Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność oznacza, że uczeń będzie uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, ile wynosi minimalny tygodniowy wymiar zajęć rewalidacyjnych w oddziale ogólnodostępnym, integracyjnym oraz specjalnym.
Nauczyciele, którzy z powodu choroby nie mieli możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego, powinni otrzymać tzw. urlop uzupełniający. Sprawdź, czy przysługuje on w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim przez cały okres ferii zimowych. Wyjaśniamy, kiedy przysługuje urlop uzupełniający za zwolnienie lekarskie podczas ferii.
W przypadku szkół i przedszkoli dodatek za trudne warunki pracy przysługuje tylko niektórym nauczycielom. Nie każda praca z uczniami z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jest bowiem uznawana za pracę w warunkach trudnych. A jak jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych? Czy powinni otrzymywać ten dodatek? Dowiedz się, kiedy prowadzenie przez nauczycieli specjalistów zajęć będzie uprawniało do wypłacenia dodatku z tytułu wykonywania pracy w warunkach trudnych.
Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na pedagoga specjalnego obowiązku opracowywania na każdy rok szkolny planu pracy, czy też dokonywania sprawozdania. Natomiast taki obowiązek może wynikać z wewnętrznie opracowanych zasad funkcjonowania danego przedszkola, szkoły i może zostać zawarty w wewnętrznych dokumentach przedszkola lub szkoły. Dowiedz się, jak dokonać podsumowania pracy pedagoga specjalnego.
Nauczycielowi po przepracowaniu określonej liczby lat należy wypłacić nagrodę jubileuszową. Karta Nauczyciela nie precyzuje, jak rozumieć okres wieloletniej pracy. Nie wyjaśnia więc czy do stażu pracy zalicza się także okres, w którym nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy okres korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia jest zaliczany do stażu pracowniczego uprawniającego do nagrody jubileuszowej.
Uczeń z orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym może uczęszczać do szkoły ogólnodostępnej. Dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia mu specjalistycznego wsparcia. Sprawdź, czy konieczne jest zatrudnienie nauczycieli przedmiotowych posiadających kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki.
Jednym z zadań pedagoga specjalnego zatrudnionego w przedszkolu i szkole jest prowadzenie badań i działań diagnostycznych. Rzetelne wywiązywanie się z tego obowiązku wymaga m.in. obserwowania uczniów w czasie lekcji. Nie oznacza to jednak, że może on wchodzić do klasy w dowolnie wybranym przez siebie momencie, bez porozumienia z nauczycielem prowadzącym.
Zatrudnienie pracownika na stanowisku pomocy nauczyciela nie jest uzależnione od posiadania przez kandydata przygotowania pedagogicznego. Pomoc nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym i nie prowadzi zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych., Dotyczy to również sytuacji, gdy nawiązanie stosunku pracy jest skutkiem dostarczenia do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Edukacja włączająca na dobre zagościła w polskich przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych. Do tych właśnie szkół coraz liczniej zapisywani są bowiem uczniowie z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Żeby jednak edukacja włączająca spełniała swoje zadania, musi ulegać stałym przeobrażaniom i działaniom ukierunkowanym na podnoszenie jakości wsparcia oferowanego dzieciom i młodzieży oraz rodzicom. Ważnym krokiem w budowaniu optymalnego systemu wsparcia dla każdego ucznia jest pojawienie się w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych pedagogów specjalnych.
Jednym z rodzajów zajęć specjalistycznych są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Zajęcia te organizuje i prowadzi się w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w przedszkolach, szkołach i placówkach. Ich podstawowym celem jest korygowanie i kompensowanie zaburzeń i odchyleń rozwojowych. Zdarza się, że zajęcia te są mylone z zajęciami wyrównawczymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dla kogo organizuje się zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, ile powinny trwać oraz jakie kwalifikacje musi mieć prowadzący je nauczyciel.