W 2025 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę. Niektórzy pracownicy będą więc mogli odebrać dzień wolny w innym terminie. Sprawdź czy ta zasada ma zastosowanie również w odniesieniu do nauczyciel zatrudnionych w publicznych jednostkach systemu oświaty.
Od 1 września 2025 r. w życie wejdą istotne zmiany w organizacji nauczania religii w szkołach publicznych. Zarówno religia, jak i etyka będą nauczane w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Jednym z wyzwań związanych z tymi zmianami jest redukcja liczby godzin przypadających na nauczycieli religii. W wielu przypadkach oznacza to niemożność zapewnienia im pełnego etatu. W związku z tym dyrektorzy szkół zastanawiają się, czy możliwe jest przydzielenie katechecie, który posiada wykształcenie teologiczne i przygotowanie pedagogiczne, dodatkowych godzin w świetlicy szkolnej. Czy nauczyciel religii posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze wychowawcy świetlicy?
W szkołach przyszpitalnych, oprócz zajęć edukacyjnych organizuje się także zajęcia mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego. Zajęcia te prowadzą nauczyciele – wychowawcy zajęć kwalifikacyjnych. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć wychowawca zajęć pozalekcyjnych w szkole przyszpitalnej.
W wielu szkołach i przedszkolach w drugiej połowie sierpnia odbywają się posiedzenia rady pedagogicznej. Dla niektórych nauczycieli jest to także czas, w którym korzystają z urlopów wypoczynkowych. Czy dyrektor może zażądać stawienia się na radzie pedagogicznej w czasie urlopu? Czy nauczyciel może odmówić?
Nauczyciele religii często posiadają kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć w szkole. W takim przypadku etat nauczyciela religii można dopełnić innymi zajęciami. Przydzielenie dodatkowych zajęć dla nauczycieli religii wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur. Sprawdź, jakich.
W szkołach i przedszkolach zdarzają się dzieci wykazujące zachowania agresywne. Problemem staje się nie tylko zachowanie ucznia, ale również postawa rodziców, którzy nierzadko nie chcą współpracować ze szkołą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecku z problemami.
Obowiązki terapeuty pedagogicznego i zakres dokumentacji wynikają z przepisów, ale mogą również być wynikiem ustaleń podjętych w szkole w zakresie szczegółowych rozwiązań, które nie są jednoznacznie określone w przepisach. Sprawdzamy również, jakie dokumenty musi prowadzić terapeuta pedagogiczny w świetle najnowszych przepisów.
Do zadań pedagoga specjalnego w szkole należy m.in. prowadzenie zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zajęcia te mogą być prowadzone indywidualnie z uczniem, ale również grupowo. Nie ma przeszkód, aby pedagog specjalny prowadził zajęcia grupowe dla uczniów.
Do szkół i przedszkoli zwykle uczęszcza kilkoro dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, czy w takim przypadku wystarczy powołanie jednego zespołu nauczycieli i specjalistów, który będzie pracował ze wszystkimi dziećmi?
Z dotacji oświatowej przyznanej na kształcenie specjalne można pokryć szkolenia specjalistyczne dla nauczycieli prowadzących nauczanie z uczniami objętymi kształceniem specjalnym. Sprawdź szczegóły.