Nauczyciel wspomagający zapewnia wsparcie uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczycielom pracującym z tym uczniem. Współorganizowanie procesu kształcenia i wychowania nie ogranicza się jednak do obecności na lekcjach. Dowiedz się jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź jakie są wymagane kwalifikacje, które umożliwiają prowadzenie indywidualnych zajęć z uczniem.
Jedną z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Są to zajęcia dedykowane dzieciom z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Sprawdź, czy w przedszkolu może prowadzić je każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Nauczyciele, którzy z powodu choroby nie mieli możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego, powinni otrzymać tzw. urlop uzupełniający. Sprawdź czy przysługuje on w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim przez cały okres ferii zimowych. Podpowiadamy kiedy przysługuje urlop uzupełniający za zwolnienie lekarskie podczas ferii.
Wielu rodziców na czas zdalnego nauczania zgłasza chęć zrezygnowania ze wspomagania ucznia przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela, tzw. nauczyciela wspomagającego. Wówczas pojawia się pytanie – czy skoro nauczyciel nie może wypełniać swoich podstawowych obowiązków, to należy rozwiązać z nim stosunek pracy? Czy powierzając mu inne obowiązki, dyrektor szkoły narusza dyscyplinę finansów publicznych?
Dyrektor przedszkola lub szkoły może, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zobowiązać każdego nauczyciela specjalisty do przygotowania sprawozdania z pracy w ostatnim semestrze lub roku. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jakichkolwiek wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w poszczególnych placówkach. Tymczasem rok szkolny 2020/2021 już od pierwszych dni był wyjątkowy i powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w podsumowaniu pracy pedagoga i psychologa.
Przystępując do opracowania sprawozdania z pracy w danym semestrze/roku szkolnym nauczyciel powinien zaplanować jego strukturę. Podsumowanie pracy pedagoga oraz psychologa powinno zawierać kilkanaście elementów.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest oczywista. W niektórych przypadkach okresy występujące w czasie pandemii mogą nie zostać zaliczone do stażu zatrudnienia, od którego zależy prawo do trzynastki. Nie dotyczy to jednak całego czasu pandemii. Poza tym na prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego mogą mieć też wpływ na wymiar trzynastki. Szczegóły w artykule.
Sprawozdanie z pracy nauczyciela po każdym półroczu jest powszechną praktyką w większości szkół. I choć często samo hasło „analiza pracy” może powodować u wielu nauczycieli ciarki na plecach, to często spotykam się z podejściem, że sam proces pisania bywa przyjemny, bo mamy szansę zobaczyć, jak dużo udało nam się zrobić w ciągu kilku ostatnich miesięcy.