Przepisy prawa oświatowego nie regulują zasad prowadzenia dokumentacji w poradniach niepublicznych. Dokumentacja powinna być natomiast prowadzona w sposób zapewniający bezpieczeństwo przetwarzania informacji oraz możliwość jej udostępniania np. rodzicom lub w przypadku kontroli. Wobec tego – jakie rozwiązanie wybrać?
Dla każdego ucznia, któremu udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna należy prowadzić tzw. indywidualną teczkę. W takiej teczce przechowuje się dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Sprawdź, jakie dokładne dokumenty należy w niej zamieszczać.
Świadectwa szkolne wydaje się według wzorów określonych w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Edukacji Narodowej. W żadnym wzorze świadectwa nie uwzględniono miejsca na dokonanie adnotacji o spełnianiu obowiązku szkolnego w formie nauczania indywidualnego. Sprawdź czy na świadectwie powinna znaleźć się informacja o nauczaniu indywidualnym.
Sprawdź, co rozumieć przez dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i dowiedz się, jakie dokumenty należy gromadzić w indywidualnej teczce ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole.
Wszelką dokumentację dotyczącą udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jednak regulacji wskazujących, jak postępować ze zgromadzonymi dokumentami po ukończeniu przedszkola lub szkoły. Przez jaki okres należy je przechowywać?
Nauczyciele powinni dokumentować realizację zaleceń zawartych w opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowane do nich dostosowania. Sprawdź, w jaki sposób i w jakiej formie prowadzić taką dokumentację, aby była czytelna oraz aby stanowiła źródło informacji pomocnych podczas oceny skuteczności podejmowanych działań.
Zakres danych wpisywanych do dzienników lekcyjnych został określony w rozporządzeniu MEN z 25 sierpnia 2017 r. Niektórzy nauczyciele chcieliby jednak, aby w dziennikach znalazły się także dodatkowe informacje, w szczególności dotyczące udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy katalog danych wpisywanych do dzienników można rozszerzać.
Nie wszystkie dzieci, którym w przedszkolu udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna posiadają orzeczenie lub opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Sprawdź czy w takich przypadkach trzeba dokonywać oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Doręczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii w sprawie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wiąże się z nałożeniem na nauczycieli szczególnych obowiązków, również tych związanych z prowadzenie dokumentacji. W wielu placówkach dla dzieci posiadających orzeczenie lub opinię przygotowuje się plan działań wspierających, kartę indywidualnych potrzeb i dostosowanie wymagań edukacyjnych. Sprawdź, czy to obowiązkowe.
Opiekunowi ucznia niepełnosprawnego nie wydaje się legitymacji, lecz zaświadczenie. Zaświadczenie jest dokumentem poświadczającym prawo jednego z rodziców lub opiekuna ucznia dotkniętego inwalidztwem lub niepełnosprawnością do korzystania z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego na podstawie biletów jednorazowych. Zaświadczenie powinna wydać szkoła do której uczęszcza uczeń – sprawdź, na jakim wzorze i na podstawie jakich dokumentów je wystawić.