W czasie wakacji w wielu przedszkolach realizowane są dyżury opiekuńcze dla dzieci, które w pozostałe miesiące uczęszczają do innych przedszkoli. W tym czasie zwykle nie realizuje się zajęć przewidujących wprowadzanie nowych treści i kształtowania nowych umiejętności. Czy w związku z tym, w okresie wakacyjnym należy wypełniać dzienniki zajęć przedszkola? Jakich wpisów dokonywać?
Na prośbę poradni psychologiczno-pedagogicznej i na wniosek rodziców wychowawca lub nauczyciel przedmiotu może wystawić opinię o uczniu. Nie jest to wprawdzie tryb uregulowany przepisami, ale wynika z dobrej praktyki i zasad współżycia społecznego.
Realizując swoje zadania pedagog specjalny ma obowiązek dokumentować własną pracę. Do najważniejszych, w wymaganych przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, dokumentów należy dziennik. W artykule wyjaśniono zasady prowadzenia dziennika pedagoga specjalnego oraz zasady uzupełniania dziennika innych zajęć. Autorka prezentuje również przykładowe wpisy do dziennika pedagoga specjalnego.
Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela w trakcie bieżącej pracy z uczniem, a także zakres tego wsparcia powinny być określone w IPET. Sprawdź, czy nauczyciel ten ma obowiązek dokumentowania w odrębnym dzienniku przebiegu realizacji wspomagania z uwzględnieniem jego zakresu i form.
Jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Zajęcia te organizuje się jako zajęcia dodatkowe, na ogół dla grupy uczniów i mogą uczestniczyć w nich również dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Sprawdź, jak dokumentować to, że w zajęciach brał udział uczeń objęty edukacją domową. Czy uczeń spełniający obowiązek szkolny powinien być wpisany do dziennika zajęć?
Wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia należy dokonywać co najmniej dwa razy w roku. Zwykle jest ona przeprowadzana początku roku szkolnego i po pierwszym półroczu. Z niektórych placówkach WOPFU przeprowdza się również przed rozpoczęciem wakacji. Przepisy nie wyjaśniają, jak dokładnie powinna wyglądać ani w jaki sposób opracować ten dokument.
Doręczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii w sprawie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wiąże się z nałożeniem na nauczycieli szczególnych obowiązków, również tych związanych z prowadzenie dokumentacji. W wielu placówkach dla dzieci posiadających orzeczenie lub opinię przygotowuje się plan działań wspierających, kartę indywidualnych potrzeb i dostosowanie wymagań edukacyjnych. Sprawdź, czy to obowiązkowe.
Przepisy nie określają daty ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wynika ona bowiem nie z daty jej wydania, lecz z merytorycznej zawartości uwarunkowanej aktualnymi potrzebami ucznia, które na przestrzeni kilku lat mogą się istotnie zmienić. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy opinia wydana miesiąc, kilka miesięcy czy nawet lat temu jest aktualna.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób należy dokumentować prowadzenie zajęć realizowanych w nauczaniu indywidualnym. Oznacza to, że ani dyrektor szkoły ani rodzice nie powinni żądać sporządzania przez nauczycieli dodatkowych rejestrów czy składania podpisu w dokumentach niebędących dziennikiem zajęć. Przepisy nie określają jednak wzoru takiego dziennika ani jego zawartości. W artykule przedstawiamy optymalną zawartość tego dokumentu.
Zdarza się, że rodzice ucznia objętego kształceniem specjalnym po ukończeniu szkoły proszą o zwrócenie doręczonego do szkoły orzeczenia. Należy pamiętać, że dokumentacja dotycząca organizacji kształcenia specjalnego może zostać poddana kontroli. To z kolei oznacza, że szkoła nie powinna zwracać orzeczeń rodzicom ucznia.