Nauczyciel wspomagający może pełnić funkcję wychowawcy klasy. Wynika to z przepisów prawa oświatowego, które nie ograniczają funkcji wychowawcy do określonej grupy nauczycieli, z wyjątkiem nauczycieli religii . Jest to zresztą rozwiązanie korzystne dla uczniów, rodziców i nauczyciela wspomagającego. Sprawdź przepisy prawa oświatowego i dowiedz się, o czym powinien pamiętać nauczyciel, aby jego współpraca z uczniem, rodzicami i innymi nauczycielami dobrze się układała?
Nie istnieje uniwersalny zestaw wskazówek „jak pracować” dla nauczyciela wspomagającego. Wynika to z tego, że każdy uczeń z orzeczeniem wymaga innego wsparcia i innego rodzaju pomocy. W szczególnej sytuacji są nauczyciele wspomagający zatrudnieni w szkołach kształcących w zawodzie. Czy w tym przypadku oraz wiedzy z zakresu pedagogiki specjalnej i kształcenia ogólnego niezbędna jest również specjalistyczna wiedza z zakresu przedmiotów zawodowych? W artykule dzielimy się wskazówkami, jak nauczyciel współorganizujący kształcenia może wspomagać ucznia na przedmiotach zawodowych.
Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Zgodnie z przepisami w oddziale integracyjnym zajęcia są prowadzone wspólnie z nauczycielem współorganizującym kształcenie integracyjne. Żadne regulacje nie mówią, że musi być to jedna osoba. Czy to oznacza, że do jednego oddziału integracyjnego można przydzielić dwóch różnych nauczycieli wspomagających dla uczniøw posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Analizując zakres obowiązków tzw. nauczycieli wspomagających trudno jest wskazać jednoznacznie, jakie konkretnie zadania należy mu powierzyć. Kluczowe jest bowiem ustalenie zasad współpracy z nauczycielem prowadzącym. Dowiedz się, czy nauczyciel wspomagający musi znać podstawę programową wszystkich zajęć oraz czy można nałożyć na niego obowiązek układania sprawdzianów dla uczniów z orzeczeniami.
Obserwacja uczniów w czasie zajęć dydaktycznych i podczas interakcji z rówieśnikami jest istotnym elementem praktyki pedagogicznej. Pozwala nauczycielom na rozpoznanie i zrozumienie indywidualnych potrzeb, aspiracji oraz wyzwań ucznia. Umożliwia precyzyjne ocenienie poziomu wiedzy i umiejętności, ale dostarcza także informacji niezbędnych do indywidualizacji procesu dydaktycznego. Dzięki obserwacji w różnorodnych kontekstach, od lekcji po momenty przerw czy zajęć pozalekcyjnych, nauczyciele zyskują wgląd w osobiste style uczenia się i zachowania uczniów. Pozwala to na dostosowanie metod i strategii edukacyjnych do potrzeb każdego ucznia. Takie podejście wspiera rozwój uczniów na wielu płaszczyznach, tworząc podstawy dla ich osiągnięć edukacyjnych i społecznych.
Szkoły mogą organizować dla uczniów różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Jedną z tych form są wycieczki związane z realizacją programu nauczania. Opiekunami wycieczek szkolnych są nauczyciele na co dzień pracujący z uczniami. Pojawia się jednak wątpliwość – czy szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi uczestniczącemu w wycieczce obecności nauczyciela wspomagającego?
Odpoczynek nie jest luksusem, lecz koniecznością, ponieważ ciało i umysł muszą mieć czas na regenerację. Niestety, w przypadku nauczycieli okres urlopu wypoczynkowego przypadającego na czas ferii zimowych często traktowany jest jako czas na nadrabianie zaległości lub pracę „na zapas”, Dowiedz się, jak sprawić, by ferie nie stały się przedłużeniem czasu pracy, zadbaj o work life balance.
Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela w trakcie bieżącej pracy z uczniem, a także zakres tego wsparcia powinny być określone w IPET. Sprawdź, czy nauczyciel ten ma obowiązek dokumentowania w odrębnym dzienniku przebiegu realizacji wspomagania z uwzględnieniem jego zakresu i form.
Nauczyciel wspomagający zapewnia wsparcie uczniowi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczycielom pracującym z tym uczniem. Współorganizowanie procesu kształcenia i wychowania nie ogranicza się jednak do obecności na lekcjach. Dowiedz się jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź jakie są wymagane kwalifikacje, które umożliwiają prowadzenie indywidualnych zajęć z uczniem.