W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie pozostają pod nadzorem nauczycieli. Nauczyciel zobowiązany do pełnienia dyżuru w określonym miejscu nie może go samowolnie opuścić. Opuszczenie dyżuru przez nauczyciela pociąga za sobą konkretne konsekwencje, w szczególności, jeżeli dojdzie do wypadku. Poznaj konsekwencje opuszczenia dyżuru przez nauczyciela.
Zgodnie z art. 11a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela, wystawia nauczycielowi legitymację służbową. Ponieważ w przepisie jest mowa o dyrektorze szkoły, pojawia się pytanie czy legitymacja służbowa nauczyciela powinna być wydawana także nauczycielom zatrudnionym w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dyrektor poradni jest zobowiązany do wydawania legitymacji.
Karta Nauczyciela wskazuje, że z nauczycielami nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania. W określonych przypadkach, w szkole niepublicznej prowadzenie zajęć można powierzyć także na innej podstawie niż umowa o pracę. Czy przepisy dotyczące nawiązywania stosunku pracy mają zastosowanie również do poradni psychologiczno-pedagogicznych? Sprawdź, czy dopuszczalne jest zawarcie umowy zlecenia z nauczycielem w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Przydzielanie godzin ponadwymiarowych pozwala na zaspokojenie potrzeb dzieci i uczniów w razie braków kadrowych. Najczęściej godziny te przydzielane są nauczycielom wychowania przedszkolnego oraz nauczycieli przedmiotów. A co w przypadku poradni psychologiczno-pedagogicznej? Sprawdź, czy dyrektor może przydzielać godziny ponadwymiarowe dla nauczyciela w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Obowiązują już nowe rozwiązania prawne umożliwiające pracodawcom prowadzenie profilaktycznych badań trzeźwości osób zatrudnionych. Nową procedurą mogą zostać objęte określone przez pracodawcę grupy pracowników szkoły, przedszkola i placówki – zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni. Dowiedz się, na czym polegają nowości w Kodeksie pracy w 2023 r. i sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić, aby możliwa była kontrola trzeźwości pracowników szkoły i przedszkola.
W szkołach przyszpitalnych, oprócz zajęć edukacyjnych organizuje się także zajęcia mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego. Zajęcia te prowadzą nauczyciele – wychowawcy zajęć kwalifikacyjnych. Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć wychowawca zajęć pozalekcyjnych w szkole przyszpitalnej.
Przepisy ustawy Karta Nauczyciela nie wskazują odrębnie, ile wynosi obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela wychowania do życia w rodzinie. Nie oznacza to jednak, że pensum to określa organ prowadzący. Zajęcia WDŻ należy bowiem traktować jak obowiązkowe zajęcia edukacyjne w szkole, co oznacza, że pensum jest określone w tabeli zamieszczonej w art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Sprawdź, ile wynosi pensum nauczyciela wychowania do życia w rodzinie.
Od 1 września 2022 r. w szkołach i przedszkolach zatrudnia się nowych specjalistów – pedagogów specjalnych. Nauczyciele ci realizują m.in. zadania związane z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacją kształcenia specjalnego. W związku z tym pojawiło się pytanie – czy rodzice powinni udzielić zgody na współpracę ucznia z pedagogiem specjalnym?
Dyrektor przedszkola lub szkoły może zobowiązać każdego nauczyciela do przygotowania sprawozdania z pracy w kończącym się półroczu. Przepisy nie zawierają wytycznych dotyczących formy i zawartości takiego sprawozdania. Co więcej – na ten temat najczęściej milczą również regulacje wewnętrzne obowiązujące w szkołach. Wobec tego, jak opisać pracę i działania podejmowane na rzecz uczniów? Sprawdź, jakie informacje może uwzględniać podsumowanie pracy psychologa i pedagoga szkolnego po pierwszym półroczu.
Przystępując do opracowania sprawozdania z pracy w danym półroczu/roku szkolnym nauczyciel powinien zaplanować jego strukturę. Podsumowanie pracy pedagoga oraz psychologa powinno zawierać kilkanaście elementów. Sprawdź, jak przygotować ten dokument, aby zawrzeć w nim kluczowe informacje.