Plan pracy psychologa szkolnego powinien obejmować działania związane z zakresem realizacji wynikającym ze statutu i określonym w zakresie czynności. Szczegółowe działania do uwzględnienia w planie pracy mogą wynikać np. z planu pracy szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego i innych działań szkoły w danym roku szkolnym. Dowiedz się, jak przygotować się do tworzenia rocznego planu pracy psychologa szkolnego i jakie elementy w nim uwzględnić.
Od 2022 r. w polskich szkołach obowiązkowo zatrudnia się psychologów szkolnych. Już od września 2024 r. ich liczba będzie większa niż w poprzednich latach, ponieważ przestają obowiązywać przejściowe przepisy określające minimalną liczbę specjalistów. Stanowisko nauczyciela psychologa nadal jest stosunkowo młode w polskiej szkole i niekiedy wciąż pojawiają się wątpliwości, czym w zasadzie powinien się on zajmować. Kim jest psycholog szkolny i czym się zajmuje? Na co powinien przygotować się absolwent psychologii, który po raz pierwszy w życiu podejmie pracę w szkole? Poznaj najważniejsze wskazówki dla początkującego psychologa szkolnego.
Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z 22 lipca 2022 r., psychologowie przedszkolni i szkolni mogą realizować zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w ramach obowiązkowego wymiaru godzin. Poza zajęciami WWR, do zadań psychologa w należą m.in. diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych, przeprowadzanie badań przesiewowych oraz wspieranie uczniów w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, społecznych i edukacyjnych. Sprawdź szczegóły.
Posiadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nie daje gwarancji zatrudnienia przez mianowanie. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnienie przez mianowanie jest możliwe tylko w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach - prawo oświatowe nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków. Sprawdź szczegóły.
Każdy psycholog zatrudniony w szkole czy przedszkolu ma obowiązek prowadzenia dziennika. Zakres danych wpisywanych do dziennika psychologa szkolnego określają przepisu rozporządzenia, podobnie jak pozostałe kwestie, takie jak np. zasady kontrolowania dokumentacji przez dyrektora. W artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem dziennika psychologa. Podajemy również przykłady wpisów do dziennika prowadzonego przez psychologa.
W ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego dyrektor przedszkola, szkoły i placówki sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem przepisów prawa oraz przebiegiem procesu wychowawczego i dydaktycznego. Takiej kontroli podlegają nie tylko nauczyciele poszczególnych przedmiotów, ale również specjaliści, w tym psycholog szkolny. Dowiedz się, czego może dotyczyć kontrola pracy psychologa szkolnego.
Standardy dla psychologów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych wskazują, że przed przystąpieniem do badania diagnostycznego trzeba uzyskać zgodę na uczestnictwo w tym badaniu – zarówno od rodziców, jak i od samego dziecka. Uzyskanie zgody nie zawsze jest łatwe – pojawiają się bowiem pytania: czy kilkulatek może świadomie zadecydować o poddaniu się badaniu? Czy dziecko może zostać poddane diagnozie mimo sprzeciwu jednego z rodziców? Jak postąpić gdy żadne z nich nie wyraża zgody na diagnozę? W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące zgody na badanie diagnostyczne dziecka.
Zdarza się, że ze względu na brak zgody organu prowadzącego na zatrudnienie tzw. nauczyciela wspomagającego, dyrektor poleca innym specjalistom wspieranie uczniów podczas zajęć. Należy pamiętać, że działanie takie jest zgodne z prawem i nauczyciel specjalista nie powinien odmawiać jego wykonania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zgodnie z wolą dyrektora ma zapewnione ma zostać wsparcie psychologa podczas lekcji.
Coraz więcej uczelni wyższych w swojej ofercie ma studia na kierunku psychologia, które są studiami jednolitymi magisterskimi, ale trwają tylko 3 lata lub 3,5 roku. Czy ukończenie takich studiów daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska psychologa w przedszkolu, szkole lub placówce? Okazuje się, że tak, jednak trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja o zatrudnieniu danej osoby należy do dyrektora.
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole specjalnej mają osoby posiadające kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Warto jednak pamiętać, że wymóg ten nie dotyczy każdego, w tym w szczególności psychologa. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel psycholog, aby móc pracować w szkole specjalnej. Czy w szkołach specjalnych można zatrudnia nauczycieli bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej?