Przepisy nie regulują wprost kwestii związanej z wpisywaniem na świadectwo ucznia kończącego szkołę osiągnięć z poprzednich lat. Z pewnością na świadectwie ukończenia szkoły powinny być wpisane osiągnięcia ucznia zakwalifikowane jako „szczególne", które zostały wpisane uczniowi na świadectwa promocyjne w poszczególnych latach szkolnych. Wydaje się, że niezbędna jest uchwała rady pedagogicznej w tej sprawie. Poznaj szczegóły.
Każdy psycholog zatrudniony w szkole czy przedszkolu ma obowiązek prowadzenia dziennika. Zakres danych wpisywanych do dziennika psychologa szkolnego określają przepisu rozporządzenia, podobnie jak pozostałe kwestie, takie jak np. zasady kontrolowania dokumentacji przez dyrektora. W artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem dziennika psychologa. Podajemy również przykłady wpisów do dziennika prowadzonego przez psychologa.
W przepisach prawa oświatowego nie określono, w jaki sposób powinno przebiegać dokumentowanie zindywidualizowanej ścieżki w przedszkolu. Sprawdź, jaką dokumentację przebiegu nauczania należy prowadzić dla dziecka posiadającego opinię o potrzebie objęcia zindywidualizowaną ścieżką realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Przepisy dotyczące dokumentowania pracy specjalistów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach zostały sformułowane w bardzo ogólny sposób. Z jednej strony ułatwia to pracę, ponieważ nauczyciele mogą tworzyć dokumentację dostosowaną do preferowanego modelu pracy. Z drugiej jednak pojawia się ryzyko niedopełnienia obowiązków, a przez to stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli. W artykule omówione zostały regulacje dotyczące prowadzenia dzienników zajęć oraz indywidualnej teczki uczniów. Przekonaj się jak powinna wyglądać prawidłowo prowadzona dokumentacja nauczyciela specjalisty.
Każdy nauczyciel, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji zadań realizowanych w ramach pensum. Do zajęć tych należą także zajęcia rewalidacyjne, które należy dokumentować zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z uczniem.
Powszechnie stosowaną praktyką jest to, że usprawiedliwiając nieobecność ucznia w szkole, rodzic podaje przyczynę tej nieobecności. Tym czasem trzeba mieć świadomość, że ani dyrektor, ani nauczyciele nie powinni żądać podawania takich informacji. Takie stanowisko w sprawie zajmuje UODO. Sprawdź, jakie informacje powinno zawierać usprawiedliwienie nieobecności ucznia.
W indywidualnych teczkach uczniów korzystających w szkole ze specjalistycznego wsparcia gromadzi się dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dowiedz się, jakie dokładnie dokumenty należy gromadzić.
W indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym oraz pomocą psychologiczno-pedagogiczną przechowuje się dokumenty wskazane w przepisach dokumenty. O ile nie jest zabronione gromadzenie w niej również kart pracy, o tyle nie jest to obowiązkowe. Dowiedz się, czy nauczyciel może zdecydować o gromadzeniu kart pracy w indywidualnej teczce i sprawdź, jakie korzyści dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą z tego wynikać.
Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowywana jest w teczce ucznia. Czy taką teczkę należy założyć także dla uczniów, którzy nie posiadają opinii? Co, jeżeli mimo to uczestniczą w dodatkowych zajęciach? Sprawdź, jak prowadzić dokumentację pomocy i pracy z uczniem objętym wsparciem. Upewnij się, że prowadzisz ją prawidłowo.
Sąd może zobowiązać szkołę do przekazania dokumentacji dotyczącej ucznia odpowiedniej instytucji. Oznacza to, że na wniosek sądu dyrektor szkoły będzie musiał wydać wskazane dokumenty. Przed przekazaniem dokumentów należy jednak upewnić się, czy wezwanie dotyczy oryginałów czy kopii. Dowiedz się na jakiej podstawie placówka oświatowa może zostać zobligowana do przekazania dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki.