Zdarza się, że mimo starań, nie jest możliwe zatrudnienie w szkole tzw. nauczyciela wspomagającego, ze względu na brak zainteresowanych kandydatów. Czy w takiej sytuacji można zatrudnić pomoc nauczyciela, skoro przepisy wskazują, że dyrektor zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub pomoc nauczyciela?
Zorganizowanie zdalnego nauczania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym stanowi wyzwanie dla nauczycieli oraz rodziców. Obowiązujące przepisy zawierają jednak regulacje stanowiące furtkę dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli.
Realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego dostarczanym do szkoły lub przedszkola wymaga przydzielenia dodatkowych godzin zajęć zatrudnionym specjalistom, a nierzadko również zatrudnienia dodatkowych nauczycieli. Wówczas dyrektor musi wystąpić do organu prowadzącego o dodatkowe godziny i chociaż wydaje się, że szkoła jest zobligowana do realizacji zaleceń, to w praktyce nie zawsze tak się dzieje.
Praca z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niedostosowanie lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym wymaga od nauczycieli szczególnego podejścia. Jest wyzwaniem w momencie, gdy drzwi szkoły są otwarte dla uczniów. Natomiast w sytuacji zawieszenia zajęć, praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych rodzi nowe trudności, na które trzeba odpowiedzieć skutecznymi rozwiązaniami. Wiele nauczyliśmy się podczas wiosennego lockdownu, warto więc teraz wykorzystać te doświadczenia.
AKTUALIZACJA! Ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych istotnie wpłynęło na możliwość realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniach i opiniach wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Czy oznacza to, że w okresie, w którym zadania szkoły są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, można odstąpić od ich realizowania? Kiedy zajęcia zaplanowane w IPET mogą być prowadzone na terenie szkoły?
Od poniedziałku kolejna grupa uczniów będzie uczyła się z domu. Wprowadzenie nauki zdalnej kardynalnie zmieni ich życie, tak jak wcześniej zmieniło się życie starszych dzieci i nastolatków. Niektórzy odnajdują się w nauce online, innych ta sytuacja przytłacza. Ten okres jest szczególnie trudny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy potrzebują zupełnie innego rodzaju wsparcia ze strony nauczycieli wspomagających, a jednocześnie – potrzebują go bardziej niż na co dzień.
Bardzo często zdarza się, że do jednej kasy uczęszcza dwoje lub więcej uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na te sam rodzaj niepełnosprawności. Wydaje się, że w takim przypadku warto organizować dla nich wspólne zajęcia rewalidacyjne. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie doszło do nieprawidłowości?
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm cechują zaburzenia rozwojowe w obszarze komunikacji i interakcji społecznych. Może okazać się, że nie jest w stanie zaadaptować się w grupie rówieśniczej, ale nawiązuje dobre relacje z dziećmi młodszymi lub starszymi. Czy w takim przypadku dyrektor może podjąć decyzję o przeniesieniu dziecka do innej grupy wiekowej? Co w sytuacji, gdy realizuje ono obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego?
Za organizację procesu kształcenia uczniów realizujących obowiązek poza szkołą w zasadniczym stopniu odpowiadają rodzice, którym szkoła powinna udzielać wsparcia. Wątpliwości pojawiają się, kiedy edukacja domowa ma dotyczyć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla którego co do zasady należy opracować IPET? Czy uczeń objęty edukacją domową może być jednocześnie objęty realizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego?
Zasady organizacji zajęć realizowanych w grupie do 5 osób określa dyrektor szkoły. Sprawdź czy może on podjąć decyzję o tym, że w tych samych zajęciach będą uczestniczyli uczniowie w różnym wieku, uczęszczający do różnych klas.