Praca z dzieckiem objętym wczesnego wspomagania rozwoju nie powinna ograniczać się do zajęć w placówce. Równie ważna jest praca z dzieckiem w domu, z rodzicami. W związku z tym zalecane jest udostępnienie kart pracy w formie wydruków, które mogłyby wspierać codzienną pracę z dziećmi w domach. Czy środki z subwencji oświatowej na WWRD mogą pokryć koszty wydruku materiałów dla rodziców? Sprawdź, czy takie działanie jest to zgodne z przepisami, w tym z art. 35 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych?
Przepisy nie regulują kwestii funkcjonowania zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w razie długotrwałej nieobecności specjalisty wchodzącego w skład zespołu. Sprawdź, jak zdaniem specjalisty należy postąpić w sytuacji, gdy do zespołu został powołany wymagany specjalista, ale ze względu na nieobecność przez dłuższy okres nie może prowadzić zajęć z dzieckiem objętym WWR. Dowiedz się czy można kontynuować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, jeżeli jeden ze specjalistów jest długotrwale nieobecny w pracy.
Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka obejmuje się dzieci z niepełnosprawnością. Zagrożenie niedostosowaniem społecznym nie wpisuje się w tę kategorię. Ponadto trudno mówić o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym u dziecka w wieku przedszkolnym – bo tylko dla takich dzieci organizowane jest WWR. Sprawdź szczegóły.
Prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka można powierzyć nauczycielowi posiadającym kwalifikacje szczegółowo określone w rozporządzeniu. Sprawdź, dyplomem jakich studiów musi legitymować się kandydat na nauczyciela.
Rehabilitant, który prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nie musi mieć ukończonych studiów na kierunku wczesne wspomaganie rozwoju. Konieczne jest jednak posiadanie przygotowania pedagogicznego. Sprawdź szczegóły.
Przedszkole, w którym ma być prowadzone wczesne wspomaganie rozwoju dzieci musi spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Po drugie – dysponowanie odpowiednimi pomieszczeniami. Poznaj szczegółowe zasady organizowania WWR w przedszkolu.
Kwalifikacje wymagane od nauczycieli określa rozporządzenie MEiN. W artykule wyjaśniamy, czy specjaliści prowadzący zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka muszą mieć również kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkoli.
Przepisy prawa oświatowego wskazują, że wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka obejmuje się dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Brak jednak regulacji zawierających definicję niepełnosprawności. W takim razie – jaki rodzaj niepełnosprawności uzasadnia objęcie dziecka WWR?
Wczesnym wspomaganiem rozwoju obejmuje się dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością, które posiadają odpowiednią opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Jak krok po kroku wygląda ubieganie się o wydanie tej opinii? Czy opinia wystarcza do nałożenia na gminę obowiązku zapewnienia dziecku WWR? Sprawdź, na podstawie jakich dokumentów organizuje się wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
Celem oddziaływa w ramach WWRD jest jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb. Jednym z istotnych obszarów rozwoju dziecka na tym etapie jest nabywanie sprawności motorycznej i manualnej. Z tego też względu osoby pracujące z najmłodszymi dziećmi powinny posiadać wiedzę m.in. na temat rozwoju chwytu dziecka. Wiedza taka pozwala na wczesne zauważenie ewentualnych nieprawidłowości i podejmowanie oddziaływań terapeutycznych. Sprawdź, jak powinien przebiegać rozwój chwytu u dziecka w pierwszym roku jego życia. Dowiedz się również po czym poznać prawidłowy bądź nieprawidłowy sposób trzymania kredki czy ołówka u dziecka w wieku przedszkolnym.