Już od pierwszych dni prowadzenia zajęć zdalnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele skarżą się na to, że uczniowie bez ich zgody nagrywają przebieg lekcji. Nierzadko na prośbę rodziców, którzy chcą wiedzieć, jak wygląda zdalne nauczanie. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? A co, jeżeli zajęcia nagrywa nauczyciel, który chce przekazać rodzicom informację o zachowaniu ucznia w czasie zajęć?
Prowadząc dokumentację związaną z realizację zindywidualizowanej ścieżki, należy stosować zasady ogólne dotyczące dokumentacji przebiegu nauczania. W tym zakresie nie przewidziano bowiem żadnych specyficznych rozwiązań. Nie należy jednak zapominać o konieczności powiadomienia rodziców ucznia o wyborze takiej ścieżki.
Zdarza się, że nauczyciele przebywający w kwarantannie lub izolacji czas przymusowego pozostawania w domu wykorzystują na nadrabianie zaległości związanych z wypełnianiem i porządkowaniem prowadzonej dokumentacji. Wydawałoby się, że nauczyciel, który czuje się dobrze, może wykonywać proste czynności niepowodujące pogorszenia stanu zdrowia. W praktyce takie działania mogą przynieść negatywne konsekwencje.
Szkoła prowadzi dzienniki innych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością m.in. dokumentowania zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy dziennik może być prowadzony w formie elektronicznej.
Wielu uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zmienia szkołę. Czy nowa szkoła, do której przenosi się uczeń, powinna otrzymać ze starej placówki Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny ucznia? Sprawdź, czy IPET idzie za uczniem.
Nie wszyscy uczniowie będą mogli odebrać świadectwa szkolne w dniu wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Szczególnie problematyczne może być to dla ósmoklasistów, którzy świadectwa będą musieli doręczyć do nowych szkół. Sprawdź czy wychowawca, dyrektor lub pracownik administracyjny mogą podjąć decyzję o wysłaniu tego dokumentu za pośrednictwem operatora pocztowego.
Przepisy prawa oświatowego określają, jakie informacje powinny znaleźć się w dziennikach lekcyjnych czy dziennikach innych zajęć. Niektórzy wychowawcy chcieliby jednak zamieszczać w nich także dodatkowe informacje. Sprawdź czy takie postępowanie jest dopuszczalne.
Od listopada 2018 r. przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny wprowadziły obowiązek rejestrowania wyjść grupowych uczniów poza teren szkoły. Mimo że przepisy obowiązują już od roku, nadal budzą wątpliwości. Wyjaśniamy, jak należy dokumentować wyjścia z uczniami na basen.
Przepisy prawa oświatowego nie określają szczegółowej procedury organizowania indywidualnego programu lub toku nauki, ani zasad tworzenia związanej z tym dokumentacji. Jednak analiza przepisów pozwala wskazać, jakie czynności dokumenty i w jakiej kolejności trzeba opracować. Zapoznaj się z proponowaną procedurą i pobierz wzory niezbędnych dokumentów.
Żaden akt prawa oświatowego nie zawiera listy dokumentów, które powinien tworzyć i gromadzić wychowawca oddziału. Wytyczne ma prawo ustalić dyrektor szkoły, ale nie zawsze to robi. Dlatego, jeżeli w Twojej nie ma takiego obowiązku, rozważ założenie własnej teczki. Wzory potrzebnych dokumentów znajdziesz w zakładce Teczka wychowawcy.