W szkołach publicznych program wychowawczo-profilaktyczny uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną w każdym roku szkolnym. Odrębną kwestią jest to, że może się zdarzyć, że większość treści programu zostanie powtórzona w kolejnym roku szkolnym lub zmodyfikowana, przez organy w nowym składzie, jednak zawsze program wymaga nowej uchwały.
Do kompetencji rady rodziców należy uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły (placówki). Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, ustala go dyrektor placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Tak ustalony program obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną (art. 84 ust. 3).
Jednocześnie art. 83 ust. 3 ww. ustawy wskazuje, że wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Wybory do rady rodziców przeprowadza się w każdym roku szkolnym, zatem skład rady rodziców przynajmniej częściowo zmienia się (dochodzą rodzice uczniów nowych klas). Także w każdym roku szkolnym najczęściej zmienia się nieco skład rady pedagogicznej.
W programie należy uwzględnić: