Pe ł nienie funkcji wychowawcy przez nauczyciela wspomagaj ą cego to bardzo dobry pomys ł , szczególnie w klasie integracyjnej. Jest to rozwiązanie korzystne dla uczniów, rodziców i nauczyciela wspomagającego. Jaki powinien być nauczyciel wspomagający, aby jego współpraca z uczniem, rodzicami i innymi nauczycielami dobrze się układała?
Artykuł umożliwia zapoznanie się z wizją dobrej pracy wychowawcy z uczniami z perspektywy dyrektora. Jest próbą odpowiedzi na pytanie – na jakie problemy powinien zwrócić uwagę nauczyciel rozpoczynający pracę na tym stanowisku? Porady i wskazówki wieloletniego dyrektora pomagają w unikaniu błędów wynikających z braku doświadczenia.
Nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad klasą, musi mieć świadomość, że odtąd będzie nie tylko nauczycielem przedmiotu, ale również wychowawcą, a to wiąże się z koniecznością sprostania wielu obowiązkom i wcielenia się w wiele ról. Jakie zadania czekają wychowawcę? Tego dowiesz się z artykułu.
W związku z tym, że w tym roku 15 sierpnia jest świętem przypadającym w sobotę, część pracowników skorzysta z uprawnienia do „odebrania” go w inny dzień. Sprawdź czy z uprawnienia tego mogą skorzystać nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych, którzy obecnie nie korzystają z urlopów wypoczynkowych.
Nauczyciel ma obowiązek zachowania tajemnicy rady pedagogicznej. Uczniowie i ich problemy dydaktyczne oraz dotyczące dyscypliny szkolnej, sytuacja rodzinna podopiecznych, konflikty w gronie nauczycieli i niedopełnianie obowiązków przez pracowników to tylko niektóre tematy poruszane na posiedzeniach rady pedagogicznej. Upublicznione − mogą być źródłem „sensacji”, jednak nie może być ona przedmiotem dyskusji toczącej się poza zamkniętymi drzwiami. Przeczytaj, jakie konsekwencje ponosi członek rady pedagogicznej, który nie dochował tajemnicy rady pedagogicznej.
Wielu nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy chciałoby od września podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole lub placówce. Niektórzy są informowani, że muszą uzyskać zgodę dyrektora w podstawowym miejscu pracy. Sprawdź, czy dyrektor może zabronić nauczycielowi wykonywania pracy w ramach dodatkowego zatrudnienia.
Kształcenie tylko na studiach magisterskich, likwidacja studiów uzupełniających i nauczanie języków obcych w przedszkolu tylko po ukończeniu studiów filologicznych – to zmiany, o których nauczyciele dyskutują od kilku miesięcy. Czy ostatnie zmiany w prawie oznaczają utratę uprawnień do prowadzenia zajęć w poszczególnych typach placówek? Jakie kroki powinien podjąć nauczyciel, który nie posiada tytułu magistra, a chciałby go zdobyć? Czy nauczyciele nieposiadający kwalifikacji do nauczania języków obcych w przedszkolach stracą pracę? W artykule udzielamy odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące kwalifikacji wymaganych od nauczycieli od 1 września 2020 r.
Rozpoczęcie wakacji to dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego okres intensywnych przygotowań do spotkania z komisją kwalifikacyjną. Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami i zastanów, jak możesz na nie odpowiedzieć. Możesz także sprawdzić, jakich powinni spodziewać się nauczyciele ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego oraz nauczyciela mianowanego.