W 2025 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę. Niektórzy pracownicy będą więc mogli odebrać dzień wolny w innym terminie. Sprawdź czy ta zasada ma zastosowanie również w odniesieniu do nauczyciel zatrudnionych w publicznych jednostkach systemu oświaty.
Niektórzy nauczyciele – wychowawcy w bursach szkolnych w Boże Ciało zostali zobowiązani do sprawowania opieki nad uczniami. Dotyczy to w szczególności nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy, którzy nie mogli opuścić bursy na dni wolne od zajęć dydaktycznych. Czy za pracę w Boże Ciało nauczycielom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
Przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty stanowią, że śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca oddziału po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia. Nie ma jednak regulacji wskazujących, w jaki sposób zasięgać opinii uczniów. Dowiedz się, jakie działania może podjąć wychowawca, aby spełnić obowiązek ustawowy.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują odrębnie, jakie kwalifikacje powinien posiadać wychowawca klasy. W ustawie Prawo oświatowe wskazuje się jedynie, że oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, bez bliższego określenia wymaganych kwalifikacji. Czy zatem można przyjąć, że wychowawca klasy integracyjnej musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej? Sprawdź, co przepisy oświatowe mówią o kwalifikacjach nauczycieli pracujących w oddziałach integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych.
Przepisy nie określają zakresu obowiązków nauczycieli zatrudnionych na stanowisku wychowawcy świetlicy szkolnej. Czy wobec tego można uznać, że dyrektor ma prawo zobowiązać ich pełnienia dyżurów w stołówce szkolnej, podczas których nie tylko sprawują nadzór nad uczniami, ale także podają im posiłki i pomagają w sprzątaniu?
Kwestie dotyczące wysokości dodatku motywacyjnego budzą wiele wątpliwości. Wśród najczęściej pojawiających się pytań należy wskazać na to dotyczące obowiązku informowania rady pedagogicznej o przyznaniu tego dodatku oraz jego wysokości. Sprawdź, czy dyrektor szkoły ma obowiązek ujawniania takich informacji.
Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Decyzję o powierzeniu nauczycielowi funkcji wychowawcy klasy podejmuje dyrektor szkoły. Nie zawsze nauczyciel chce pełnić tę rolę i odmawia. Czy faktycznie ma do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor musi uwzględnić odmowę przyjęcia wychowawstwa.
Zdarza się, że nauczyciel pracujący w placówce nieferyjnej zostaje w trakcie roku przeniesiony (bez rozwiązywania stosunku pracy) do placówki feryjnej. Bywa również tak, że nauczyciel feryjny zaczyna prowadzić zajęcia w placówce nieferyjnej. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w zespołach szkolno-przedszkolnych i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. Sęk w tym, że przeniesienie nauczyciela w trakcie roku do placówki, w której obowiązują inne zasady urlopowe sprawia problem z rozliczeniem jego urlopu. W artykule wyjaśniamy, jak rozliczać urlop w razie przejścia ze szkoły feryjnej i nieferyjnej oraz odwrotnie – z nieferyjnej do feryjnej.
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?