W bursie prowadzi się dokumentację wskazaną w przepisach dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. W związku z tym, bursa powinna dokumentować także wszystkie podejmowane działania na rzecz uczniów z niepełnosprawnością zgodnie z zakresem wsparcia określonym w IPET.
Specjaliści przygotowujący końcoworoczne oceny efektywności działań podejmowanych na rzecz uczniów często stają przed dylematem, czy dla ucznia z IPET trzeba opracować odrębnie ocenę efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W artykule wyjaśniamy zależności między oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej a oceną efektywności IPET.
Dyrektor szkoły zorganizuje nauczanie indywidualne, pod warunkiem dostarczenia przez rodziców odpowiednich dokumentów. Sam przebieg nauczania indywidualnego dokumentują natomiast nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem. Sprawdź, jakie dokumenty powinny być przygotowane w związku z organizacją nauczania indywidualnego.
W czasie wakacji w wielu przedszkolach realizowane są dyżury opiekuńcze dla dzieci, które w pozostałe miesiące uczęszczają do innych przedszkoli. W tym czasie zwykle nie realizuje się zajęć przewidujących wprowadzanie nowych treści i kształtowania nowych umiejętności. Czy w związku z tym, w okresie wakacyjnym należy wypełniać dzienniki zajęć przedszkola? Jakich wpisów dokonywać?
Na prośbę poradni psychologiczno-pedagogicznej i na wniosek rodziców wychowawca lub nauczyciel przedmiotu może wystawić opinię o uczniu. Nie jest to wprawdzie tryb uregulowany przepisami, ale wynika z dobrej praktyki i zasad współżycia społecznego.
Realizując swoje zadania pedagog specjalny ma obowiązek dokumentować własną pracę. Do najważniejszych, w wymaganych przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, dokumentów należy dziennik. W artykule wyjaśniono zasady prowadzenia dziennika pedagoga specjalnego oraz zasady uzupełniania dziennika innych zajęć. Autorka prezentuje również przykładowe wpisy do dziennika pedagoga specjalnego.
Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela w trakcie bieżącej pracy z uczniem, a także zakres tego wsparcia powinny być określone w IPET. Sprawdź, czy nauczyciel ten ma obowiązek dokumentowania w odrębnym dzienniku przebiegu realizacji wspomagania z uwzględnieniem jego zakresu i form.
Jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Zajęcia te organizuje się jako zajęcia dodatkowe, na ogół dla grupy uczniów i mogą uczestniczyć w nich również dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Sprawdź, jak dokumentować to, że w zajęciach brał udział uczeń objęty edukacją domową. Czy uczeń spełniający obowiązek szkolny powinien być wpisany do dziennika zajęć?
Wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia należy dokonywać co najmniej dwa razy w roku. Zwykle jest ona przeprowadzana początku roku szkolnego i po pierwszym półroczu. Z niektórych placówkach WOPFU przeprowdza się również przed rozpoczęciem wakacji. Przepisy nie wyjaśniają, jak dokładnie powinna wyglądać ani w jaki sposób opracować ten dokument.
Doręczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii w sprawie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wiąże się z nałożeniem na nauczycieli szczególnych obowiązków, również tych związanych z prowadzenie dokumentacji. W wielu placówkach dla dzieci posiadających orzeczenie lub opinię przygotowuje się plan działań wspierających, kartę indywidualnych potrzeb i dostosowanie wymagań edukacyjnych. Sprawdź, czy to obowiązkowe.