Prowadzenie terapii pedagogicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, to zadania terapeuty pedagogicznego. Stanowisko to może zajmować osoba, która ukończyła studia, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie terapii pedagogicznej. A co, jeżeli kandydat ukończył studia na kierunku pedagogika specjalna z terapią pedagogiczną? Czy można zostać terapeutą pedagogicznym po pedagogice specjalnej z terapią pedagogiczną? Czy wymagane są studia na kierunku diagnoza i terapia pedagogiczna?
W grudniu 2022 r. po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego. Święto przypada na dzień 27 grudnia. Sprawdź, czy będzie to dzień wolny od pracy dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Obecność studenta – praktykanta dla wielu nauczycieli stanowi pewne ułatwienie w codziennej pracy. Praktykant dowiaduje się, jak przebiega i na czym polega praca w danej jednostce systemu oświaty. Jednocześnie jednak – wspiera nauczyciela, pomaga organizować pracę i sprawować opiekę nad uczniami. Należy jednak pamiętać, że o ile zakres zadań praktykanta określa program praktyk, o tyle – nie powinien on sprawować samodzielnej opieki nad uczniami. Dowiedz się, jak ustalać obowiązki praktykanta na czas nauki zawodu.
Potrzeba zapewnienia opieki uczniom w razie nieobecności nauczyciela oznacza konieczność przydzielenia innemu nauczycielowi godzin doraźnego zastępstwa. Sprawdź, czy takie zastępstwo można przydzielić specjaliście: psychologowi, pedagogowi, pedagogowi specjalnemu, terapeucie, logopedzie lub doradcy zawodowemu.
Doraźne zastępstwo to zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze przydzielone nauczycielowi powyżej tygodniowego pensum. Dyrektor przydziela nauczycielom doraźne zastępstwa, jeżeli wystąpi konieczność zastąpienia nieobecnego nauczyciela. Należy pamiętać, że nauczyciel nie może odmówić zrealizowania doraźnego zastępstwa – dotyczy to nie tylko tzw. przedmiotowcy, ale również specjalistów. Za odmowę poprowadzenia zajęć w ramach zastępstwa doraźnego dyrektor może wyciągnąć konsekwencje. Sprawdź jakie.
Do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole należą m.in. konsultacje i warsztaty. Przepisy nie precyzują jednak, którzy nauczyciele i specjaliści powinni prowadzić je w ramach obowiązującego ich pensum. Ekspertka wyjaśnia, kto prowadzi konsultacje i warsztaty w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem technikum posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową i afazję.
Posiadanie kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej jest niezbędne do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego lub nauczyciela wspomagającego, a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi. Zdarza się, że dyrektor nie ma pewności, czy ukończone studia to studia w zakresie pedagogiki specjalnej. Jednym z kierunków budzących wątpliwości jest psychoprofilaktyka. Wyjaśniamy – ukończenie studiów w zakresie psychoprofilaktyki nie daje kwalifikacji do zajmowania stanowiska, na którym wymagane jest przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej.
Od kilku lat nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie, zamiast zasiłku na zagospodarowanie otrzymują tzw. świadczenie na start. Komu przysługuje ono po zmianach w przepisach dotyczących stopni awansu zawodowego?? Czy wypłaca się je tylko nauczycielom, z którymi stosunek pracy nawiązano we wrzeniu? Czy mogą otrzymać go ci, którzy stopień awansu nauczyciela kontraktowego uzyskali w szkole niepublicznej, przez co nigdy z tego dodatku nie skorzystali? Na te oraz inne pytania odpowiadają eksperci.
Od 1 września 2019 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Zasada ta dotyczy wszystkich nauczycieli – w tym również nauczycieli religii.