufoludkiem”, dlatego też na zajęciach poświęconych ochronie środowiska pobawmy się z dziećmi w przybyszów z planety, gdzie panuje harmonia mieszkańców z zastałą naturą. Co to oznacza? Jak taka planeta mogłaby się nazywać? Jakie pomysły rdzennych ekoludków można, a nawet trzeba jak najszybciej wdrożyć na Ziemi?
Zajęcia trenujące wzywanie pierwszej pomocy realizują zadanie 7 przedszkola: „Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Zadanie to wydaje się być kluczem przedszkolnego wychowania od najmłodszej grupy, a jego pogłębienie o wypadki buduje pewność siebie w nieprzewidzianych sytuacjach i umiejętność przewidywania konsekwencji różnych zachowań.
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji rozwojowej (edukacji globalnej),których celem jest rozwijanie wrażliwości międzykulturowej.
Scenariusz doskonalący znajomość alfabetu i rozróżniania samogłosek i spółgłosek.