Pedagog zatrudniony w szkole prowadzi dziennik w postaci elektronicznej, jeśli dyrektor szkoły zdecydował o prowadzeniu dzienników w tej formie. Stanowi on formę elektroniczną zwykłego dziennika, stąd też zamieszcza się w nim te same informacje, jakie powinny się znaleźć w dzienniku tradycyjnym.
AKTUALIZACJA! Sprawdź, czy dla ucznia, który będzie objęty zindywidualizowaną ścieżką kształcenia, należy założyć dziennik dla przedmiotów realizowanych indywidualnie. Jak należy przedstawić rodzicom informację o realizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia przez dziecko?
Przepisy prawa oświatowego określają katalog dokumentów, które dołącza się do wniosku o przyjęcie do szkoły specjalnej. Nie ma regulacji, które pozwalają na rozszerzenie tego katalogu. To oznacza, że od rodziców ucznia przyjmowanego do szkoły specjalnej nie można żądać dołączenia aktu urodzenia dziecka.
Nie wszyscy uczniowie odebrali już swoje świadectwa szkolne. W przypadku uczniów ostatnich klas zdarza się nawet, że świadectwa są odbierane wraz z zaświadczeniami o wynikach egzaminu lub świadectwem maturalnym. A co, jeżeli uczeń lub rodzic wtedy również nie będą mogli odebrać dokumentów? Sprawdź, jak powinno być sporządzone upoważnienie do odebrania świadectwa szkolnego.
Coraz częściej rodzice zwracają się do szkoły z wnioskiem o udostępnienie wglądu do dzienników w zakresie tematów lekcji. Czy szkoła ma obowiązek udzielenia takiej informacji? Tak – potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sprawdź, jak odpowiedzieć na wniosek rodziców o udostępnienie wglądu do dziennika lekcyjnego.
Podstawowa różnica między zajęciami z doradztwa zawodowego a zajęciami z wychowania do życia w rodzinie polega na tym, że pierwsze są obowiązkowe, zaś w drugich uczeń bierze udział dobrowolnie. Tylko jedne z tych zajęć mogą być natomiast uwzględnione na świadectwie szkolnym. Sprawdź, co wpisać na świadectwie szkolnym wydawanym od czerwca 2023 r.
Statut poradni psychologiczno-pedagogicznej uchwala się na podstawie przepisów ustawy z 14 grudnia 206 r. Prawo oświatowe. Warto pamiętać, że projekt statutu opracowuje rada pedagogiczna, ponieważ w poradni nie tworzy się rady placówki. A co z opiniowaniem? Czy konieczne jest zwrócenie się do związków zawodowych? Poznaj zasady uchwalania statutu poradni.
Przepisy prawa oświatowego nie określają katalogu dokumentów, które należy przechowywać w indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Często do takich teczek trafiają wszystkie dokumenty wytwarzane w związku z kształceniem. Nie zawsze jest to uzasadnione. Przykładowo, w indywidualnej teczce ucznia nie trzeba przechowywać sprawdzianów oraz materiałów z poszczególnych zajęć.
Zakres informacji wpisywanych do dziennika lekcyjnego określa rozporządzenie MEN z 25 sierpnia 2017 r. O ile od dłuższego czasu nie budzi już wątpliwości fakt, że w tradycyjnym, papierowym dzienniku nie zamieszcza się informacji o dostarczeniu przez ucznia orzeczenia czy opinii, o tyle wątpliwości odnośnie do dziennika elektronicznego. Sprawdź, czy wprowadzenie do dziennika elektronicznego informacji o opiniach i orzeczeniach jest prawidłowe.
Udział w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) jest dobrowolny. Nie oznacza to jednak, że nie należy w żaden sposób dokumentować ich realizacji. Sprawdź, czy WDŻ powinno być uwzględnione w dzienniku lekcyjnym klasy, to przedmiot przedmiot obowiązkowy?