Organizacja wycieczki szkolnej i przedszkolnej to wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i dyrektora placówki. Sprawdź, jak zgodnie z aktualnymi przepisami zorganizować bezpieczną wycieczkę szkolną i przedszkolną. Poznaj obowiązki placówki oraz rozwiązania problemów, z którymi możesz się spotkać jako organizator wyjazdu.
Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który może dotyczyć każdego i każdej z nas. Dlatego też w ramach współpracy ePedagogika i PortalOświatowy oraz Twójpsycholog stworzyliśmy raport badający powszechność wypalenia zawodowego wśród nauczycieli/lek oraz dyrektorów/rek pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy do zapoznania się z raportem!
Obecnie w placówkach oświatowych i medycznych promuje się i wdraża holistyczne podejście do pacjenta. Podkreśla się rolę wielospecjalistycznego, kompleksowego sposobu prowadzenia terapii. Diagnostyka rozwoju w ostatnim czasie kładzie duży nacisk na aspekt funkcjonalny, co zobowiązuje terapeutę integracji sensorycznej do spojrzenia na ucznia z uwzględnieniem umiejętności związanych z jedzeniem i mówieniem. Nowe spojrzenie na ocenę funkcjonowania dziecka zachęca środowisko terapeutów do dyskursu na temat wymiany doświadczeń i wspólnego planowania terapii. W niniejszym ebooku autorka Anna Gajda podejmuje próbę określenia ram współpracy terapeuty integracji sensorycznej z logopedą w celu wsparcia terapii i rozwoju mowy dziecka.
Praca z uczniem ze spektrum autyzmu wymaga od nauczyciela nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również dużego zaangażowania, empatii oraz umiejętności dostosowania metod i form pracy do indywidualnych potrzeb ucznia. Plan zajęć rewalidacyjnych podkreśla konieczność zindywidualizowanego podejścia, które obejmuje nie tylko edukację szkolną, ale również rozwój umiejętności społecznych, emocjonalnych, fizycznych oraz naukę samodzielności.
Pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca – w tym dniu warto zaproponować dzieciom i uczniom pracę z kartami pracy nawiązującymi tematyką do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Wśród proponowanych materiałów znajdują się proste karty pracy dla najmłodszych, ale również materiały dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Karty pracy na pierwszy dzień wiosny są dobrym sposobem na wprowadzenie dzieci do nowego sezonu i zachęcenie ich do zainteresowania się tym, co się dzieje wokół nich. Pobierz ebooka, który zawiera karty pracy na pierwszy dzień wiosny. Zestaw zawiera karty pracy dla najmłodszych (kolorowanki, labirynty, łączenie w pary, dodawanie) oraz materiały edukacyjne dla starszych uczniów (czytanie ze zrozumieniem, praca z mapą). Proponowane karty pracy mogą pomóc w integrowaniu wiedzy z różnych dziedzin, takich jak biologia, geografia, matematyka i język polski.
Pobierz ebooka, który zawiera karty pracy związane tematycznie ze świętem zakochanych. Zestaw zawiera proste karty pracy dla najmłodszych, ale również zadania do wykorzystania na zajęciach terapii pedagogicznej oraz zadania służące rozwijaniu kompetencji emocjonalno-społecznych dla starszych uczniów.
W roku szkolnym 2023/2024 możliwe jest przekroczenie limitu godzin ponadwymiarowych. Co do zasady nauczycielowi nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych powyżej 1/4 jego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć – bez jego zgody. Z kolei za zgodą nauczyciela można przydzielić mu godziny ponadwymiarowe do 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. Podpowiadamy, ile godzin ponadwymiarowych może mieć nauczyciel, komu nie można przydzielać tych godzin i kiedy potrzebna jest zgoda nauczyciela.
Wszyscy nauczyciele są zobowiązani do dokumentowania pracy z uczniami – wymóg dotyczy także pedagogów specjalnych. Należy mieć świadomość, że aktualne regulacje nie wprowadzają żadnych nowych, dotychczas nieznanych procedur. Niniejszy ebook zawiera omówienie elementów, które mogą znaleźć się w dokumentacji prowadzonej przez pedagoga specjalnego. Zgromadzenie takich informacji może znacząco ułatwić codzienną pracę. W niniejszej publikacji prezentujemy wzory dokumentów, które warto umieścić w teczce pedagoga specjalnego.
Niniejsza publikacja wyjaśnia, jak funkcjonuje nadzór pedagogiczny w specjalistycznym otoczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej. Niniejszy ebook dostarcza czytelnikowi cennych informacji i wskazówek dotyczących praktyk i zasad nadzoru w takich instytucjach. Poznaj mechanizmy wspomagania, kontroli i diagnozy, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu poradni.
Wszystkie działania związane z kształceniem specjalnym dziecka należy odpowiednio dokumentować. Jednak przepisy nie określają katalogu takich dokumentów. Co w takim razie powinno się znaleźć w indywidualnej teczce dziecka z orzeczeniem? Jak przedszkole powinno prowadzić teczkę dziecka? Komu przekazać dokumenty zgromadzone po ukończeniu przedszkola? Na te pytania odpowiadamy w naszym e-booku.