Prawidłowe prowadzenie dokumentacji jest jednym z ważniejszych aspektów pracy specjalistów zatrudnionych w placówkach oświatowych. Wypełnianie tego obowiązku nie tylko umożliwia skuteczne monitorowanie podejmowanych działań edukacyjnych i wychowawczych, ale również stanowi istotne wsparcie w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych czy problematycznych. Jednym z ważniejszych narzędzi dokumentacyjnych jest notatka służbowa – często niedoceniana, a jednocześnie niezwykle użyteczna. Pełni ona rolę nie tylko informacyjną, ale i ochronną, potwierdzając prawidłowość podejmowanych działań i decyzji pracownika oświaty. Mimo że sporządzanie notatek służbowych nie jest wymagane przepisami, warto stosować się do zasad rzetelności, obiektywizmu oraz precyzji. Wiele szkół, w celu ujednolicenia sposobu i formy sporządzania notatek, wprowadza własne procedury wewnętrzne. Dowiedz się, jakie znaczenie odgrywa notatka służbowa w przypadku pracypedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa i poznaj zasady ich sporządzania.
Przetwarzanie danych dotyczących stanu zdrowia uczniów przez szkoły to kwestia zasługująca na uwagę w kontekście przepisów RODO i prawa oświatowego. Prawo do prywatności jest chronione przez Konstytucję, a jednocześnie, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę uczniom, szkoły potrzebują informacji o ich stanie zdrowia. Przepisy RODO oraz ustawa Prawo oświatowe wskazują, na jakich zasadach i w jakim zakresie przetwarzanie takich danych jest legalne.
Czy każda rozmowa z uczniem musi być dokumentowana? Czy podpis ucznia na notatce jest konieczny? A co z rodzicami – czy mają prawo zażądać wglądu w notatki sporządzone przez szkołę? To pytania, które budzą wątpliwości w codziennej pracy pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Przepisy prawa oświatowego nie pozostawiają w tym zakresie całkowitej dowolności, ale jednocześnie dają szkołom pewną elastyczność w kształtowaniu własnych procedur. W artykule wyjaśniamy, kiedy pracownik jednostki systemu oświaty powinien wymagać podpisu ucznia oraz czy dyrektor szkoły powinien udostępniać notatki do wglądu rodziców uczniów.
Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może zostać poddany ponownej diagnozie i w jej wyniku otrzymać nowe orzeczenie. Nowe orzeczenie automatycznie uchyla poprzednie. Mimo że uczeń nadal podlega kształceniu specjalnemu, dyrektor szkoły jest zobowiązany do wykonania kilku kroków administracyjnych. Sprawdź, jakie są obowiązki dyrektora szkoły w przypadku złożenia w szkole nowego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy w sprawie nauczania języków obcych niekiedy budzą wątpliwości. Nie wszyscy uczniowie muszą obowiązkowo uczyć się dwóch języków obcych. Trzeba jednak rozróżnić zwolnienie od wyłączenia obowiązku nauki. Inaczej traktuje się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, a inaczej z innymi rodzajami niepełnosprawności. Wyjaśniamy, którzy uczniowie nie uczą się drugiego języka obcego z mocy prawa i uczęszczają na zajęcia z techniki, a których należy z tej nauki zwolnić na wniosek.
Niewłaściwe zachowania uczniów nie ograniczają się do czasu spędzanego w szkole w czasie trwania zajęć. Wiele z nich ma miejsce po lekcjach, poza terenem placówki. Nie oznacza to jednak, że szkoła powziąwszy informację o zdarzeniu ma pozostać obojętna. Przedmiotem zainteresowania pedagogów powinna być bowiem nie tylko bójka w szkole, ale również zdarzenia rozgrywające się poza terenem placówki oświatowej. Sprawdź, czy możliwe jest ukaranie ucznia za bójkę po lekcjach.
Nauczyciel wspomagający może pełnić funkcję wychowawcy klasy. Wynika to z przepisów prawa oświatowego, które nie ograniczają funkcji wychowawcy do określonej grupy nauczycieli, z wyjątkiem nauczycieli religii . Jest to zresztą rozwiązanie korzystne dla uczniów, rodziców i nauczyciela wspomagającego. Sprawdź przepisy prawa oświatowego i dowiedz się, o czym powinien pamiętać nauczyciel, aby jego współpraca z uczniem, rodzicami i innymi nauczycielami dobrze się układała?
Nie istnieje uniwersalny zestaw wskazówek „jak pracować” dla nauczyciela wspomagającego. Wynika to z tego, że każdy uczeń z orzeczeniem wymaga innego wsparcia i innego rodzaju pomocy. W szczególnej sytuacji są nauczyciele wspomagający zatrudnieni w szkołach kształcących w zawodzie. Czy w tym przypadku oraz wiedzy z zakresu pedagogiki specjalnej i kształcenia ogólnego niezbędna jest również specjalistyczna wiedza z zakresu przedmiotów zawodowych? W artykule dzielimy się wskazówkami, jak nauczyciel współorganizujący kształcenia może wspomagać ucznia na przedmiotach zawodowych.
Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Plan pracy psychologa szkolnego powinien obejmować działania związane z zakresem realizacji wynikającym ze statutu i określonym w zakresie czynności. Szczegółowe działania do uwzględnienia w planie pracy mogą wynikać np. z planu pracy szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego i innych działań szkoły w danym roku szkolnym. Dowiedz się, jak przygotować się do tworzenia rocznego planu pracy psychologa szkolnego i jakie elementy w nim uwzględnić.
Od 2022 r. w polskich szkołach obowiązkowo zatrudnia się psychologów szkolnych. Już od września 2024 r. ich liczba będzie większa niż w poprzednich latach, ponieważ przestają obowiązywać przejściowe przepisy określające minimalną liczbę specjalistów. Stanowisko nauczyciela psychologa nadal jest stosunkowo młode w polskiej szkole i niekiedy wciąż pojawiają się wątpliwości, czym w zasadzie powinien się on zajmować. Kim jest psycholog szkolny i czym się zajmuje? Na co powinien przygotować się absolwent psychologii, który po raz pierwszy w życiu podejmie pracę w szkole? Poznaj najważniejsze wskazówki dla początkującego psychologa szkolnego.
Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z 22 lipca 2022 r., psychologowie przedszkolni i szkolni mogą realizować zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w ramach obowiązkowego wymiaru godzin. Poza zajęciami WWR, do zadań psychologa w należą m.in. diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych, przeprowadzanie badań przesiewowych oraz wspieranie uczniów w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, społecznych i edukacyjnych. Sprawdź szczegóły.
Przepisy dotyczące czasu trwania zajęć w przedszkolach budzą wiele wątpliwości. Czas prowadzonych w przedszkolu zajęć edukacyjnych wynosi 60 minut. W artykule wyjaśniamy natomiast, ile powinny trwać zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, do których zaliczają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zajęcia specjalistyczne, a ile zajęcia rewalidacyjne.
Nauczyciel w czasie pełnienia dyżuru międzylekcyjnego nie powinien używać telefonu komórkowego do celów prywatnych. Za korzystanie z telefonu podczas przerwy może zostać ukarany przez dyrektora szkoły. Wymiar kary powinien być adekwatny do przewinienia. Sprawdź, kiedy nauczyciel korzystający z komórki w czasie pracy może zostać ukarany karą porządkową, a kiedy może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Tworzenie planu pracy pedagoga specjalnego to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim sposób na efektywne i świadome realizowanie zadań, które mogą znacząco wpłynąć na jakość edukacji włączającej. W sytuacji, gdy prawo oświatowe nie dostarcza jednoznacznych wytycznych, opracowanie szczegółowego planu pracy staje się jednak wyzwaniem. Z artykułu dowiesz się nie tylko, dlaczego warto poświęcić czas na stworzenie takiego dokumentu, ale również jak go skutecznie zaplanować i stworzyć. Ekspertka podpowiada również, jakie narzędzia diagnostyczne i formy realizacji mogą wspierać pedagoga specjalnego w jego codziennych obowiązkach.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują odrębnie, jakie kwalifikacje powinien posiadać wychowawca klasy. W ustawie Prawo oświatowe wskazuje się jedynie, że oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, bez bliższego określenia wymaganych kwalifikacji. Czy zatem można przyjąć, że wychowawca klasy integracyjnej musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej? Sprawdź, co przepisy oświatowe mówią o kwalifikacjach nauczycieli pracujących w oddziałach integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych.
Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Decyzję o powierzeniu nauczycielowi funkcji wychowawcy klasy podejmuje dyrektor szkoły. Nie zawsze nauczyciel chce pełnić tę rolę i odmawia. Czy faktycznie ma do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor musi uwzględnić odmowę przyjęcia wychowawstwa.
Praca nauczyciela wymaga elastyczności i ciągłych poszukiwań nowych narzędzi i materiałów. Zdobyć uwagę najmłodszego pokolenia nie jest łatwo, a co dopiero przekazać wiedzę i kształtować umiejętności. Zwłaszcza, że konkurencja jest silna – najmłodsi są przyzwyczajeni do pełnego bodźców świata wirtualnego. Tego samego oczekują od nauki i edukacji. Proces pedagogiczny także ;powinien dostarczać im wrażeń, rozbudzać ciekawość i być źródłem motywacji do samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności. W jaki sposób zadbać o własne zasoby wyobraźni i kreatywnego myślenia, by móc korzystać z nich w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą? Dowiedz się, jak rozbudzić kreatywność i skorzystaj z pomysłów, które pozwalają wyjść poza szablonowy sposób rozwiązywania problemów.
Stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych jest jednym z zadań systemu oświaty. Dlatego wspieranie nauczycieli w stosowaniu nowatorskich rozwiązań wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły. Z kolei motywacją do rozwoju dla nauczycieli jest uwzględnianie innowacji w awansie zawodowym. Czym jest zatem innowacja pedagogiczna? Które przepisy regulują jej opracowanie i realizację? Czym powinna się charakteryzować, jak ją napisać, dokumentować i ewaluować?
W przypadku tzw. nauczycieli wspomagających często dochodzi do zatrudnienia na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Warto pamiętać, że zatrudnienie na czas określony, nawet jeżeli przewidziano je tylko na jeden rok, nie możliwości odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.