Obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego dotyczy każdej szkoły ogólnodostępnej, w której uczy się ponad 50 uczniów. To oznacza, że pedagoga specjalnego trzeba zatrudniać również w szkołach ponadpodstawowych. Dyrektorzy oraz nauczyciele mają jednak wątpliwości – jakie kwalifikacje powinien mieć pedagog specjalny w szkole średniej? Czy konieczne jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna? Czy nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zmieniło wymagania?
Przepisy prawa oświatowego wskazują, kto może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Są to zajęcia realizowane przez terapeutę pedagogicznego. Zatem czy takie zajęcia mógłby prowadzić np. pedagog szkolny, który ukończył studia podyplomowe zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe nauczania matematyki? Czy to wystarczy, aby w ramach godzin pracy prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? A jakie kwalifikacje musi mieć osoba prowadząca zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki?
Od 3 października 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nowe rozporządzenie wchodzi bowiem w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw miało miejsce 2 października 2023 r. Potrzeba wydania nowego aktu prawnego wynikała z konieczności dostosowania przepisów do nowego standardu kształcenia nauczycieli. Co jednak ważne – nowe wymagania nie oznaczają utraty kwalifikacji obecnych nauczycieli. Sprawdź szczegóły i poznaj kwalifikacje wymagane od specjalistów od 3 października 2023 r. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od: psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, terapeuty pedagogicznego, logopedy i doradcy zawodowego.
Przepisy mówią, że nauczyciel wspomagający musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Czy to oznacza, że zatrudnienie na tym stanowisku mogą ubiegać się tylko absolwenci pedagogiki specjalnej? W jaki sposób można nabyć kwalifikacje nauczyciela wspomagającego? Czy nadal prowadzone są studia podyplomowe dla osób chcących wspomagać dzieci z orzeczeniem?
Obowiązujące od 1 września 2022 r. wymagania dotyczące obowiązku zatrudnienia nauczycieli specjalistów sprawiły, że w niektórych szkołach konieczne było zatrudnienie dodatkowej kadry. Liczba uczniów w szkole nie jest jednak stała. Często w trakcie roku szkolnego dyrektor szkoły wyraża zgodę na przyjęcie nowych uczniów. Czy zwiększenie liczby uczniów w szkole pociąga za sobą obowiązek zatrudnienia dodatkowych specjalistów?
Pedagog specjalny może w ramach pensum prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Żadne przepisy nie wskazują, ile godzin takich zajęć można mu przydzielić, jednocześnie jednak – nie mogą one wyczerpywać wszystkich godzin pensum. Czym kierować się ustalając liczbę godzin zajęć rewalidacyjnych będzie prowadził pedagog specjalny w ramach obowiązkowego wymiaru godzin zajęć?
Wiele podmiotów posiada w swojej ofercie kursy i szkolenia z zakresu integracji sensorycznej. Zgodnie z przedstawianymi informacjami, kursy te mają dawać kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Czy faktycznie tak jest? Sprawdzamy czy świadectwo albo certyfikat szkolenia SI daje kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nauczycieli i dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel nie tylko realizuje pensum. Musi także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, jak kształtuje się zakres obowiązków nauczycieli.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych nie mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania roku szkolnego. Nie przysługuje im także tzw. urlop na żądanie. Jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie do dyrektora wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego. Zdarza się jednak, że zwolnienie od pracy potrzebne jest nie na cały dzień, a jedynie na kilka godzin. Czy można wystąpić z wnioskiem o udzielenie kilku godzin urlopu bezpłatnego?
Mimo że projekt nowego rozporządzenia MEiN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli jaklo datę wejścia w życie wskazywał 1 września 2023., nowe rozporządzenie nie zostało podpisane i nadal nie jest ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Co oznacza to w praktyce? Sprawdź, jakie mogą być prawne konsekwencje zatrudnienia nauczycieli wobec braku nowego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Przeczytaj aktualne artykuły: Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego od 3 października 2023 r. – nowe rozporządzenie Kwalifikacje wymagane od nauczycieli specjalistów od 3 października 2023 r.