Jeżeli poradnia psychologiczno-pedagogiczna kwestionuje diagnozę postawioną przez szkolnych specjalistów, to należy wyjaśnić zaistniałe rozbieżności. W przypadku dalszych zastrzeżeń, po wyjaśnieniu specjalistów badających dziecko, dyrektor poradni może również poprosić o konsultację innych specjalistów z poradni, którzy rozwieją ewentualne rozbieżności.
Przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia dziennika przez tzw. nauczyciela wspomagającego, uczestniczącego w zajęciach wychowania przedszkolnego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ten nie potwierdza udziału w zajęciach. Sprawdź, w jaki sposób powinien to robić, a także – jakie rozwiązana wydają się nie mieć uzasadnienia.
Szkoła i przedszkole są zobowiązane do przekazywania kopii IPET rodzicom ucznia objętego kształceniem specjalnym. W przepisach nie ma jednak mowy o przekazywaniu tego dokumentu innym podmiotom. Co powinien zrobić dyrektor, gdy takiego dokumentu domaga się organ prowadzący lub organ nadzoru pedagogicznego? Komu szkoła może przekazać kopię IPET, a komu powinna umożliwić zapoznanie się z nim na terenie placówki?
Na świadectwach promocyjnych oraz świadectwach ukończenia szkoły zamieszcza się informacje o aktywności szkolnej ucznia, jaką jest wolontariat. O ile szkoła nie ma problemu z ustaleniem czy uczeń angażował się w inicjatywy organizowane przez szkołę, o tyle problem pojawia się, gdy trzeba us
Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji, gdy uczeń w ciągu roku szkolnego dostarczy do szkoły orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy należy wymienić legitymację, wystawić zaświadczenie dla opiekuna? Przeczytaj szczegóły.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, świadectwa ukończenia szkoły wypełnia się w postaci elektronicznej. Czy obowiązek ten dotyczy wszystkich szkół? Sprawdź, jak wypełnić świadectwo ukończenia szkoły podstawowej specjalnej i szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkole ogólnodostępnej uczestniczą w zajęciach z klasą, ale realizują kształcenie na podstawie odrębnej podstawy programowej. Czy to oznacza, że należy prowadzić dla nich odrębny dziennik? Kto odpowiada za jego wypełnianie?
Uczeń zdolny kształcący się indywidualnie może pracować na programie opracowanym przez nauczyciela, a także wybranym z dostępnych na rynku, dostosowanym do jego potrzeb. Jeżeli jednak nauczyciel zdecyduje się na opracowanie programu, powinien w tym zakresie kierować się zasadami dydaktyki oraz wskazaniami dotyczącymi konstruowania programów, odpowiednio do zakładanych celów pracy z uczniem. Sprawdź, jak opracować indywidualny program nauki dla ucznia zdolnego.
Każda szkoła dla dzieci i młodzieży obowiązkowo prowadzi księgę uczniów. Do księgi tej wpisuje się m.in. adres zamieszkania ucznia oraz adresy zamieszkania rodziców. Jak uzupełnić te dane w przypadku ucznia będącego uchodźcą z Ukrainy, który przybył do Polski z jednym rodzicem lub opiekunem? Czy adres pobytu ucznia można uznać za adres zamieszkania, jeżeli nie wiadomo, jak długo pozostanie w tym miejscu? Co zrobić, jeżeli uczeń nie posiada dokumentów wskazujących miejsce urodzenia? Wyjaśniamy przepisy, które mają zostawanie do wszystkich uczniów cudzoziemskich.
Aktualnie termin używany w przepisach prawa oświatowego to „niepełnosprawność intelektualna”. Jednak wg klasyfikacji medycznej rozpoznanie stosowane w ocenie funkcjonowania intelektualnego określa się terminem upośledzenie. Ta rozbieżność rodzi problem praktyczny. Wyjaśniamy, jaką terminologią należy się posługiwać. Sprawdzamy, jakich zapisów dokonywać w drukach szkolnych, dokumentacji przebiegu nauczania i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, co zmieni wejście w życie klasyfikacji chorób ICD-11.