W grudniu 2022 r. po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego. Święto przypada na dzień 27 grudnia. Sprawdź, czy będzie to dzień wolny od pracy dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują w sposób precyzyjny, jaką dokumentację powinien prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź czego może oczekiwać nauczyciel przedmiotu, wychowawca lub dyrektor szkoły. Upewnij się, że prowadzona przez Ciebie dokumentacja jest właściwa.
Nowelizacja Karty Nauczyciela obowiązująca od 1 września 2022 r. zlikwidowała dwa stopnie awansu zawodowego – stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciele kontraktowi stracili swój stopień awansu i prawa wynikające z jego posiadania. Jednym z tych praw jest prawo do zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony. Sprawdź, które zasady dotyczące zatrudniania należy stosować do nauczycieli, którzy przed września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego.
Zasadą jest, że zajęcia w klasie I–III prowadzi jeden wychowawca, ale ten wymóg nie dotyczy nauczycieli wspomagających. Oznacza to, że w klasie integracyjnej może pracować zamiennie dwóch nauczycieli wspomagających – jeśli istnieje taka potrzeba w danej szkole.
Zapewnienie uczniom z niepełnosprawnością opieki i możliwości pobierania nauki oraz realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia wpisuje się w podstawowe cele systemu oświaty. Za właściwą organizację kształcenia, opieki i wychowania odpowiada dyrektor placówki, który zgodnie z przepisami musi lub może zatrudnić dodatkową kadrę. W artykule wyjaśniono, w których przypadkach istnieje obowiązek, a w którym możliwość zatrudnienia w szkole nauczyciela wspomagającego, specjalisty i pomocy nauczyciela, a także omówiono status prawny i warunki zatrudnienia tych osób.
Nauczycielom, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym przysługuje dodatek funkcyjny, w wysokości ustalonej przez organ prowadzący. Nie jest to więc dodatek przeznaczony dla każdego nauczyciela. Sprawdź, czy taki do datek za wychowawstwo w przedszkolu może otrzymać nauczyciel wspomagający lub inny specjalista.
Jeżeli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, to pierwsza umowa o pracę z nowo zatrudnianym nauczycielem będzie zawierana na czas określony, na okres dwóch lat. Mimo że okres przygotowania do zawodu ma trwać cztery lata, nie ma podstaw do zawarcia umowy na taki okres. Sprawdź szczegóły.
W wyniku zmiany w Karcie Nauczyciela i w związku tym, że od 1 września 2022 r. w każdym przedszkolu i szkole obowiązkowe będzie zatrudnianie specjalistów w taki sposób, aby zapewnić minimalną, określoną w ustawie liczbę etatów, pojawiają się pytania dotyczące uwzględniania w tej liczbie tzw. nauczycieli wspomagających. Czy liczba godzin zajęć tych nauczycieli jest brana pod uwagę w kontekście standardu zatrudniania nauczycieli specjalistów?
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje wyodrębnienie, w ramach czasu pracy nauczyciela, tzw. godziny dostępności w szkole. Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach tej godziny? Czy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich – w tym również nauczycieli wspomagających i specjalistów? Analizujemy przepisy dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.
Przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia dziennika przez tzw. nauczyciela wspomagającego, uczestniczącego w zajęciach wychowania przedszkolnego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ten nie potwierdza udziału w zajęciach. Sprawdź, w jaki sposób powinien to robić, a także – jakie rozwiązana wydają się nie mieć uzasadnienia.