Od 1 września 2025 r. planowane są zmiany w przepisach dotyczących obowiązku zatrudniania nauczycieli specjalistów w publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach. Opublikowane projekty aktów prawnych przewidują zmiany, które mogą istotnie ułatwić sprostanie standardom zatrudniania nauczycieli specjalistów. Sprawdź, co ma się zmienić od nowego roku szkolnego.
Coraz więcej uczelni oferuje kierunki pedagogiczne w formie studiów online. Rodzi to pytanie o ich wartość kwalifikacyjną – czy ukończenie studiów w 100% online daje uprawnienia do pracy w szkole jako nauczyciel? Artykuł wyjaśnia, jakie warunki muszą spełniać studia pedagogiczne, aby ich ukończenie pozwalało podjąć pracę jako nauczyciel.
Dodatek za wysługę lat nauczyciela przysługuje po przepracowaniu 3 lat i wynosi 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy – do maksymalnie 20%. Uwzględnia się tylko zatrudnienie pracownicze, nie cywilnoprawne. Sprawdź, którym nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat z art. 33 ustawy Karta Nauczyciela.
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Z artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego święto w niedzielę nie daje podstaw do odebrania wolnego w innym dniu? Czy stan prawny może się zmienić i pracownicy odbiorą wolne za święto w niedzielę? Dlaczego problem odbioru dnia wolnego za święto nie dotyczy nauczycieli?
Od 1 września 2025 r. w życie wejdą istotne zmiany w organizacji nauczania religii w szkołach publicznych. Zarówno religia, jak i etyka będą nauczane w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Jednym z wyzwań związanych z tymi zmianami jest redukcja liczby godzin przypadających na nauczycieli religii. W wielu przypadkach oznacza to niemożność zapewnienia im pełnego etatu. W związku z tym dyrektorzy szkół zastanawiają się, czy możliwe jest przydzielenie katechecie, który posiada wykształcenie teologiczne i przygotowanie pedagogiczne, dodatkowych godzin w świetlicy szkolnej. Czy nauczyciel religii posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze wychowawcy świetlicy?
W szkołach przyszpitalnych, oprócz zajęć edukacyjnych organizuje się także zajęcia mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego. Zajęcia te prowadzą nauczyciele – wychowawcy zajęć kwalifikacyjnych. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć wychowawca zajęć pozalekcyjnych w szkole przyszpitalnej.
W wielu szkołach i przedszkolach w drugiej połowie sierpnia odbywają się posiedzenia rady pedagogicznej. Dla niektórych nauczycieli jest to także czas, w którym korzystają z urlopów wypoczynkowych. Czy dyrektor może zażądać stawienia się na radzie pedagogicznej w czasie urlopu? Czy nauczyciel może odmówić?
Nauczyciele religii często posiadają kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć w szkole. W takim przypadku etat nauczyciela religii można dopełnić innymi zajęciami. Przydzielenie dodatkowych zajęć dla nauczycieli religii wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur. Sprawdź, jakich.
W szkołach i przedszkolach zdarzają się dzieci wykazujące zachowania agresywne. Problemem staje się nie tylko zachowanie ucznia, ale również postawa rodziców, którzy nierzadko nie chcą współpracować ze szkołą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecku z problemami.