Sprawdź, co rozumieć przez dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i dowiedz się, jakie dokumenty należy gromadzić w indywidualnej teczce ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole.
Wszelką dokumentację dotyczącą udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jednak regulacji wskazujących, jak postępować ze zgromadzonymi dokumentami po ukończeniu przedszkola lub szkoły. Przez jaki okres należy je przechowywać?
Nauczyciele powinni dokumentować realizację zaleceń zawartych w opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowane do nich dostosowania. Sprawdź, w jaki sposób i w jakiej formie prowadzić taką dokumentację, aby była czytelna oraz aby stanowiła źródło informacji pomocnych podczas oceny skuteczności podejmowanych działań.
Zakres danych wpisywanych do dzienników lekcyjnych został określony w rozporządzeniu MEN z 25 sierpnia 2017 r. Niektórzy nauczyciele chcieliby jednak, aby w dziennikach znalazły się także dodatkowe informacje, w szczególności dotyczące udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy katalog danych wpisywanych do dzienników można rozszerzać.
Opiekunowi ucznia niepełnosprawnego nie wydaje się legitymacji, lecz zaświadczenie. Zaświadczenie jest dokumentem poświadczającym prawo jednego z rodziców lub opiekuna ucznia dotkniętego inwalidztwem lub niepełnosprawnością do korzystania z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego na podstawie biletów jednorazowych. Zaświadczenie powinna wydać szkoła do której uczęszcza uczeń – sprawdź, na jakim wzorze i na podstawie jakich dokumentów je wystawić.
Coraz częściej w szkołach podstawowych dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Jakie prawa i obowiązki spoczywają na takiej osobie? Czy animator może prowadzić zajęcia podczas nieobecności nauczyciela? Czy powinien sprawdzać obecność, uzupełnić dziennik zajęć świetlicy tematem zajęć i swoim podpisem?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących wprost, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat lekcji z języka obcego. W praktyce nauczyciele stosują różne rozwiązania, ale najczęściej zapisują temat w języku, którego nauczają. Czy takie działanie jest właściwe? Sprawdź, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat zajęć z nauczania języka obcego
Przepisy nie określają wzorów czy szablonów dokumentów podsumowujących rok szkolny z zakresu zajęć wczesnego wspomagania oraz kształcenia specjalnego, wskazując jedynie na ich zawartość oraz działania, które powinny być podjęte w związku z podsumowaniem efektywności udzielanego dzieciom wsparcia. Sprawdzamy szczegóły.
Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program nauczania. Czy ustawodawca wskazał, kiedy nauczyciele powinni zgłosić dyrektorowi szkoły propozycję wybranych programów nauczania? Sprawdzamy poniżej!