Dyrektor przedszkola lub szkoły może zobowiązać każdego nauczyciela do przygotowania sprawozdania z pracy w kończącym się półroczu. Przepisy nie zawierają wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w szkołach. Wobec tego, jak opisać pracę i działania podejmowane na rzecz uczniów? Sprawdź, jakie informacje może uwzględniać podsumowanie pracy psychologa i pedagoga szkolnego po pierwszym półroczu.
Rok szkolny 2024/2025 nie przyniósł ze sobą radykalnych zmian w zadaniach i dokumentowaniu pracy pedagoga szkolnego. Jak co roku, ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Przedstawiamy najważniejsze zadania pedagogów na ten rok szkolny oraz pomocny spis niezbędnej dokumentacji wraz ze wzorami dokumentów.
Zadania pedagoga szkolnego zostały określone w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To ten wykaz stanowi punkt wyjścia do opracowania rocznego planu pracy. Sprawdź, jak zaplanować pracę nad tworzeniem planu i jak skonstruować roczny plan pracy pedagoga. Dowiedz się, jakie formy realizacji poszczególnych zadań będą najlepsze. W artykule opisano kroki i wytyczne dotyczące tworzenia rocznego planu pracy pedagoga szkolnego, wskazano na istotne przepisy prawne oraz omówiono różne aspekty pracy pedagoga szkolnego.
Przepisy prawa oświatowego wskazują, kto może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Są to zajęcia realizowane przez terapeutę pedagogicznego. Zatem czy takie zajęcia mógłby prowadzić np. pedagog szkolny, który ukończył studia podyplomowe zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe nauczania matematyki? Czy to wystarczy, aby w ramach godzin pracy prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? A jakie kwalifikacje musi mieć osoba prowadząca zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki?
Pedagog zatrudniony w szkole prowadzi dziennik w postaci elektronicznej, jeśli dyrektor szkoły zdecydował o prowadzeniu dzienników w tej formie. Stanowi on formę elektroniczną zwykłego dziennika, stąd też zamieszcza się w nim te same informacje, jakie powinny się znaleźć w dzienniku tradycyjnym.
Praca psychologa i psychologa szkolnego istotnie różni się od pracy tzw. nauczycieli przedmiotowców. Kluczowa różnica polega na tym, że nauczyciele ci powinni być dostępni dla uczniów także podczas przerw. Czy w związku z tym dyrektor szkoły nie powinien uwzględniać ich w harmonogramie dyżurów międzylekcyjnych? Sprawdź, jak zorganizować dyżury nauczycielskie, aby można było przydzielić je również specjalistom bez jednoczesnego dezorganizowania pracy nauczycieli.
W większości szkół obecny jest psycholog lub pedagog szkolny, który oprócz planowanych zajęć z uczniami, prowadzi także konsultacje. W wyznaczonym czasie uczniowie mogą spotkać się z nim i porozmawiać o swoich potrzebach. Zdarza się jednak, że rodzice nie wyrażają zgody na takie spotkania. Wprost informują dyrektora szkoły, że nie życzą sobie, aby ich dziecko rozmawiało ze specjalistą. Czy mają do tego prawo? Sprawdź, czy psycholog szkolny może rozmawiać z uczniem bez zgody rodziców.
Sprawozdanie z pracy nauczyciela po każdym półroczu jest powszechną praktyką w większości szkół. I choć często samo hasło „analiza pracy” może powodować ciarki na plecach, to często spotykam się z podejściem, że sam proces pisania bywa przyjemny. Półroczna samoocena psychologa/pedagoga może unaocznić jego dokonania i sukcesy na rzecz dzieci i młodzieży. Sprawdź, jak samoocenę mogą przeprowadzić psycholog i pedagog szkolny.
Dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną często organizuje się zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne. W zależności od szkoły, prowadzą je różni specjaliści. Sprawdź, czy pedagog może prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne.
Przepisy określają zakres obowiązków pedagoga szkolnego. Nie ma jednak informacji o tym, czy zatrudnienie tego specjalisty jest obligatoryjne w każdym typie szkoły. Sprawdź, czy obowiązkowe jest zatrudnienie pedagoga w szkole ponadpodstawowej. Dowiedz się również czy w odniesieniu do szkół niepublicznych stosuje się inne zasady.