Zgodnie z art. 75 ust. 2a Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Ma na to 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu. Tyle w teorii – a jak jest w praktyce? Czy każda skarga rodziców na nauczyciela prowadzi do postępowania dyscyplinarnego? Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć dyrektor, gdy rodzic składa skargę na nauczyciela.
Obserwacja uczniów w czasie zajęć dydaktycznych i podczas interakcji z rówieśnikami jest istotnym elementem praktyki pedagogicznej. Pozwala nauczycielom na rozpoznanie i zrozumienie indywidualnych potrzeb, aspiracji oraz wyzwań ucznia. Umożliwia precyzyjne ocenienie poziomu wiedzy i umiejętności, ale dostarcza także informacji niezbędnych do indywidualizacji procesu dydaktycznego. Dzięki obserwacji w różnorodnych kontekstach, od lekcji po momenty przerw czy zajęć pozalekcyjnych, nauczyciele zyskują wgląd w osobiste style uczenia się i zachowania uczniów. Pozwala to na dostosowanie metod i strategii edukacyjnych do potrzeb każdego ucznia. Takie podejście wspiera rozwój uczniów na wielu płaszczyznach, tworząc podstawy dla ich osiągnięć edukacyjnych i społecznych.
Dzień 6 stycznia 2024 r., podobnie jak 11 listopada w 2023 r. przypada w sobotę. To oznacza, że niektórzy pracownicy będą mogli odebrać dzień wolny za święto w sobotę. Przypominamy jednak, że nie dotyczy to nauczycieli.
W 2023 r. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przypada w sobotę. Z tego względu niektórzy pracownicy będą mogli odebrać inny dzień wolny za święto w sobotę. Sprawdź, czy ta zasada odnosi się także do nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Dowiedz się, kto odbierze dzień wolny za święto 11 listopada 2023 roku.
Zgodnie z nomenklaturą stosowaną w ustawie Karta Nauczyciela, nauczyciele świetlicy zajmują stanowisko „wychowawcy świetlic szkolnych”. W związku z tym pojawia się pytanie – czy wychowawca świetlicy szkolnej powinien otrzymywać dodatek za wychowawstwo?
Kwestie zwalniania uczniów z zajęć edukacyjnych warto określić w procedurze wewnątrzszkolnej. Dzięki niej wychowawcy klas, pozostali nauczyciele i rodzice nie będą mieli wątpliwości, jakie działania należy podjąć, by skutecznie i zgodnie z prawem zwolnić ucznia z całości lub części zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak opracować procedurę zwalniania uczniów z lekcji. Wykorzystaj gotowe procedury zwalniania z zajęć.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych nie mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania roku szkolnego. Nie przysługuje im także tzw. urlop na żądanie. Jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie do dyrektora wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego. Zdarza się jednak, że zwolnienie od pracy potrzebne jest nie na cały dzień, a jedynie na kilka godzin. Czy można wystąpić z wnioskiem o udzielenie kilku godzin urlopu bezpłatnego?
Obowiązek realizowania tzw. godzin dostępności nie może być realizowany w ten sposób, że nauczyciel prowadzi zaplanowane dla uczniów zajęcia wyrównawcze. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a tym samym nie mogą być prowadzone w ramach tzw. zadań statutowych. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udziela się w ramach pensum.
Praca w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstwach to dla wychowawcy klasy szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Z drugiej jednak strony wymaga to jeszcze lepszej organizacji i umiejętnego zarządzania swoim czasem pracy. Sprawdź, jaki jest limit dla dodatkowych godzin i co zmieniło się w tym zakresie od 1 września 2023/2024. Dowiedz się, które godziny możesz realizować bez wymaganych kwalifikacji oraz kiedy potrzebna jest zgoda na dodatkową pracę. Upewnij się także, jak rozliczane jest wynagrodzenie wychowawcy klasy za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.
Od 6 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące niektórych publicznych placówek systemu oświaty. W rozporządzeniu uwzględniono zasady zapewnienia nocnej opieki wychowankom specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Tak, jak w poprzednim stanie prawnym, obecnie również opiekę tę mogą zapewniać osoby niebędące nauczycielami. Sprawdź, czy przepisy określają minimalne kwalifikacje opiekuna nocnego SOWS.