W większości szkół corocznie przeprowadzano ewaluację programu wychowawczo-profilaktycznego. W związku ze zmianą przepisów o nadzorze pedagogicznym oraz dążeniem do odbiurokratyzowania pracy nauczycieli, pojawiają się pytania, czy można zrezygnować z takich czynności. Czy nauczyciele mogą odmówić sporządzenia informacji o realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego?
Po otrzymaniu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy z powodu częściowej likwidacji szkoły, zmniejszenia liczby oddziałów w szkole lub zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć, nauczyciel może zdecydować się na stan nieczynny. Sprawdź, jakie są konsekwencje przeniesienia w stan nieczynny i zastanów się czy jest to dobre rozwiązanie.
Prawo oświatowe mówi wprost, że nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, ale nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy. A co, jeżeli katecheta uczy też innego przedmiotu? Czy przez wychowawcę klasy należy rozumieć również opiekuna oddziału w przedszkolu? Okazuje się, że zakaz powierzania katechecie funkcji wychowawcy klasy nie jest bezwzględny. Sprawdź, kiedy nauczyciel religii będzie mógł zostać wychowawcą klasy.
Nauczyciel od stycznia 2022 roku zarobki nauczyciela nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie. To z kolei zostało ustalone na poziomie 3010 złotych. Pojawia się jednak problem. Pensje niektórych nauczycieli będą niższe od płacy minimalnej. Tak będzie np. w przypadku nauczyciela stażysty bez przygotowania pedagogicznego. Sprawdź, jak należy rozwiązać ten problem.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach samorządowych mają prawo do korzystania z dwóch dni opieki nad dzieckiem. Prawo to nie wynika jednak z Kodeksu pracy, ale z Karty Nauczyciela. To z kolei oznacza, że ich uprawnienie kształtuje się nieco inaczej niż w powszechnym prawie pracy. Sprawdź, według jakich zasad udzielana jest opieka nad dziećmi dla nauczycieli.
Przydzielenie funkcji wychowawcy klasy może nastąpić w każdym momencie. Nie zawsze jest to początek roku szkolnego czy miesiąca. Pojawia się wówczas pytanie – od kiedy nauczyciel powinien otrzymywać dodatek funkcyjny? Poznaj odpowiedź eksperta i dowiedz się, jakie skutki finansowe wywołuje przydzielenie wychowawstwa w połowie miesiąca.
Z uwagi na to, że w czasie tzw. przerwy świątecznej dyrektor szkoły może zapewnić dzieciom opiekę, w wielu szkołach odbywają się zajęcia świetlicowe. Ze względu na charakter tych zajęć do pracy nierzadko angażowani się wyłącznie nauczyciele świetlicy. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy specjaliści oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów również powinni pełnić dyżur w trakcie przerwy świątecznej? A może prawo pozwala im wykorzystać w tym czasie urlop?
W artykule Wynagrodzenie nauczyciela na kwarantannie wyjaśnialiśmy, jak obliczana jest wysokość wynagrodzenia nauczyciela w czasie kwarantanny. Przypominamy – to czy nauczyciel może w tym czasie pracować zdalnie jest uzależnione od trybu, w jakim pracuje szkoła. Jednak nie jest to jedyny warunek – sprawdź, kto musi wyrazić zgodę na pracę nauczyciela w czasie kwarantanny.
Co roku nauczycielom przyznawana jest tzw. nagroda dyrektora szkoły. Wydaje się, że nabycie prawa do nagrody dotyczy tylko nauczycieli czynnie świadczących pracę w dniu jej wypłaty. Nie jest to jednak zasada. W artykule wyjaśniamy, czy wypłata nagrody dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.
Nauczyciele, którym przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego, nie zawsze chcą korzystać z niego w jednej części. Często woleliby, aby udzielać im go w dniach, ale nie zawsze dyrektor wyrażana to zgodę. Odmowę uzasadnia się dezorganizacją pracy szkoły czy przedszkola oraz tym, że łatwiej jest zorganizować zastępstwo na całą długość urlopu. Sprawdź, czy urlop uzupełniający można dzielić na części?