Od 1 września 2022 r. wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, szkołach i placówkach, w których czas pracy reguluje Karta Nauczyciela, muszą prowadzić konsultacje dla uczniów. W zależności od wymiaru zatrudnienia, konsultacje to odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo lub 1 godziny co dwa tygodnie. Natomiast nauczyciel z pensum niższym niż 6 godzin tygodniowo realizuje mniejszą liczbę godzin dostępności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tzw. godzin czarnkowych dla nauczycieli. Sprawdź, o co pytają czytelnicy portalu ePedagogika.
Zadania pedagoga szkolnego zostały określone w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. To ten wykaz stanowi punkt wyjścia do opracowania rocznego planu pracy. Sprawdź, jak zaplanować pracę nad tworzeniem planu i jak skonstruować roczny plan pracy pedagoga. Dowiedz się, jakie formy realizacji poszczególnych zadań będą najlepsze. W artykule opisano kroki i wytyczne dotyczące tworzenia rocznego planu pracy pedagoga szkolnego, wskazano na istotne przepisy prawne oraz omówiono różne aspekty pracy pedagoga szkolnego.
Zdarza się, że dopiero po kontroli organu sprawującego nadzór pedagogiczny okazuje się, że nauczyciel nie ma kwalifikacji do zajmowania danego. Najczęściej ma to miejsce w odniesieniu do specjalistów – nauczycieli wspomagających oraz nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne. Oczywiste jest, że po stwierdzeniu nieprawidłowości, nauczyciel nie może dalej zajmować stanowiska. Jednak czy organ prowadzący lub dyrektor może żądać zwrotu pobieranego wynagrodzenia?
Posiadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nie daje gwarancji zatrudnienia przez mianowanie. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnienie przez mianowanie jest możliwe tylko w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach - prawo oświatowe nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków. Sprawdź szczegóły.
Od 1 września 2024 r. w szkołach można będzie zatrudniać asystentów międzykulturowych. Najważniejszym zadaniem asystenta międzykulturowego będzie pomoc uczniom niebędącym obywatelami polskimi. Asystent międzykulturowy nie będzie nauczycielem, lecz pracownikiem niepedagogicznym, co oznacza, że nie będą dotyczyły go przepisy o pensum czy wynagrodzeniu nauczyciela. Sprawdź, czy zatrudnienie asystenta międzykulturowego będzie obowiązkowe oraz dowiedz się, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba zatrudniona na tym stanowisku.
Co do zasady nauczyciele zatrudnieni w szkole specjalnej powinni mieć przygotowanie w zakresie niepełnosprawności uczniów. Sprawdź, czy ten wymóg dotyczy również nauczycieli języka obcego. W artykule omówiono kwalifikacje wymagane od nauczyciela języka obcego w szkole specjalnej.
Rozpoczynające się wakacje to dla nauczycieli szkół feryjnych czas urlopu wypoczynkowego. Co do zasady w czasie urlopu nie świadczy się pracy, jednak w przypadku tej grupy zawodowej Karta Nauczyciela przewiduje odstępstwo. Nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w czasie ferii, co jednak ważne – tylko do wykonania określonych zadań w wymiarze nieprzekraczającym 7 dni. Co oznacza to w praktyce? Jakie zadania można powierzyć do wykonania nauczycielowi? Sprawdź, czy te same zasady stosuje się do nauczycieli przedmiotowców i specjalistów?
Rehabilitant, który prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nie musi mieć ukończonych studiów na kierunku wczesne wspomaganie rozwoju. Konieczne jest jednak posiadanie przygotowania pedagogicznego. Sprawdź szczegóły.
To, czy szkoły i przedszkola przestrzegają standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów jest poddawane kontroli. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować w szkole niepublicznej w związku z kontrolą w zakresie zgodności z przepisami prawa zwiększenia dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych.
Praktykanci dopuszczeni przez organizatora do działalności związanej z edukacją, wychowaniem czy świadczeniem porad psychologicznych oraz innych form działalności z małoletnimi wymienionymi podlegają weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Dotyczy to również studentów odbywających praktyki w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.