Istnieją takie zagadnienia związane z pracą nauczyciela wspomagającego w szkole średniej, które budzą pewne obawy czy nawet lęki u osób, które zastanawiają się nad pracą na tym stanowisku. Dotyczą one przede wszystkim poziomu wiedzy przekazywanej uczniom w szkołach średnich. Wielu nauczycieli zastanawia się czy podoła. O ile szkoła podstawowa kojarzy się z materiałem, który każdy opanował – o tyle liceum czy technikum budzi obawy. W artykule autorka, nauczycielka pracująca z uczniami w spektrum autyzmu, udziela praktycznych wskazówek dla nauczycieli wspomagających rozpoczynających pracę w szkole ponadpodstawowej.
Wszyscy nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących czy zawodowych są specjalistami w swoich dziedzinach. Germanistka włada fenomenalnie niemieckim, fizyk zna wszystkie wzory, a matematyk rozwiąże każde zadanie. Informatyk złoży komputer zaczynając od skręcenia kabli, napisze program i stworzy stronę internetową. Wiedza o transporcie, gospodarce i magazynowaniu to coś zupełnie oczywistego dla logistyków. Zadanie nauczyciela współorganizującego polega natomiast na wcieleniu się rolę swoistego ogniwa łączącego wiedzę nauczycieli z możliwościami uczniów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie obawy i lęki mogą pojawić się u nauczyciela wspomagającego pracującego w szkole ponadpodstawowej?
- Czy nauczyciel wspomagający musi znać wszystkie przedmioty nauczania?
- Jakie są kluczowe cechy, które powinien posiadać nauczyciel wspomagający w szkole ponadpodstawowej?
- Jakie są różnice w dostosowaniach i wsparciu podczas egzaminów maturalnych i zawodowych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
- Jakie wyzwania stoją przed nauczycielem wspomagającym w szkole ponadpodstawowej?
- Jakie konkretne wskazówki warto stosować, aby skutecznie pomóc uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Przeczytaj również:
Pozostało jeszcze 79% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:
- Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
- Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
- Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
- Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
- Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.
Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się