Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowywana jest w teczce ucznia. Czy taką teczkę należy założyć także dla uczniów, którzy nie posiadają opinii? Co, jeżeli mimo to uczestniczą w dodatkowych zajęciach? Sprawdź, jak prowadzić dokumentację pomocy i pracy z uczniem objętym wsparciem. Upewnij się, że prowadzisz ją prawidłowo.
Sąd może zobowiązać szkołę do przekazania dokumentacji dotyczącej ucznia odpowiedniej instytucji. Oznacza to, że na wniosek sądu dyrektor szkoły będzie musiał wydać wskazane dokumenty. Przed przekazaniem dokumentów należy jednak upewnić się, czy wezwanie dotyczy oryginałów czy kopii. Dowiedz się na jakiej podstawie placówka oświatowa może zostać zobligowana do przekazania dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki.
W bursie prowadzi się dokumentację wskazaną w przepisach dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. W związku z tym, bursa powinna dokumentować także wszystkie podejmowane działania na rzecz uczniów z niepełnosprawnością zgodnie z zakresem wsparcia określonym w IPET.
Specjaliści przygotowujący końcoworoczne oceny efektywności działań podejmowanych na rzecz uczniów często stają przed dylematem, czy dla ucznia z IPET trzeba opracować odrębnie ocenę efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W artykule wyjaśniamy zależności między oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej a oceną efektywności IPET.
Dyrektor szkoły zorganizuje nauczanie indywidualne, pod warunkiem dostarczenia przez rodziców odpowiednich dokumentów. Sam przebieg nauczania indywidualnego dokumentują natomiast nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem. Sprawdź, jakie dokumenty powinny być przygotowane w związku z organizacją nauczania indywidualnego.
W czasie wakacji w wielu przedszkolach realizowane są dyżury opiekuńcze dla dzieci, które w pozostałe miesiące uczęszczają do innych przedszkoli. W tym czasie zwykle nie realizuje się zajęć przewidujących wprowadzanie nowych treści i kształtowania nowych umiejętności. Czy w związku z tym, w okresie wakacyjnym należy wypełniać dzienniki zajęć przedszkola? Jakich wpisów dokonywać?
Na prośbę poradni psychologiczno-pedagogicznej i na wniosek rodziców wychowawca lub nauczyciel przedmiotu może wystawić opinię o uczniu. Nie jest to wprawdzie tryb uregulowany przepisami, ale wynika z dobrej praktyki i zasad współżycia społecznego.
Realizując swoje zadania pedagog specjalny ma obowiązek dokumentować własną pracę. Do najważniejszych, w wymaganych przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, dokumentów należy dziennik. W artykule wyjaśniono zasady prowadzenia dziennika pedagoga specjalnego oraz zasady uzupełniania dziennika innych zajęć. Autorka prezentuje również przykładowe wpisy do dziennika pedagoga specjalnego.
Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela w trakcie bieżącej pracy z uczniem, a także zakres tego wsparcia powinny być określone w IPET. Sprawdź, czy nauczyciel ten ma obowiązek dokumentowania w odrębnym dzienniku przebiegu realizacji wspomagania z uwzględnieniem jego zakresu i form.
Jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Zajęcia te organizuje się jako zajęcia dodatkowe, na ogół dla grupy uczniów i mogą uczestniczyć w nich również dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Sprawdź, jak dokumentować to, że w zajęciach brał udział uczeń objęty edukacją domową. Czy uczeń spełniający obowiązek szkolny powinien być wpisany do dziennika zajęć?