Na wniosek rodziców dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez nie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Z odpowiednim wnioskiem można wystąpić w każdym momencie roku szkolnego. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku i czy prawdą jest, że dyrektor może udzielić zgody w przypadku braku opinii.
Przepisy wprowadzające możliwość zorganizowania w szkole zajęć wspomagających uczniów wskazują na konieczność złożenia deklaracji udziału. Złożenie takiej deklaracji przed wakacjami nie jest możliwe w przypadku uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w nowej szkole. Czy to oznacza, że nie będą oni uczestniczyć w dodatkowych zajęciach?
We wrześniu naukę w polskich szkołach, w tym również w ostatniej klasie, rozpoczyna wielu uczniów pochodzących zza granicy. W swojej dotychczasowej edukacji nie zawsze realizowali te same przedmioty, co polscy uczniowie.
Co do zasady świadectwa szkolne i arkusze ocen podpisuje wychowawca klasy. Zdarza się jednak, że z powodu nieobecności, spowodowanej np. zwolnieniem lekarskim nie może dopełnić tego obowiązku. Co w takiej sytuacji powinien zrobić dyrektor szkoły?
W przepisach prawa oświatowego nie określono, w jaki sposób powinno przebiegać dokumentowanie zindywidualizowanej ścieżki w przedszkolu. Sprawdź, jaką dokumentację przebiegu nauczania należy prowadzić dla dziecka posiadającego opinię o potrzebie objęcia zindywidualizowaną ścieżką realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, przebieg działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi w punkcie lub zespole w danym roku szkolnym jest dokumentowany w dzienniku zajęć punktu lub zespołu.
Kompetencje dotyczące nadzoru sprawowanego przez organ prowadzący zostały określone w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Co do zasady organ prowadzący sprawuje nadzór w odniesieniu do spraw finansowych i administracyjnych. Nierzadko jednak inspektorzy zwracają się o udostępnienie dokumentacji przebiegu nauczania, a najczęściej dotyczy to dzienników innych zajęć prowadzonych przez nauczycieli specjalistów.
Przepisy nakładają obowiązek wpisywania do dzienników innych zajęć oceny postępów i wniosków dotyczących dalszej pracy z uczniem. Brak jednak wskazań, jak często należy to robić. Szczegółowe zasady powinny być określone w statucie szkoły, warto jednak zastanowić się, jaka częstotliwość będzie optymalna.
Przepisy prawa oświatowego zawierają regulacje dotyczące prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej w publicznych. W przypadku przedszkoli niepublicznych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, kiedy zasady dokonywania wpisów w dzienniku określa statut, a kiedy trzeba stosować się do wytycznych zawartych w rozporządzeniu.
Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania w okresie zdalnego nauczania nie różni się istotnie od dokumentowania zajęć prowadzonych w szkole. Problemem może być natomiast dokumentowanie zajęć prowadzonych przez pedagoga czy psychologa szkolnego, którzy nie prowadzą lekcji przedmiotowych.