Dyrektor przedszkola lub szkoły może zobowiązać każdego nauczyciela do przygotowania sprawozdania z pracy w kończącym się półroczu. Przepisy nie zawierają wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w szkołach. Wobec tego, jak opisać pracę i działania podejmowane na rzecz uczniów? Sprawdź, jakie informacje może uwzględniać podsumowanie pracy psychologa i pedagoga szkolnego po pierwszym półroczu.
Rok szkolny 2024/2025 nie przyniósł ze sobą radykalnych zmian w zadaniach i dokumentowaniu pracy pedagoga szkolnego. Jak co roku, ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Przedstawiamy najważniejsze zadania pedagogów na ten rok szkolny oraz pomocny spis niezbędnej dokumentacji wraz ze wzorami dokumentów.
Zadania pedagoga szkolnego zostały określone w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To ten wykaz stanowi punkt wyjścia do opracowania rocznego planu pracy. Sprawdź, jak zaplanować pracę nad tworzeniem planu i jak skonstruować roczny plan pracy pedagoga. Dowiedz się, jakie formy realizacji poszczególnych zadań będą najlepsze. W artykule opisano kroki i wytyczne dotyczące tworzenia rocznego planu pracy pedagoga szkolnego, wskazano na istotne przepisy prawne oraz omówiono różne aspekty pracy pedagoga szkolnego.
Oligofrenopedagog to nauczyciel specjalista zajmujący się edukacją i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością intelektualną. Choć w aktualnych regulacjach prawnych częściej stosuje się określenie „nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”, w praktyce nadal funkcjonuje termin „oligofrenopedagog”. Sprawdź, jakie stanowiska w szkole i przedszkolu może zajmować nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki. Dowiedz się, jakie uprawnienia daje oligofrenopedagogika i jakie formy kształcenia podjąć, aby zdobyć kwalifikacje na poszczególnych stanowiskach.
Do zadań pedagoga specjalnego w szkole należy m.in. prowadzenie zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zajęcia te mogą być prowadzone indywidualnie z uczniem, ale również grupowo. Nie ma przeszkód, aby pedagog specjalny prowadził zajęcia grupowe dla uczniów.
Każdy specjalista pracujący z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych wie, jak istotne jest właściwe dokumentowanie swojej pracy. Prowadzenie dziennika pedagoga specjalnego to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale również narzędzie, które pomaga usystematyzować działania i ocenić ich skuteczność. Jednak jak sprawić, by ten dokument nie był tylko kolejnym formularzem do wypełnienia, lecz realnym odzwierciedleniem codziennych wyzwań i sukcesów w pracy z uczniami? W niniejszym artykule omawiamy praktyczne aspekty prowadzenia dziennika, dzielimy się przykładami wpisów oraz wskazujemy, na co zwrócić uwagę, aby dokumentacja ta była zarówno zgodna z wymogami formalnymi, jak i pomocna w codziennej pracy. Dowiedz się, jak skutecznie prowadzić dziennik pedagoga specjalnego i unikać typowych błędów.
Statut szkoły powinien zawierać zapisy dotyczące organizacji kształcenia specjalnego uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Obowiązek ten wynika z art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe. Sprawdź, jakie zapisy warto uwzględnić w statucie.
Przepisy nie określają, ile spotkań i jak często powinien organizować przewodniczący zespołu psychologiczno-pedagogicznego. Forma i częstotliwość spotkań powinny wynikać z planu pracy zespołu. Sprawdź, jak zorganizować i udokumentować pracę zespołu zgodnie z przepisami i dobrą praktyką.
Rodzice uczniów regularnie zwracają się do szkół z prośbą o przygotowanie opinii lub informacji dotyczących funkcjonowania dziecka – szczególnie wtedy, gdy dokumentacja jest wymagana przez instytucje zewnętrzne, takie jak powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Choć szkoła ma obowiązek wydania opinii dla poradni psychologiczno-pedagogicznej czy sądu rodzinnego, wątpliwości pojawiają się, gdy rodzic składa wniosek o przygotowanie opinii potrzebnej do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Wyjaśniamy, czy szkoła wystawia opinię dla zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i jaką formę może mieć taka dokumentacja.
