Przepisy nie określają wzorów czy szablonów dokumentów podsumowujących rok szkolny z zakresu zajęć wczesnego wspomagania oraz kształcenia specjalnego, wskazując jedynie na ich zawartość oraz działania, które powinny być podjęte w związku z podsumowaniem efektywności udzielanego dzieciom wsparcia. Sprawdzamy szczegóły.
Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program nauczania. Czy ustawodawca wskazał, kiedy nauczyciele powinni zgłosić dyrektorowi szkoły propozycję wybranych programów nauczania? Sprawdzamy poniżej!
W czasie strajku nauczycieli zapisy w dziennikach lekcyjnych powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym, że nauczyciele nie prowadzą zajęć, nie ma zastosowania § 8 ust. 3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Często nauczyciele zastanawiają się, czy w pisemnym zawiadomieniu do rodziców o formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej ustalonych dla ucznia oraz pisemnym zawiadomieniu o spotkaniu zespołu dla ucznia z orzeczeniem wymagany jest podpis obojga rodziców potwierdzających zapoznanie się z informacją, czy też wystarczy podpis jednego z nich. Podpowiadamy na podstawie aktualnych przepisów.
Rodzice uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego często proszą o wgląd do dzienników zajęć dodatkowych oraz kopie dokumentacji nauczania. Czy szkoła ma obowiązek udostępnić rodzicowi dokumentację i przekazać jej kopie?
Przepisy dotyczące zachowania ważności orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania i orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, pozostają nadal aktualne (art. 312 ust. 1 i 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe). Przedstawiamy szczegółowe przepisy.
Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie pobytu w szkole mają sporządzaną dokumentację psychologiczno-pedagogiczną (IPET) na podstawie której przydzielane są odpowiednie zajęcia oraz pomoc psychologiczna i pedagogiczna. Sprawdź, co powinno zrobić się z taką dokumentacją, kiedy uczeń kończy edukację w szkole.
Dokumentacja taka jak opinie czy orzeczenia ucznia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczną powinny być odpowiednio przechowywane. Czy można przechowywać je w arkuszach ocen? Sprawdzamy przepisy. Artykuł aktualizowany, stan prawny: 1 września 2020 r.
Z uwagi na odrębną ścieżkę kształcenia dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym zakłada się dodatkowy dziennik, w którym dokumentowane są zajęcia edukacyjne i tematy poszczególnych zajęć. Sprawdzamy, jak prawidłowo dokumentować nauczanie ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w ramach edukacji włączającej.