Karta Nauczyciela zobowiązuje nauczycieli do realizowania w ramach czasu pracy tzw. zadań statutowych. Niektóre z tych zadań polegają na prowadzeniu zajęć z uczniami, ale nauczyciel nie otrzyma za to dodatkowego wynagrodzenia. Sprawdź, kiedy nieodpłatne prowadzenie zajęć w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy jest obowiązkowe. Dowiedz się również, kiedy dyrektor nie może wymagać realizowania zadań bez dodatkowego wynagrodzenia.
Wielu nauczycieli zastanawia się, czy otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w Dniu Edukacji Narodowej. Podobne wątpliwości dotyczą również dni, w których odbywa się uroczyste rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. W tych dniach nauczyciel jest przecież w pracy, a zajęć nie realizuje z przyczyn obiektywnych.
Przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się szczegółowo do kwalifikacji nauczycieli wspomagających. Nie precyzują specjalności na kierunku pedagogika specjalna, jaka powinien ukończyć nauczyciel. To dyrektor podejmuje decyzję czy specjalność pozwala na merytoryczne wypełnienie zadań w odniesieniu do potrzeb uczniów lub ucznia. Sprawdź, na co zwracać uwagę, gdy wspomaganie ma dotyczyć ucznia z afazją.
Nauczycielowi wspomagającemu można w arkuszu organizacji szkoły przydzielić prowadzenie zajęć wychowania do życia w rodzinie dla starszych klas. Oczywiście, warunkiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Sprawdź, jak w takim przypadku ustalić wymiar pensum, jeżeli na stanowisku nauczyciela wspomagającego wynosi ono 20/20.
Co roku nauczycielom przyznawana jest tzw. nagroda dyrektora szkoły. Wydaje się, że nabycie prawa do nagrody dotyczy tylko nauczycieli czynnie świadczących pracę w dniu jej wypłaty. Nie jest to jednak zasada. W artykule wyjaśniamy, czy wypłata nagrody dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.
Nauczyciele, którym przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego, nie zawsze chcą korzystać z niego w jednej części. Często woleliby, aby udzielać im go w dniach, ale nie zawsze dyrektor wyrażana to zgodę. Odmowę uzasadnia się dezorganizacją pracy szkoły czy przedszkola oraz tym, że łatwiej jest zorganizować zastępstwo na całą długość urlopu. Sprawdź, czy urlop uzupełniający można dzielić na części?
Przepisy prawa oświatowego nie określają wprost, ile trwa godzina zajęć nauczyciela wspomagającego w przedszkolu. Sprawdź, czy nauczyciel wspomagający w przedszkolu realizuje pensum w 45 czy 60 minutowych jednostkach zajęć.
Udział nauczyciela wspomagającego w zajęciach powinien wynikać z potrzeb ucznia. W przypadku, gdy nie ma takiej potrzeby nauczyciel wspomagający nie musi uczestniczyć w zajęciach z uczniem np. z zespołem Aspergera.
Bycie nauczycielem wspomagającym wymaga taktu i wyrozumiałości, a także postawy życzliwości i chęci współpracy. Większość nauczycieli pracujących w szkole ogólnodostępnej nie jest specjalistami w kształceniu specjalnym. Nie ma wiedzy na temat prowadzenia zajęć z dziećmi posiadającymi orzeczenia. Często brakuje im także doświadczenia w tego rodzaju pracy. Nie potrafią dostosować metod i form do zaleceń z orzeczenia. Nierzadko trudność sprawia odczytanie i zrozumienie zaleceń wypisanych fachowym językiem przez poradnię.
Do podstawowych obowiązków nauczycieli współorganizujących kształcenie należy wspieranie ucznia w czasie zajęć. Często jednak, szczególnie w przedszkolu, zdarza się, że uczeń w wybranym dniu tygodnia jest nieobecny na zajęciach, ponieważ uczestniczy w zajęciach terapeutycznych w innej placówce. Czy nieobecność ucznia uzasadnia ustalenie dla nauczyciela wspomagającego czterodniowego tygodnia pracy?