Zgodnie z przepisami, obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jednak nie wszystkie dzieci w tym wieku są gotowe na rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie. Jeżeli zdaniem nauczycieli i rodziców dziecko powinno jeszcze przez jakiś czas korzystać z wychowania przedszkolnego, należy wnioskować o odroczenie obowiązku szkolnego w 2025 roku. Sprawdź przepisy i rozwiązania najczęściej spotykanych problemów.
Matura poprawkowa jest szansą dla absolwentów, którzy nie zdali jednego egzaminu obowiązkowego. Egzamin organizowany przez CKE odbędzie się w sierpniu – część pisemna 19 sierpnia, ustna 20 sierpnia. Maturzyści otrzymają arkusze zgodne z formułą obowiązującą w 2025 roku. Zgłoszenie chęci przystąpienia do poprawki należy złożyć do 15 lipca 2025 roku.
Wyniki egzaminu maturalnego mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość absolwentów. Poza nielicznymi wyjątkami, to od nich uzależnione są wyniki rekrutacji na studia. Przekazując absolwentom świadectwa dojrzałości, warto od razu informować ich możliwości zweryfikowania uzyskanej liczby punktów. Osoby niezgadzające się z oceną mogą wnieść odwołanie od wyników matury. Decyzję o tym, by odwołać się od wyniku matury zwykle podejmują te osoby, które znalazły się granicy przyjęcia na wybrany kierunek studiów. Poznaj krótki i praktyczny poradnik krok po kroku, jak odwołać się od wyników i o czym pamiętać, aby odwołanie od wyników matury 2025 było skuteczne.
Karta Nauczyciela określa pensum nauczyciela wspomagającego. Istnieją jednak wątpliwości, ile godzin powinno ono wynosić w przypadku nauczyciela w przedszkolu i oddziale przedszkolnym. Pojawiają się także pytania, czy do tego pensum zalicza się prowadzenie zajęć rewalidacyjnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Nauczyciel wspomagający zapewnia wsparcie uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczycielom pracującym z tym uczniem. Współorganizowanie procesu kształcenia i wychowania nie ogranicza się jednak do obecności na lekcjach. Dowiedz się jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź, jakie umożliwiają prowadzenie indywidualnych zajęć z uczniem.
Jednym z najczęściej zadawanym pytań dotyczącym zatrudnienia tzw. nauczyciela wspomagającego jest pytanie o minimalny i maksymalny wymiar wsparcia udzielanego uczniowi przez tego nauczyciela. W artykule wyjaśniamy, ile godzin z uczniem dyrektor powinien przydzielić nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, zatrudnionemu w celu współorganizowaniu kształcenia w klasie ogólnodostępnej. Odpowiadamy również na pytanie, czy wymiar pracy nauczyciela wspomagającego musi być równy liczbie godzin lekcyjnych ucznia z orzeczeniem.
Długo wyczekiwany projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów (druk sejmowy 1344) trafił do Sejmu. Nowe przepisy mają wprowadzić jednolite zasady wykonywania zawodu psychologa i powołać samorząd zawodowy psychologów. Projekt zakłada istotne zmiany w zatrudnianiu psychologów w szkołach i ich ścieżce awansu. Celem regulacji jest także wzmocnienie systemowej ochrony zdrowia psychicznego, w tym dzieci i młodzieży objętych pomocą psychologiczną w szkołach. Jakie konsekwencje dla oświaty mogą nieść planowane zmiany?
Zamknięcie drzwi gabinetu w ostatni dzień roku szkolnego przynosi psychologom i pedagogom nie tyle ulgę, co osobliwe poczucie pustki. Brakuje stukotu plecaków, nieśmiałych pytań zza drzwi i emocji unoszących się w powietrzu po trudnych rozmowach. Choć wakacje i urlop formalnie służą wypoczynkowi, dla wielu specjalistów są również okresem refleksji i wewnętrznego bilansu. Jak naprawdę wygląda ten czas w pracy psychologa szkolnego? A jak mógłby wyglądać, by wspierać profesjonalny rozwój i regenerację? Co oznacza „przerwa od pomagania” w praktyce?
