Nauczyciele przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie świadczą pracy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą korzystać z uprawnień socjalnych. Sprawdź, czy nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypłacić tzw. wczasy pod gruszą.
Prawo do skorzystania z 15 minut przerwy od pracy uzależniony jest od wymiaru czasu pracy osoby zatrudnionej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkole taka przerwa może przypadać np. w czasie tzw. długiej przerwy między lekcjami lub okienka. Jak natomiast ustalić przerwę od pracy nauczyciela zatrudnionego w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Co roku po zakończonych egzaminach ósmoklasistów wraca pytanie o wynagrodzenie nauczycieli, którzy w tych dniach nie zrealizowali godzin ponadwymiarowych. Czy nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w dniu egzaminu ósmoklasisty? Poznaj odpowiedź eksperta.
Dyrektorzy szkół są zawiadamiani o okoliczności skierowania aktu oskarżenia przeciwko nauczycielowi podejrzanemu o popełnienie przestępstwa. Warto pamiętać, że taki nauczyciel, w świetle prawa, nadal jest niewinny i dyrektor nie może wyciągać wobec niego żadnych negatywnych konsekwencji. Sprawdź, jakie są skutki poinformowania szkoły o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko nauczycielowi.
Obowiązkowym elementem treści stosunku pracy nauczyciela zatrudnianego na podstawie mianowania jest stanowisko i miejsce pracy. Zmiany w tym zakresie mogą być dokonane wyłącznie na podstawie art. 18 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przepis ten ma zastosowanie w dwóch sytuacjach – w odniesieniu do przeniesienia nauczyciela do pracy w innej szkole oraz w przypadku przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole. W artykule wyjaśniamy na czym polega przeniesienie służbowe nauczyciela i omawiamy przepisy.
Praca psychologa i psychologa szkolnego istotnie różni się od pracy tzw. nauczycieli przedmiotowców. Kluczowa różnica polega na tym, że nauczyciele ci powinni być dostępni dla uczniów także podczas przerw. Czy w związku z tym dyrektor szkoły nie powinien uwzględniać ich w harmonogramie dyżurów międzylekcyjnych? Sprawdź, jak zorganizować dyżury nauczycielskie, aby można było przydzielić je również specjalistom bez jednoczesnego dezorganizowania pracy nauczycieli.
Jednym z obowiązków nauczyciela, który zakończył staż jest sporządzenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Przepisy nie określają wzoru takiego sprawozdania. Nie istnieją także żadne oficjalne wytyczne dotyczące jego sprawozdania. Dowiedz się, jak przygotować sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, aby jak najdokładniej przedstawić realizację zadań i osiągnięcie celów zawartych w planie rozwoju zawodowego.
Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych należy powierzyć specjaliście posiadającemu kwalifikacje w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności ucznia. Warto jednak pamiętać, że ten sam nauczyciel może realizować na zajęciach rewalidacyjnych elementy treningu umiejętności społecznych. Nie musi w tym celu uzyskiwać dodatkowych kwalifikacji.
Obowiązujące od 7 kwietnia 2023 r. przepisy dotyczące pracy zdalnej mają zastosowanie także do osób zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektor poradni może zgodzić się na częściowe wykonywanie pracy zdalnie także w przypadku nauczycieli. Sprawdź, w jakim przypadku możliwa jest zdalna lub hybrydowa praca nauczyciela zatrudnionego w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Brak wykazu zawodów czy stanowisk pracy, które wymagają obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych wywołuje wątpliwości – którzy nauczyciele powinni się im poddać. Od września 2022 r. w przedszkolach i szkołach zatrudnia się pedagogów specjalnych, czyli nauczycieli na zupełnie nowym stanowisku. Czy pedagog specjalny również musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne?