Nauczyciele zatrudnieni w szkołach samorządowych mają prawo do korzystania z dwóch dni opieki nad dzieckiem. Prawo to nie wynika jednak z Kodeksu pracy, ale z Karty Nauczyciela. To z kolei oznacza, że ich uprawnienie kształtuje się nieco inaczej niż w powszechnym prawie pracy. Sprawdź, według jakich zasad udzielana jest opieka nad dziećmi dla nauczycieli.
Przydzielenie funkcji wychowawcy klasy może nastąpić w każdym momencie. Nie zawsze jest to początek roku szkolnego czy miesiąca. Pojawia się wówczas pytanie – od kiedy nauczyciel powinien otrzymywać dodatek funkcyjny? Poznaj odpowiedź eksperta i dowiedz się, jakie skutki finansowe wywołuje przydzielenie wychowawstwa w połowie miesiąca.
Z uwagi na to, że w czasie tzw. przerwy świątecznej dyrektor szkoły powinien zapewnić dzieciom opiekę, w większości szkół odbywają się tylko zajęcia świetlicowe. Z uwagi na charakter tych zajęć do pracy nierzadko angażowani się wyłącznie nauczyciele świetlicy. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy specjaliści oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów również powinni pełnić dyżur w trakcie przerwy świątecznej? A może prawo pozwala im wykorzystać w tym czasie urlop?
W artykule Wynagrodzenie nauczyciela na kwarantannie wyjaśnialiśmy, jak obliczana jest wysokość wynagrodzenia nauczyciela w czasie kwarantanny. Przypominamy – to czy nauczyciel może w tym czasie pracować zdalnie jest uzależnione od trybu, w jakim pracuje szkoła. Jednak nie jest to jedyny warunek – sprawdź, kto musi wyrazić zgodę na pracę nauczyciela w czasie kwarantanny.
Co roku nauczycielom przyznawana jest tzw. nagroda dyrektora szkoły. Wydaje się, że nabycie prawa do nagrody dotyczy tylko nauczycieli czynnie świadczących pracę w dniu jej wypłaty. Nie jest to jednak zasada. W artykule wyjaśniamy, czy wypłata nagrody dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.
Nauczyciele, którym przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego, nie zawsze chcą korzystać z niego w jednej części. Często woleliby, aby udzielać im go w dniach, ale nie zawsze dyrektor wyrażana to zgodę. Odmowę uzasadnia się dezorganizacją pracy szkoły czy przedszkola oraz tym, że łatwiej jest zorganizować zastępstwo na całą długość urlopu. Sprawdź, czy urlop uzupełniający można dzielić na części?
Zgodnie z zaleceniami, dzieciom i uczniom uczęszczającym na stacjonarne zajęcia do przedszkola i szkoły należy, za zgodą rodziców, mierzyć temperaturę ciała. Dowiedz się czy badanie temperatury można powierzyć nauczycielowi, czy powinna być to higienistka lub pielęgniarka szkolna.
Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie zawsze oznacza, że nauczyciel nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Wielu nauczycieli, mimo iż ze względu na stan zdrowia nie może świadczyć pracy, planuje wzięcie udziału w uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Dowiedz się c zy nauczyciel na zwolnieniu lekarskim może wziąć udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego, jeżeli według lekarza może chodzić.
Od 5 grudnia 2020 r. obowiązuje przepis stanowiący, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.
Nauczyciele, którzy realizują zajęcia pozalekcyjne i koła zainteresowań w ramach godzin ponadwymiarowych, chcieliby je realizować także w czasie zdalnego nauczania. Zainteresowanie dodatkowymi zajęciami wyrażają często również sami uczniowie oraz ich rodzice. Mimo to w większości szkół dyrektorzy podjęli decyzję, że w czasie zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, takie zajęcia nie będą realizowane. Sprawdź, czy zawieszenie zajęć pozalekcyjnych w czasie nauczania zdalnego jest zgodne z prawem.