Dyrektor szkoły może przydzielić pedagogowi do prowadzenia zajęcia rewalidacyjne. Wątpliwości budzi jednak to, czy takie zajęcia mogą być prowadzone w ramach godzin ponadwymiarowych oraz czy pedagog może odmówić realizacji tego zadania.
W związku z tym, że część zajęć dla wybranych grup uczniów może być obecnie prowadzona stacjonarnie w szkole (w bezpośrednim kontakcie ucznia z nauczycielem) wielu pedagogów szkolnych musi przebywać na terenie placówki. Nie zawsze jednak wszystkie zajęcia w ramach pensum są realizowane w szkole. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może zgodzić się na pracę pedagoga w systemie hybrydowym, czyli częściowo w szkole, częściowo poza miejscem stałego jej wykonywania.
Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania w okresie zdalnego nauczania nie różni się istotnie od dokumentowania zajęć prowadzonych w szkole. Problemem może być natomiast dokumentowanie zajęć prowadzonych przez pedagoga czy psychologa szkolnego, którzy nie prowadzą lekcji przedmiotowych.
Sytuacja, w której znaleźli się nauczyciele oraz uczniowie jest sytuacją wyjątkową i precedensową. Nauczyciele stają na wysokości zadania, zdobywają i doskonalą umiejętności związane z prowadzeniem zajęć na odległość. W trybie zdalnym mogą pracować również psycholog i pedagog. Sprawdź, jak powinny być zorganizowane zajęcia oraz jakie formy współpracy z uczniami i ich rodzicami wybrać.
Udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymaga wyrażenia zgody przez jego rodziców. Powołując się na ten obowiązek, którzy rodzice domagają się informowania o każdej rozmowie, którą dziecko odbywa ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem. Czy specjalista ma obowiązek powiadamiania rodziców o spotkaniach z uczniem?
Obowiązki pedagoga szkolnego wynikają z ustawy Karta Nauczyciela oraz z rozporządzenia w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Sprawdź, jakie są obowiązki pedagoga szkolnego w ramach 40 godzin pracy.
Nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia rewalidacyjne powinni mieć kwalifikacje odpowiednie do zakresu niepełnosprawności uczniów. Jeśli w szkole nie ma specjalisty do prowadzenia zajęć terapeutycznych i dyrektor chce je powierzyć np. pedagogowi, to musi sprawdzić, czy ma on odpowiednie kwalifikacje.
Wskazania dotyczące wykazu zajęć realizowanych w ramach pensum nie zmieniają zasad planowania i dokumentowania czynności pedagoga. Natomiast, zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia, w którym ustalono wykaz tych zajęć, przepisy te ustalają standard zadań realizowanych we wszystkich szkołach w ramach obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć.
Artykuł znajduje się w archiwum. Zapoznaj się z aktualnym opracowaniem: Sprawozdanie z pracy pedagoga z uwzględnieniem pracy zdalnej w roku szkolnym 2019/2020. Rok szkolny 2018/2019 to czas, w którym ustawodawca wprowadził zmiany w przepisach prawa mające wpływ na pracę pedagoga szkolnego. W przepisach został określony obowiązek pedagoga do dokonywania podsumowania swojej rocznej pracy. Realizację których zadań należy podsumować? Jak przygotować się do opracowania sprawozdania? Które dokumenty mogą ułatwić pracę? Na te oraz inne pytania odpowiadam w artykule.