Rodzice uczniów regularnie zwracają się do szkół z prośbą o przygotowanie opinii lub informacji dotyczących funkcjonowania dziecka – szczególnie wtedy, gdy dokumentacja jest wymagana przez instytucje zewnętrzne, takie jak powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Choć szkoła ma obowiązek wydania opinii dla poradni psychologiczno-pedagogicznej czy sądu rodzinnego, wątpliwości pojawiają się, gdy rodzic składa wniosek o przygotowanie opinii potrzebnej do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Wyjaśniamy, czy szkoła wystawia opinię dla zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i jaką formę może mieć taka dokumentacja.
Nauczyciel specjalista – psycholog, pedagog, logopeda, terapeuta pedagogiczny – dokumentuje swoją pracę w dwóch dziennikach. Dowiedz się, czym różni się dziennik specjalisty od dziennika innych zajęć. Sprawdź, jak poprawnie dokumentować działania pedagoga, psychologa, logopedy czy terapeuty w szkole. Poznaj praktyczne wskazówki i przykłady zapisów.
Do końca kwietnia przedszkole musi wydać rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Realizacja tego obowiązku w odniesieniu do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego rodzi wątpliwości. Dodatkowe problemy pojawiają się w przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz dzieci, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Dowiedz się jakie problemy dotyczące informacji o gotowości szkolnej mogą się pojawić i jak im zaradzić.
W pracy z dziećmi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, konieczne jest dostosowanie metod i form pracy do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz edukacyjnych. Często pojawia się pytanie, czy każdy nauczyciel powinien sporządzać osobny dokument z dostosowaniami, czy też wystarczy ujęcie ich w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym (IPET). W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy każdy nauczyciel pracujący z dzieckiem w przedszkolu musi odrębnie opracowywać dostosowania edukacyjne dla dziecka.
Nie wszystkie dzieci, którym w przedszkolu udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna posiadają orzeczenie lub opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Sprawdź czy w takich przypadkach trzeba dokonywać oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Obowiązującym pojęciem w polskim prawie oświatowym jest „niepełnosprawność intelektualna", natomiast w dokumentacji medycznej nadal stosuje się określenie „upośledzenie umysłowe", wynikające z klasyfikacji ICD-10. Sprawdź, jak prawidłowo używać terminów w szkolnych dokumentach.
Obowiązkiem każdego nauczyciela jest systematyczne i rzetelne prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania. Braki w dziennikach lekcyjnych, dziennikach specjalisty czy dziennikach innych zajęć mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, od kar porządkowych po odpowiedzialność dyscyplinarną. W artykule przedstawiamy, jakie sankcje mogą być nałożone na nauczyciela za zaniedbania w dokumentacji oraz jakie regulacje prawne mają zastosowanie w takich przypadkach.
Prowadzenie dokumentacji przez psychologa szkolnego to zadanie, które wymaga nie tylko rzetelności, ale także doskonałej znajomości przepisów prawa oświatowego i ochrony danych osobowych. Sprawdź, jakie dokumenty musi prowadzić psycholog zatrudniony w szkole i jak robić to zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Jak uniknąć najczęstszych błędów w dokumentacji, które mogą wpłynąć na pracę i bezpieczeństwo danych uczniów? Jakie znaczenie mają notatki własne i jak sporządzać notatki służbowe? Jak prowadzić dokumentację, aby nie dopuścić do wyjawienia tajemnicy zawodowej? W artykule zamieszczamy odpowiedzi na te oraz inne pytania. Skorzystaj z praktycznych wskazówek oraz przykładów zapisów, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków.
Prowadząc dokumentację związaną z realizację zindywidualizowanej ścieżki, należy stosować zasady ogólne dotyczące dokumentacji przebiegu nauczania. W tym zakresie nie przewidziano bowiem żadnych specyficznych rozwiązań. Nie należy jednak zapominać o konieczności powiadomienia rodziców ucznia o wyborze takiej ścieżki.
Kontrola zarządcza to jeden z ważnych mechanizmów funkcjonowania każdej jednostki sektora finansów publicznych, w tym poradni psychologiczno-pedagogicznych. Regulacje dotyczące działań oraz ich cele są jasno określone w przepisach, jednak praktyczne wdrożenie systemu kontroli i dokumentacji pozostawia sporo miejsca na interpretację. W artykule omówiono dokumenty oraz procedury, które wspierają realizację kontroli zarządczej w poradni psychologiczno-pedagogicznej.