Nauczyciel może być zobowiązany do udziału w sierpniowym posiedzeniu rady pedagogicznej. Jednak często zdarza się, że nauczyciele w tym czasie przebywają jeszcze na wakacyjnych wyjazdach. Sprawdzamy, kiedy dyrektor może wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec nauczyciela nieobecnego na radzie.
Posiadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nie daje gwarancji zatrudnienia przez mianowanie. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnienie przez mianowanie jest możliwe tylko w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach - prawo oświatowe nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków. Sprawdź szczegóły.
Co do zasady nauczyciele zatrudnieni w szkole specjalnej powinni mieć przygotowanie w zakresie niepełnosprawności uczniów. Sprawdź, czy ten wymóg dotyczy również nauczycieli języka obcego. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od nauczyciela języka obcego w szkole specjalnej.
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Rehabilitant, który prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nie musi mieć ukończonych studiów na kierunku wczesne wspomaganie rozwoju. Konieczne jest jednak posiadanie przygotowania pedagogicznego. Sprawdź szczegóły.
To, czy szkoły i przedszkola przestrzegają standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów jest poddawane kontroli. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować w szkole niepublicznej w związku z kontrolą w zakresie zgodności z przepisami prawa zwiększenia dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych.
Praktykanci dopuszczeni przez organizatora do działalności związanej z edukacją, wychowaniem czy świadczeniem porad psychologicznych oraz innych form działalności z małoletnimi wymienionymi podlegają weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dotyczy to również studentów odbywających praktyki w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Pedagog specjalny, podobnie jak psycholog i pedagog szkolny może zostać zobowiązany do opracowania sprawozdania z pracy w pierwszym półroczu. Przepisy nie określają wzoru sprawozdania pedagoga specjalnego z pracy w danym okresie czy roku szkolnym, podobnie jak w przypadku sprawozdania z pracy pedagoga szkolnego czy psychologa. Taki wzór może zostać wprowadzony w konkretnym przedszkolu lub szkole, ale nie musi. Dowiedz się, jak napisać sprawozdanie z pracy pedagoga specjalnego.
Przepisy dotyczące minimalnej wymaganej liczby nauczycieli specjalistów obowiązują zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Kontrolę spełnienia wymagań przeprowadza organ nadzoru pedagogicznego, czyli kuratorium oświaty. Trzeba pamiętać, że niedopełnienie obowiązku i niespełnienie standardu może doprowadzić do poważnych skutków. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje niespełnienia wymagań dotyczących zatrudnienia specjalistów w szkole publicznej i niepublicznej.
Zgodnie przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, pracownikowi przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej lub na przygotowanie się do obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na obronę rozprawy doktorskiej. Kogo dokładnie dotyczy to uprawnienie? Czy może skorzystać z niego również nauczyciel specjalista zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej?