Charakter pracy logopedy często wyklucza możliwość zachowania bezpiecznej odległości między uczniem i nauczycielem. Z całą pewnością nie jest także możliwe pracowanie w maseczce. Jak zatem organizować zajęcia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo tak nauczycielowi, jak i dzieciom i młodzieży?
Decyzje o zatrudnieniu od 1 września specjalistów zwykle zapadają na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. W tym roku zaplanowanie rozpoczęcia pracy wraz z początkiem roku szkolnego okazało się szczególnie trudne – na każdego, nawet zdrowego nauczyciela, z dnia na dzień może zostać nałożony nakaz poddania się obowiązkowej kwarantannie. Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela, który w dniu 1 września 2020 r. jest objęty kwarantanną?
Organizacja konsultacji dla uczniów oraz absolwentów przystępujących w tym roku do matury, jakkolwiek oceniana pozytywnie, budzi wiele kontrowersji. Wielu dyrektorów uważa, że takie konsultacje są realizowane jako tzw. inne zadania statutowe i przeznaczone na nie godziny nie wliczają się do pensum. Dowiedz się, czy jest to właściwa interpretacja przepisów.
Obecna sytuacja kadrowa wśród nauczycieli coraz częściej skłania dyrektorów szkół do proponowania pracy nauczycielom, którzy jakiś czas temu zdecydowali się przejść na emeryturę. Sprawdź, w jakim wymiarze może pracować emeryt, aby jego emerytura nie została zawieszona lub zmniejszona.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych nie mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania roku szkolnego. Nie przysługuje im także tzw. urlop na żądanie. Jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie do dyrektora wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego. Zdarza się jednak, że zwolnienie od pracy potrzebne jest nie na cały dzień, a jedynie na kilka godzin. Czy można wystąpić z wnioskiem o udzielenie kilku godzin urlopu bezpłatnego?
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Wielu nauczycieli w chwili podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę pozostaje w zatrudnieniu w dwóch lub nawet trzech placówkach. Czy w takim przypadku nauczycielowi przechodzącemu na emeryturę należy się odprawa emerytalna z każdego miejsca pracy?