Dokonywanie oceny efektów pomocy psychologicznej jest obowiązkowe. Zasady jej przeprowadzania są określane wewnętrznie, zaś dokumentowanie efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej ma miejsce w dzienniku. Sprawdź szczegóły i dowiedz się także, w jaki sposób prawidłowo archiwizować dokumentację udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dzieci i młodzież posiadająca orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie posiada statusu ucznia, lecz status uczestnika tych zajęć. Nie ma znaczenia czy zajęcia są organizowane w przedszkolu, szkole czy placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pracę z uczestnikiem trzeba jednak dokumentować i wówczas pojawia się problem. Czy uczestnik zajęć w przedszkolu albo szkole powinien zostać dopisany do dziennika zajęć przedszkola lub szkoły?
Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, sporządza się IPET. Uwzględnia się w nim zalecenia z orzeczenia oraz opinii z poradni. Rodzice ucznia powinni być informowani o działaniach podejmowanych wobec ich dziecka. Niektórzy więc domagają się przekazania im IPET, inni otrzymują ksero, mimo że o to nie proszą. Sprawdź, które działanie jest prawidłowe – czy przekazywanie rodzicom ksera IPET jest obowiązkowe?
Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne z uczniem mogą zmieniać się w trakcie roku szkolnego. Choć takie zmiany nie są zalecane, często są konieczne. Pojawia się pytanie – czy nowy nauczyciel powinien kontynuować poprzednio prowadzony dziennik innych zajęć? Czy raczej tzw. dziennik zajęć rewalidacyjnych po zmianie nauczyciela powinien być prowadzony od nowa, przez nowego specjalistę?
Organizacja zajęć rewalidacyjnych powinna być zawarta w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym dla ucznia. Natomiast dokumentacja zajęć powinna być prowadzona w dzienniku danych zajęć. Dziennik, w którym dokumentuje się zajęcia rewalidacyjne, bywa potocznie nazywany dziennikiem zajęć rewalidacyjnych. W świetle przepisów jest to jednak po prostu dziennik innych zajęć. Dziennik ten będzie sprawdzany w czasie kontroli organizacji i przebiegu kształcenia specjalnego i realizacji wsparcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie realizują podstawy programowej. Dla nich opracowuje się indywidualny program zajęć. Programu tego nie można jednak mylić z programem dla ucznia objętego kształceniem specjalnym. Przepisy w ogóle nie przewidują opracowania IPET dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Pismo Ministra Edukacji i Nauki dotyczące odbiurokratyzowania pracy nauczycieli wywołało wiele zamieszania. Nauczyciele dowiedzieli się, że znaczna część dokumentów, które obowiązkowo opracowują, nie jest wymagana. Do takich dokumentów zalicza się m.in. roczne podsumowania skuteczności kształcenia specjalnego. Sprawdź czy pismo ministra zwalnia nauczycieli z obowiązku ewaluacji pracy terapeutycznej. Dowiedz się czy dyrektor szkoły może wprowadzić wewnętrzne zasady dokumentowania pracy na rzecz uczniów.
Prowadzenie dziennika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych to tylko jedna z form dokumentowania zajęć osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Zasady prowadzenia dokumentacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wynikają z różnych rozporządzeń. Sprawdź, z czego powinna składać się dokumentacja zajęć.
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się na podstawie odrębnej podstawy programowej. Jeżeli taki uczeń uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej, to pojawia się problem dotyczący prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Uczeń może przecież uczęszczać na część zajęć z całą klasą, ale nie realizuje w tym czasie takich samych treści. Gdzie wówczas zapisać temat jego zajęć? Sprawdź, jak prowadzić dziennik dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Organizowanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w szkole często jest najlepszym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności dzieci i młodzieży, które nie mogą być dowożone do OREW oraz nie mają w domu dogodnych warunków do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych w szkole nie ma statusu ucznia. To z kolei rodzi pytanie: jak powinien być przypisany uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w SIO?