Przepisy nakładają obowiązek wpisywania do dzienników innych zajęć oceny postępów i wniosków dotyczących dalszej pracy z uczniem. Brak jednak wskazań, jak często należy to robić. Szczegółowe zasady powinny być określone w statucie szkoły, warto jednak zastanowić się, jaka częstotliwość będzie optymalna.
W bursie prowadzi się dokumentację wskazaną w przepisach dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. W związku z tym, bursza powinna dokumentować także wszystkie podejmowane działania na rzecz uczniów z niepełnosprawnością zgodnie z zakresem wsparcia określonym w IPET.
Przepisy prawa oświatowego zawierają regulacje dotyczące prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej w publicznych. W przypadku przedszkoli niepublicznych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, kiedy zasady dokonywania wpisów w dzienniku określa statut, a kiedy trzeba stosować się do wytycznych zawartych w rozporządzeniu.
Obowiązek włączania kamerek w czasie zajęć wielu uczniom spędza sen z powiek. Jedni nie chcą pokazywać się nauczycielowi oraz kolegom bez konkretnego powodu, inni nie posiadają odpowiedniego sprzętu, a jeszcze inni – wstydzą się wyglądu swojego mieszkania lub znajdują się w krępującej sytuacji. Mimo to, w większości szkół niewłączanie kamery jest karane nieobecnością, oceną niedostateczną lub obniżeniem oceny z zachowania. Czy słusznie?
Nie wszyscy nauczyciele odnajdują się w prowadzeniu zajęć zdalnych w bezpośrednim kontakcie w czasie rzeczywistym i odmawiają korzystania z kamery i mikrofonu. Niektórzy nie widzą potrzeby takiego działania i wolą przekazywać uczniom przygotowane wcześniej nagrania. Czy zajęcia można prowadzić tylko przy pomocy komunikacji mailowej, za pomocą której dzieciom przesyłane są notatki albo nagranie oraz ćwiczenia do wykonania?
Przepisy prawa oświatowego wskazują maksymalną liczbę uczniów z niepełnosprawnością w jednej klasie integracyjnej lub specjalnej. Takich regulacji nie ma natomiast w odniesieniu do klas ogólnodostępnych. Sprawdź, czy istnieją wytyczne dotyczące maksymalnej liczby uczniów posiadających orzeczenie w oddziale ogólnodostępnym.
Wielu rodziców na czas zdalnego nauczania zgłasza chęć zrezygnowania ze wspomagania ucznia przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela, tzw. nauczyciela wspomagającego. Wówczas pojawia się pytanie – czy skoro nauczyciel nie może wypełniać swoich podstawowych obowiązków, to należy rozwiązać z nim stosunek pracy? Czy powierzając mu inne obowiązki, dyrektor szkoły narusza dyscyplinę finansów publicznych?
Dyrektor przedszkola lub szkoły może, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zobowiązać każdego nauczyciela specjalisty do przygotowania sprawozdania z pracy w ostatnim semestrze lub roku. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jakichkolwiek wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w poszczególnych placówkach. Tymczasem rok szkolny 2020/2021 już od pierwszych dni był wyjątkowy i powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w podsumowaniu pracy pedagoga i psychologa.
Przystępując do opracowania sprawozdania z pracy w danym semestrze/roku szkolnym nauczyciel powinien zaplanować jego strukturę. Podsumowanie pracy pedagoga oraz psychologa powinno zawierać kilkanaście elementów.
W czasie rozpoczynających się 4 stycznia 2021 r. ferii zimowych w szkołach mogą odbywać się półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej, obozy szkoleniowe dla uczniów ze szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Ich organizacja wymaga jednak zapewnienia odpowiedniej kadry opiekuńczej.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest oczywista. W niektórych przypadkach okresy występujące w czasie pandemii mogą nie zostać zaliczone do stażu zatrudnienia, od którego zależy prawo do trzynastki. Nie dotyczy to jednak całego czasu pandemii. Poza tym na prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego mogą mieć też wpływ na wymiar trzynastki. Szczegóły w artykule.
Rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nie powoduje automatycznie obowiązku przedłużenia z nim umowy o pracę do dnia zakończenia stażu. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych nauczycieli, z którymi zawarto umowę do końca zajęć, zaś staż z jakiegoś powodu, np. przebywania na zwolnieniu lekarskim, ulegnie przedłużeniu. W takim przypadku, aby możliwe było odbycie stażu w całości i uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego, możliwe są dwa rozwiązania.
Autorefleksja i ewaluacja własnej pracy jest na stałe przypisana funkcji nauczyciela. Fakt, że obecnie większość nauczycieli ponownie wraca do pracy z komputerem,zdalnie, nie zwalnia z tego obowiązku. Sam proces autorefleksji i ewaluacji odbywa się jednak nieco inaczej niż, kiedy zajęcia są prowadzone stacjonarnie. Przeczytaj artykuł i dokonaj samooceny korzystając z przygotowanych formularzy analizy.