Wielu nauczycieli zastanawia się czy nowe przepisy prawa oświatowego, które wyłączają stosowanie niektórych regulacji Karty Nauczyciela na czas reformy oświaty, ingerują także w zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Odpowiedź brzmi nie, przy czym trzeba pamiętać, że złożenie wniosku o urlop, czy też przebywanie na tym urlopie, nie uchroni nauczyciela przed decyzjami kadrowymi dyrektora.
Wrzesień przyniesie wiele zmian w pracy szkoły. Sprawdź, co czeka nauczycieli i uczniów w nowym roku szkolnym.
Ostatnim etapem procedury awansowej jest staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Trwa on 2 lata i 9 miesięcy i kończy się rozmową przed komisją. Cała ścieżka awansu, jeżeli nie wystąpią w czasie jej trwania nieobecności skutkujące koniecznością przedłużenia stażu lub jego powtórzenia, zajmuje nauczycielowi około 10 lat. Sam awans przebiega na podobnych zasadach co staż na nauczyciela mianowanego, dlatego w tym raporcie zwracamy uwagę tylko na występujące różnice i inny zakres pytań, jakie może zadać komisja.
Staż na stopień nauczyciela kontaktowego trwa 9 miesięcy i kończy się rozmową kwalifikacyjną przed komisją. W tym czasie nauczyciela czeka sporo formalności, jak chociażby opracowanie planu rozwoju zawodowego, jego ewentualna modyfikacja, a następnie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której odpowie na pytania komisji. W ebooku przedstawiamy m.in. 88 przykładowych pytań, które nauczyciel może usłyszeć podczas rozmowy z komisją.
Staż na drugi stopień awansu zawodowego (nauczyciel mianowany) trwa 2 lata i 9 miesięcy i kończy się egzaminem przed komisją. Sam awans przebiega na podobnych zasadach co staż na nauczyciela kontraktowego, dlatego w tym raporcie zwracamy uwagę tylko na występujące różnice. Przedstawiamy także listę 79 przykładowych pytań, jakie może zadać komisja egzaminacyjna.
Świadczenie kompensacyjne często jest mylone z emerytura pomostową . Ze świadczeniem tym często mylona jest emerytura pomostowa, Nauczycielom, którzy jeszcze nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, ale nie spełniają warunków do przejścia na emeryturę nauczycielską (bez względu na wiek), pozostaje skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Ze świadczeniem tym często mylona jest emerytura pomostowa, która jednak przysługuje bardzo wąskiej grupie nauczycieli.
Ustawa obniżająca wiek emerytalny wprowadziła możliwość ubiegania się o emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela - do dnia 31 sierpnia 2018 r. Dotyczy to również tych nauczycieli, którzy ukończą obniżony wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna). Wszyscy bowiem nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki do emerytury określone w art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, będą mogli przejść na tę emeryturę, jeżeli spełnią przynajmniej jeden z dwóch warunków. Pobierz raport i dowiedz się więcej.
W 2017 roku wejdzie w życie obniżenie wieku emerytalnego, z którego mogą skorzystać również nauczyciele. Świadczenie to jest mnie korzystne niż emerytura nauczycielska. Ale z tego ostatniego uprawnienia może skorzystać tylko nieliczna grupa pracowników pedagogicznych.