W sytuacji uczęszczania do przedszkola lub szkoły ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jedną z osób zatrudnionych dodatkowo może być pomoc nauczyciela. Warto pamiętać, że zakres zadań pomocy nauczyciela jest inny, niż w przypadku specjalisty i nauczyciela. W szczególności zaś pomoc nauczyciela nie prowadzi dziennika zajęć i nie dokumentuje swojej pracy w dziennikach prowadzonych w placówce.
Zgodnie z przepisami w przypadku organizowania w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego, konieczne jest zakładanie dzienników innych zajęć. Czy zawsze muszą być to dwa odrębne dzienniki? Czy możliwe jest dokumentowanie zajęć rewalidacyjnych i specjalistycznych tego samego ucznia w jednym dzienniku innych zajęć? Sprawdź, czy zajęcia dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego muszą być dokumentowane odrębnie dla rewalidacji i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przepisy prawa oświatowego wskazują na niektóre rodzaje zajęć realizowanych w formie zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie jest to jednak katalog zamknięty, ponieważ konkretny rodzaj zajęć rewalidacyjnych zależy od potrzeb ucznia. W artykule podpowiadamy, jakie nazewnictwo dla zajęć rewalidacyjnych stosować, aby odróżnić je od zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Nauczyciele rozpoczynający pracę z nowo przyjętymi uczniami często nie uzyskują od rodziców wszystkich potrzebnych informacji o funkcjonowaniu dziecka. Wówczas pojawia się pokusa, aby z prośbą o pomoc zwrócić się do dyrekcji poprzedniej szkoły. Zdarza się, że dyrektorzy i nauczyciele udzielają informacji o uczniu, jednak czy jest to zgodne z prawem? Sprawdź czy dyrektor lub nauczyciele z byłej szkoły mogą udostępnić nowym nauczycielom dokumentację lub informacje o uczniu, w tym o udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dokumentacja związana z wydłużeniem etapu edukacyjnego powinna obejmować uchwałę rady pedagogicznej, opinię zespołu, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, oraz zgodę rodziców. Ponadto konieczne jest udokumentowanie przebiegu nauczania ucznia (arkusz ocen) oraz ewentualne wydanie zaświadczenia o przebiegu nauczania.
Rok szkolny 2023/2024 nie przyniósł ze sobą radykalnych zmian w zadaniach i dokumentowaniu pracy pedagoga szkolnego. Jak co roku, ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Przedstawiamy najważniejsze zadania pedagogów na ten rok szkolny oraz pomocny spis niezbędnej dokumentacji wraz ze wzorami dokumentów.
Pedagog zatrudniony w szkole prowadzi dziennik w postaci elektronicznej, jeśli dyrektor szkoły zdecydował o prowadzeniu dzienników w tej formie. Stanowi on formę elektroniczną zwykłego dziennika, stąd też zamieszcza się w nim te same informacje, jakie powinny się znaleźć w dzienniku tradycyjnym.
AKTUALIZACJA! Sprawdź, czy dla ucznia, który będzie objęty zindywidualizowaną ścieżką kształcenia, należy założyć dziennik dla przedmiotów realizowanych indywidualnie. Jak należy przedstawić rodzicom informację o realizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia przez dziecko?
Przepisy prawa oświatowego określają katalog dokumentów, które dołącza się do wniosku o przyjęcie do szkoły specjalnej. Nie ma regulacji, które pozwalają na rozszerzenie tego katalogu. To oznacza, że od rodziców ucznia przyjmowanego do szkoły specjalnej nie można żądać dołączenia aktu urodzenia dziecka.
Nie wszyscy uczniowie odebrali już swoje świadectwa szkolne. W przypadku uczniów ostatnich klas zdarza się nawet, że świadectwa są odbierane wraz z zaświadczeniami o wynikach egzaminu lub świadectwem maturalnym. A co, jeżeli uczeń lub rodzic wtedy również nie będą mogli odebrać dokumentów? Sprawdź, jak powinno być sporządzone upoważnienie do odebrania świadectwa szkolnego.