Zespół opracowujący IPET po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i ocenie efektywności IPET może dokonać modyfikacji programu. Żadne przepisy nie określają wzoru modyfikacji IPET, dlatego decyzja o tym, jaką formę będzie miała, należy do zespołu. Co jednak istotne, że modyfikacje powinny być kontynuacją działań i odzwierciedlać zakres zmian w funkcjonowaniu ucznia i dokonywane modyfikacje. Z tego względu zmiany dokonywane w IPET mogą dotyczyć jedynie tych obszarów, działań, form wsparcia, celów itp., które ulegają zmianie (aneks do IPET). Może to być również odrębny dokument pełnego IPET z dopiskiem „modyfikacja”. Pobierz przykładowy wzór aneksu do IPET, w którym wskazano obszary zmian.
Pobierz przykładowy indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny dla ucznia z zespołem Aspergera. IPET opracowano dla ucznia klasy VI szkoły podstawowej. Integralną częścią IPET-u jest Arkusz Wielospecjalistycznej Oceny Funkcjonowania Poziomu Ucznia (WOPFU).
Pobierz przykładowy IPET dla uczennicy VIII klasy szkoły podstawowej posiadającej orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim.
Pobierz przykładowy wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego opracowany dla ucznia VIII klasy szkoły podstawowej, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne.
IPET może być bardzo obszernym dokumentem, w którym wpisane są wszystkie treści lub może składać się z głównego dokumentu i załączników. Zapis z załącznikami został zaproponowany w podanym przykładzie. Do programu dodano pełny opis wybranych załączników: dostosowanie programu, dostosowanie wymagań. Każdy z załączników odnoszący się do poszczególnych przedmiotów opracowywany jest przez specjalistów posiadających kwalifikacje do ich nauczania.
Opracowanie IPET dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi wymaga uwzględnienia, przedstawiamy przykładowy IPET dla dziecka z zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz niedosłyszeniem. Zapoznanie się z przykładowym programem może stanowić inspirację, trzeba jednak pamiętać, że indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, jak wskazuje nazwa, zawsze jest dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka lub ucznia.
Pobierz wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego opracowany na podstawie rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.