Karta Nauczyciela określa pensum nauczyciela wspomagającego. Istnieją jednak wątpliwości, ile godzin powinno ono wynosić w przypadku nauczyciela w przedszkolu i oddziale przedszkolnym. Pojawiają się także pytania, czy do tego pensum zalicza się prowadzenie zajęć rewalidacyjnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Nie ma przeszkód, aby w czasie nieobecności w szkole wychowawcy klasy edukacji wczesnoszkolnej godziny doraźnych zastępstw powierzyć nauczycielowi wspomagającemu. Należy jednak uważać – nie zawsze nauczyciel ten będzie mógł prowadzić zajęcia dydaktyczne.
Nowe rozporządzenie MEiN z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli określa wymagania, które od 3 października 2023 r. mają spełniać nauczyciele zatrudnieni w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy doprecyzowanie przepisów dotyczących kwalifikacji nauczycieli wspomagających zmienia wpływa na sytuację zatrudnionych nauczycieli. .
Nie zawsze nauczyciel początkujący rozpoczynający prace w szkole będzie zatrudniony na okres dwóch lat szkolnych. Każdy nauczyciel, w tym nauczyciel początkujący może być zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w związku z potrzebą wynikającą z organizacji nauczania. Najczęściej w ten sposób na czas określony zatrudnia się nauczycieli wspomagających, ponieważ ich obecność w szkole uzależniona jest od rodzajów niepełnosprawności uczniów.
Przepisy prawa oświatowego nie określają liczby tzw. nauczycieli wspomagających, których należy zatrudnić w szkole czy przedszkolu. Brak wytycznych dotyczy również szkół z oddziałami integracyjnymi. Czy to oznacza, że ten sam nauczyciel wspomagający może udzielać wsparcia uczniom w oddziale integracyjnym oraz uczniom z orzeczeniem w oddziałach ogólnodostępnych? Sprawdź, czy w szkole z oddziałem integracyjnym można zatrudnić tylko jednego nauczyciela wspomagającego. Artykuł omawia praktyczne kwestie dotyczące nauczycieli wspomagających w szkołach z oddziałami integracyjnymi oraz wyjaśnia, jakie są zasady i decyzje podejmowane przez dyrektora w kontekście wsparcia edukacyjnego uczniów z różnymi potrzebami.
Istnieją takie zagadnienia związane z pracą nauczyciela wspomagającego w szkole średniej, które budzą pewne obawy czy nawet lęki u osób, które zastanawiają się nad pracą na tym stanowisku. Dotyczą one przede wszystkim poziomu wiedzy przekazywanej uczniom w szkołach średnich. Wielu nauczycieli zastanawia się czy podoła. O ile szkoła podstawowa kojarzy się z materiałem, który każdy opanował – o tyle liceum czy technikum budzi obawy. W artykule autorka, nauczycielka pracująca z uczniami w spektrum autyzmu, udziela praktycznych wskazówek dla nauczycieli wspomagających rozpoczynających pracę w szkole ponadpodstawowej.
Konieczność zatrudnienia nauczyciela wspomagającego często pojawia się w trakcie trwania roku szkolnego, co wynika z faktu doręczenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. O ile nie budzi wątpliwości to, że nauczyciel zostanie zatrudniony na czas określony w związku z potrzebą wynikającą z organizacji nauczania, o tyle warto zastanowić się czy należy zatrudnić go do końca roku szkolnego czy raczej do ukończenia przez ucznia danego etapu edukacji. Sprawdź, które przepisy mają zastosowanie do zatrudnienia nauczyciela wspomagającego.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera oznacza, że pojawia się obowiązek zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Większość nauczycieli obejmując stanowisko nauczyciela wspomagającego nie wie, jak w praktyce będzie wyglądała ich praca. Każdy uczeń w spektrum autyzmu jest przecież inny. Dodatkowo, wsparcie ucznia w spektrum autyzmu w szkole podstawowej istotnie różni się od pracy z nastolatkami u progu dorosłości. Jak wygląda praca nauczyciela wspomagającego w szkole średniej? W jaki sposób wspierać ucznia z autyzmem w szkole ogólnodostępnej? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, a także wskazówki z praktyki znajdziesz w artykule.
W grudniu 2022 r. po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego. Święto przypada na dzień 27 grudnia. Sprawdź, czy będzie to dzień wolny od pracy dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują w sposób precyzyjny, jaką dokumentację powinien prowadzić nauczyciel wspomagający. Sprawdź czego może oczekiwać nauczyciel przedmiotu, wychowawca lub dyrektor szkoły. Upewnij się, że prowadzona przez Ciebie dokumentacja jest właściwa.