Pedagog specjalny, podobnie jak psycholog i pedagog szkolny może zostać zobowiązany do opracowania sprawozdania z pracy w pierwszym półroczu. Przepisy nie określają wzoru sprawozdania pedagoga specjalnego z pracy w danym okresie czy roku szkolnym, podobnie jak w przypadku sprawozdania z pracy pedagoga szkolnego czy psychologa. Taki wzór może zostać wprowadzony w konkretnym przedszkolu lub szkole, ale nie musi. Dowiedz się, jak napisać sprawozdanie z pracy pedagoga specjalnego.
Przepisy dotyczące minimalnej wymaganej liczby nauczycieli specjalistów obowiązują zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Kontrolę spełnienia wymagań przeprowadza organ nadzoru pedagogicznego, czyli kuratorium oświaty. Trzeba pamiętać, że niedopełnienie obowiązku i niespełnienie standardu może doprowadzić do poważnych skutków. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje niespełnienia wymagań dotyczących zatrudnienia specjalistów w szkole publicznej i niepublicznej.
Zgodnie przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, pracownikowi przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej lub na przygotowanie się do obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na obronę rozprawy doktorskiej. Kogo dokładnie dotyczy to uprawnienie? Czy może skorzystać z niego również nauczyciel specjalista zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Pedagog szkolny ma obowiązek prowadzenia zajęć w ramach doraźnego zastępstwa na polecenie dyrektora, jeżeli nie następuje naruszenie 40-godzinnej normy czasu pracy. Sprawdź, czy istnieją okoliczności, w których pedagog może odmówić realizacji doraźnego zastępstwa.
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są jednym z najczęściej zalecanych przez poradnie. Nie zawsze jasne jest jednak, komu można powierzyć ich prowadzenie w szkole. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy do prowadzenia tych zajęć konieczne jest ukończenie konkretnego kierunku studiów.
Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela tzw. wspomagającego powinno wynikać z potrzeb ucznia i co do zasady potrzeba dodatkowego zatrudnienia powinna zostać wskazana w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy w szkole lub przedszkolu trzeba zatrudnić nauczyciela wspomagającego dla dziecka z zespołem Downa.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność oznacza, że uczeń będzie uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, ile wynosi minimalny tygodniowy wymiar zajęć rewalidacyjnych w oddziale ogólnodostępnym, integracyjnym oraz specjalnym.
Nauczyciele, którzy z powodu choroby nie mieli możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego, powinni otrzymać tzw. urlop uzupełniający. Sprawdź, czy przysługuje on w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim przez cały okres ferii zimowych. Wyjaśniamy, kiedy przysługuje urlop uzupełniający za zwolnienie lekarskie podczas ferii.
W przypadku szkół i przedszkoli dodatek za trudne warunki pracy przysługuje tylko niektórym nauczycielom. Nie każda praca z uczniami z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jest bowiem uznawana za pracę w warunkach trudnych. A jak jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych? Czy powinni otrzymywać ten dodatek? Dowiedz się, kiedy prowadzenie przez nauczycieli specjalistów zajęć będzie uprawniało do wypłacenia dodatku z tytułu wykonywania pracy w warunkach trudnych.
Czy każde przedszkole powinno powoływać zespół do spraw udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej? A może wystarczy sprawnie działający system współpracy nauczycieli i specjalistów, bez dodatkowych struktur formalnych? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule, w którym analizujemy zarówno aspekty prawne, jak i praktyczne tego zagadnienia.