Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność ruchową uczestniczy w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący rewalidację dla ucznia z niepełnosprawnością ruchową.
Wychowawca w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym powinien być zatrudniony w takim wymiarze, aby zapewniona była prawidłowa organizacja pracy. Jeżeli okazuje się, że nie ma potrzeby angażowania go w pełnym wymiarze, dyrektor może zadecydować o zatrudnieniu wychowawcy w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym na część etatu.
Przepisy określające, jakie kwalifikacje są wymagane do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych budzą wiele wątpliwości. Kluczowe w podczas przydzielanie tych zajęć jest zbadanie, czy nauczyciel posiada kwalifikacje w zakresie określonego rodzaju niepełnosprawności, tj. niepełnosprawności, której dotyczy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia. Rewalidacja nie powinna być bowiem prowadzona przez nauczyciela, który nie ma takiego przygotowania.
W uzasadnionych przypadkach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania można zatrudnić w szkole osobę niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Taka osoba, w świetle przepisów prawa oświatowego nie jest jednak nauczycielem. Pociąga to za sobą wiele konsekwencji – m.in. w odniesieniu do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jesteś pedagogiem, psychologiem lub innym specjalistą, a dyrektor chce przydzielić Ci godziny przedmiotu? Sprawdź, w jaki sposób zostanie obliczone Twoje pensum. Autor wyjaśnia, jak zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela powinno być obliczane pensum nauczyciela - specjalisty.
Standardy dotyczące zatrudnienia nauczycieli specjalistów dotyczą tylko wskazanych w ustawie typów szkół. Obowiązek zatrudnienia tych nauczycieli nie dotyczy m.in. szkół policealnych, w których niezależnie od liczby słuchaczy, nie trzeba zatrudniać pedagoga specjalnego czy psychologa.
Dyrektor szkoły specjalnej otrzymuje dodatek za warunki pracy, jeżeli prowadzi zajęcia z uczniami. Wątpliwości pojawiają się jednak w sytuacji, gdy korzysta z tzw. dyrektorskiej zniżki pensum. Sprawdź, czy dyrektorowi szkoły specjalnej przynależy się dodatek za warunki pracy za godziny, które stanowią jego zniżkę godzin?
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Przeliczenie urlopu na tygodnie następuje wyłącznie wtedy, gdy nauczyciel nie wykorzystał urlopu w tym okresie lub nie będzie mógł wykorzystać z uwagi na ustanie zatrudnienia.
Nauczyciele przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie świadczą pracy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą korzystać z uprawnień socjalnych. Sprawdź, czy nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypłacić tzw. wczasy pod gruszą.
Prawo do skorzystania z 15 minut przerwy od pracy uzależniony jest od wymiaru czasu pracy osoby zatrudnionej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkole taka przerwa może przypadać np. w czasie tzw. długiej przerwy między lekcjami lub okienka. Jak natomiast ustalić przerwę od pracy nauczyciela zatrudnionego w poradni psychologiczno-pedagogicznej?