Praca psychologa szkolnego jest niezwykle ważna dla wsparcia rozwoju dzieci i młodzieży oraz dla wspierania środowiska szkolnego. Sprawozdanie z tej pracy powinno zawierać szczegółowe informacje dotyczące diagnozy, interwencji oraz działań profilaktycznych podejmowanych na rzecz uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. W artykule zamieszczamy wskazówki pomocne w sporządzeniu sprawozdania.
Od 1 września 2025 r. planowane są zmiany w przepisach dotyczących obowiązku zatrudniania nauczycieli specjalistów w publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach. Opublikowane projekty aktów prawnych przewidują zmiany, które mogą istotnie ułatwić sprostanie standardom zatrudniania nauczycieli specjalistów. Sprawdź, co ma się zmienić od nowego roku szkolnego.
Coraz więcej uczelni oferuje kierunki pedagogiczne w formie studiów online. Rodzi to pytanie o ich wartość kwalifikacyjną – czy ukończenie studiów w 100% online daje uprawnienia do pracy w szkole jako nauczyciel? Artykuł wyjaśnia, jakie warunki muszą spełniać studia pedagogiczne, aby ich ukończenie pozwalało podjąć pracę jako nauczyciel.
Dodatek za wysługę lat nauczyciela przysługuje po przepracowaniu 3 lat i wynosi 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy – do maksymalnie 20%. Uwzględnia się tylko zatrudnienie pracownicze, nie cywilnoprawne. Sprawdź, którym nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat z art. 33 ustawy Karta Nauczyciela.
Arkusze organizacyjne szkół i przedszkoli są zatwierdzane jeszcze przed wakacjami, jednak często jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego konieczne jest wprowadzenie do nich zmian. Do najczęstszych należą zmiany dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych. Sprawdź, czy ich odebranie wymaga wyrażania zgody przez nauczyciela.
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Z artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego święto w niedzielę nie daje podstaw do odebrania wolnego w innym dniu? Czy stan prawny może się zmienić i pracownicy odbiorą wolne za święto w niedzielę? Dlaczego problem odbioru dnia wolnego za święto nie dotyczy nauczycieli?
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 września 2022 r. nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma sześć lat na uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego. Nieuzyskanie tego stopnia awansu zawodowego będzie skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy z pracy z końcem roku szkolnego. To jednak nie wszystko – nauczyciela, który nie zdobędzie tego stopnia awansu zawodowego, nie będzie można zatrudnić na czas nieokreślony w szkole samorządowej. Jak rozumieć te przepisy? Czy można uniknąć zwolnienia z pracy? Czy nieuzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego jest równoznaczne z utratą prawa do wykonywania zawodu i podejmowania pracy w oświacie?
Ocena pracy nauczyciela w drugim roku przygotowania do zawodu musi spełniać określone wymogi formalne, jednak sposób jej przedstawienia nie jest jednoznacznie określony przepisami prawa. Pojawia się zatem pytanie, czy dopuszczalna jest forma tabelaryczna, czy też wyłącznie opisowa. Artykuł przedstawia obowiązujące regulacje oraz praktyczne rekomendacje w tym zakresie.
Nauczyciel początkujący w okresie odbywania przygotowania do wykonywania zawodu ma obowiązek przeprowadzenia co najmniej dwóch lekcji obserwowanych. Pierwszą przeprowadza w drugim roku, a kolejną – w ostatnim roku odbywania przygotowania do zwodu nauczyciela. Pierwsza lekcja pokazowa ma mniej formalny charakter, ma pomóc nauczycielowi przygotować się do spotkania z drugą komisją. Kolejna obserwacja ma bowiem duży wpływ na dalsze losy awansu zawodowego nauczyciela. Od uzyskanej opinii zależy bowiem to, czy nauczyciel początkujący będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego.