Dokument umożliwia systematyczne rejestrowanie i analizowanie trudnych sytuacji z udziałem uczniów w spektrum autyzmu. Może być prowadzony przez wychowawcę, nauczyciela wspomagającego, pedagoga, psychologa lub innego nauczyciela pracującego z uczniem.
Indywidualny plan reagowania kryzysowego to praktyczne narzędzie dla nauczycieli i specjalistów, które pomaga szybko, spokojnie i skutecznie reagować na trudne sytuacje z udziałem ucznia w spektrum autyzmu – zarówno w momencie kryzysu, jak i w działaniach profilaktycznych.
Dokument zawiera ustalone wspólnie z uczniem zasady reagowania w trudnych sytuacjach emocjonalnych i sposoby radzenia sobie z napięciem. Jego celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i sprawczości ucznia oraz ułatwienie nauczycielowi wspomagania dziecka w sytuacjach kryzysowych.
Notatka służbowa ze spotkania z psychologiem, pedagogiem i pedagogiem specjalnym to dokument, który służy do udokumentowania przebiegu spotkań poświęconych analizie sytuacji uczniów wymagających wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Dokument zawiera informacje o dacie, miejscu i uczestnikach spotkania, jego celu, przebiegu rozmowy oraz ustaleniach dotyczących podejmowanych działań i dalszych kroków. Notatka ma na celu zapewnienie przejrzystości, uporządkowania i ciągłości działań podejmowanych wobec uczniów, a także stanowi dowód na podejmowanie działań zgodnych z zasadami profesjonalizmu. Jest to narzędzie ułatwiające komunikację i współpracę między specjalistami oraz umożliwiające monitorowanie efektów wdrażanych działań wspierających. Sporządza się ją z myślą o rzetelnej dokumentacji działań oraz ewentualnych potrzebach wyjaśnienia ich zasadności w przyszłości.
Dokument pozwalający uporządkować informacje o uczniach posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Będzie szczególnie pomocy podczas półrocznego i rocznego podsumowania efektów pracy z uczniami objętymi kształceniem specjalnym w szkole.