Proponowany zestaw zawiera ciekawe pomysły na zabawy terapeutyczne, których wykonywanie doskonali świadomość schematu własnego ciała i usprawnia koordynację (oko – ręka, oko – noga, bilateralną). Do przygotowania ćwiczeń można wykorzystać łatwo dostępne materiały – piasek, butelki, pióra.
Celem zaproponowanych w niniejszym pakiecie ćwiczeń do terapii zaburzeń integracji sensorycznej jest usprawnianie zmysłu równowagi (znanego również jako zmysł przedsionkowy). To pomysły na atrakcyjne zabawy ruchowe dla najmłodszych, uczące planowania ruchu i czucia położenia ciała w przestrzeni.
Celem zaproponowanych zabaw terapeutycznych jest wielozmysłowe poznanie produktów spożywczych – węchem, smakiem i wzrokiem. Zadania dostarczają dziecku polisensorycznych doświadczeń i uczą kształtowania pełnego obrazu danego pojęcia. Tematem przewodnim zestawu są owoce i warzywa.
Zestaw zawiera propozycje zabaw terapeutycznych z wykorzystaniem koca lub chusty. Ćwiczenia mają na celu m.in. stymulację percepcji ruchowej, pobudzenie receptorów czucia głębokiego, doskonalenie równowagi, zwiększenie świadomości własnego ciała, trening pamięci i wzbogacenie języka.
Zestaw zawiera trzy propozycje ćwiczeń, których głównymi celami terapeutycznymi są rozwijanie koncentracji uwagi, doskonalenie precyzji ruchów, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymulacja percepcji dotykowej oraz doskonalenie integracji półkul mózgowych. Zabawy z użyciem wody i produktów spożywczych są nie tylko atrakcyjne, ale też bezpieczne dla dzieci w każdym wieku.
Malowanie bitą śmietaną, olejem czy jogurtem to świetna zabawa. Ponadto ma ona walory terapeutyczne, m.in. stymuluje percepcję dotykową i doskonali koordynację oko – palec. Zachęcamy do poznania różnych nietypowych sposobów malowania z wykorzystaniem bezpiecznych dla dzieci produktów spożywczych.
Prezentujemy zestaw trzech prostych i atrakcyjnych ćwiczeń, które pomogą przede wszystkim w stymulacji i doskonaleniu zmysłu dotyku. Zaproponowane aktywności, stosowne dla różnych grup wiekowych, nie tylko wspierają rozwój sensoryczny, ale także mogą być doskonałą formą zabawy i nauki. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi zabawami poprawiającymi percepcję dotykową z użyciem kamieni, które można łatwo przeprowadzić w domu lub w gabinecie terapeutycznym.
Wspólne granie, śpiewanie i tworzenie instrumentów to nie tylko dobra zabawa. Zaproponowane ćwiczenia autorstwa Anny Żądełek mają na celu przede wszystkim stymulację percepcji słuchowej – rozwijanie koncentracji uwagi słuchowej i wyodrębnianie poszczególnych dźwięków.
Pobierz zestaw trzech ćwiczeń, których tematem przewodnim jest natura. Celem zadań jest nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkich doskonalenie percepcji wzrokowej – umiejętności zauważania i wskazywania dwóch tych samych elementów w zbiorze różnych oraz jednego innego w zbiorze takich samych.
W zestawie autorka Anna Żądełek zawarła propozycje różnych wariantów trzech ćwiczeń, których tematem przewodnim jest zima. Mają one na celu przede wszystkim stymulację układu dotykowego – doskonalenie różnicowania dotykiem kształtów, faktur i temperatury.