Przepisy prawa oświatowego nie określają sposobu organizacji zajęć i do 5 uczniów. Brak jest regulacji dotyczących wymiaru czy proporcji, w jakich uczeń miałby realizować zajęcia z oddziałem i w małej grupie na terenie szkoły. Jak zatem zaplanować takie zajęcia i pracę nauczycieli? Sprawdź, jak prowadzić i dokumentować zajęcia w grupie do 5 osób organizowane dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Skorzystanie z prawa do rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych nie oznacza automatycznie, że szkoła nie realizuje kształcenia specjalnego. Uczeń nadal ma prawo do korzystania z uprawnień wynikających z dostarczenia do szkoły orzeczenia. Sprawdź, czy w takim przypadku, mimo odstąpienia od organizacji zajęć rewalidacyjnych, szkoła otrzyma dotację na ucznia z niepełnosprawnością.
Rodzice często pytają czy mają prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych prowadzonych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają tej kwestii, dlatego ustalenia powinny wynikać ze statutu szkoły lub placówki. Sprawdź szczegóły.
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niedostosowanie społeczne organizuje się zajęcia resocjalizacyjne. Zajęcia te nie mogą być realizowane w ramach godzin przeznaczonych na pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Sprawdź, dlaczego uczeń z niedostosowaniem społecznym mieć zapewnione zajęcia resocjalizacyjne niezależnie od udziału w zajęciach w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przerwy w szkole pomiędzy zajęciami są czasem pracy dla nauczycieli. W związku z tym, jeśli jest to uzasadnione, nauczyciel wspomagający powinien przebywać podczas przerw z uczniem. Ale o zakresie zadań realizowanych przez nauczycieli wspomagających decyduje dyrektor. W związku z tym może on ustalić zakres czynności, jakie nauczyciel wykonuje w ramach swoich zadań zawodowych w czasie przerwy międzylekcyjnej. W IPET należy określić zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów, a jednym z nich może być wsparcie nauczyciela wspomagającego podczas przerw.
Dojrzewanie jest trudnym okresem dla wszystkich nastolatków. Zmiany zachodzą na każdej płaszczyźnie – fizycznej, społecznej, emocjonalnej. Pojawiają się nowe potrzeby – przynależności do grupy rówieśniczej, poszukiwania własnej tożsamości, separacji od rodziców. Nastolatek przechodzi właściwie gruntowną przebudowę całej swojej osoby, podobnie jak jego rówieśnicze otoczenie. Relacje okazują się zmienne, ulegają dynamice dotąd nie znanej. Dla neurotypowych nastolatków to okres pełen wyzwań. Jak więc wesprzeć w tym trudnym czasie uczniów w spektrum autyzmu?
W przepisach prawa oświatowego nie ma innych wytycznych dotyczących realizacji podstawy programowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, poza zalecanymi w rozporządzeniu sposobami realizacji podstawy programowej. Sprawdź, jakie wskazówki zamieszczono w przepisach i na jakiej podstawie dokonać operacjonalizacji celów kształcenia i sposobów ich osiągania.
Wybór podręczników dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym to zadanie nauczycieli pracujących z uczniem. Dowiedz się, jakie kryteria decydują o doborze materiałów edukacyjnych? W jaki sposób podręczniki i programy nauczania są dostosowywane do indywidualnych potrzeb dzieci?
Uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym charakteryzuje opóźniony rozwój mowy i ograniczony zasób słów. Na ogół komunikują się oni za pomocą krótkich zdań, wyrazów lub gestów. Mają trudności z rozumieniem abstrakcyjnych pojęć, zapamiętywaniem, koncentracją i odtwarzaniem informacji. Często zmyślają i wykazują impulsywne zachowania. Edukacja tych uczniów wymaga dostosowania wymagań do poziomu rozwoju dziecka w wieku 6-9 lat, z naciskiem na proste formy komunikacji. W artykule przedstawimy skuteczne strategie komunikacyjne, które mogą pomóc nauczycielom uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Jakie kwalifikacje powinna posiadać pomoc nauczyciela? Jakie są jej obowiązki i jak nawiązać stosunek pracy? Czy zatrudnienie takiej osoby jest obligatoryjne czy fakultatywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule, który kompleksowo omawia wszystkie aspekty związane z zatrudnieniem pomocy nauczyciela w szkołach i przedszkolach. Dowiedz się, jakie są wymagania prawne, jak przebiega i czego dotyczy weryfikacja niekaralności kandydata, na czym polega praca oraz jakie wynagrodzenie przysługuje osobie zatrudnionej na tym stanowisku. Możesz również sprawdzić, jakie zadania nie powinny być przydzielane pracownikom niepedagogicznym. Artykuł zawiera praktyczne informacje i wskazówki ważne zarówno dla kandydatów, jak i osób już zatrudnionych.