Dyrektorzy przedszkoli i szkół otrzymali informację o planowanym monitorowaniu sposobu realizacji działań adresowanych do dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia. Monitorowaniem mają być objęte w szczególności zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, zajęcia z zakresu tzw. specjalistycznej rewalidacji. Jak rozumieć zawiadomienie o monitorowaniu i jak się na nie przygotować.
Zobowiązanie nauczycieli do pracy zdalnej może dotyczyć również nauczycieli specjalistów, którzy nie prowadzą lekcji z uczniami. Dowiedz się, w jaki sposób swoją pracę ma dokumentować psycholog lub pedagog szkolny, którego aktywność obecnie polega głównie na samokształceniu oraz przygotowaniu materiałów do pracy z uczniami.
Wszelką dokumentację dotyczącą udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jednak regulacji wskazujących, jak postępować ze zgromadzonymi dokumentami po ukończeniu przedszkola lub szkoły. Przez jaki okres należy je przechowywać?
Ustawodawca określił kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także upoważnił organ prowadzący do wskazania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę na drugim etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie dokumenty rodzice kandydatów powinni dołączyć do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, aby potwierdzić ich spełnienie.
Nauczyciele powinni dokumentować realizację zaleceń zawartych w opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowane do nich dostosowania. Sprawdź, w jaki sposób i w jakiej formie prowadzić taką dokumentację, aby była czytelna oraz aby stanowiła źródło informacji pomocnych podczas oceny skuteczności podejmowanych działań.
Zakres danych wpisywanych do dzienników lekcyjnych został określony w rozporządzeniu MEN z 25 sierpnia 2017 r. Niektórzy nauczyciele chcieliby jednak, aby w dziennikach znalazły się także dodatkowe informacje, w szczególności dotyczące udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy katalog danych wpisywanych do dzienników można rozszerzać.
Nie wszystkie dzieci, którym w przedszkolu udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna posiadają orzeczenie lub opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Sprawdź czy w takich przypadkach trzeba dokonywać oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Powszechnie przyjęło się, że IPET opracowany przez zespół nauczycieli jest podpisywany przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nie zawsze jednak ma on możliwość podpisania dokumentu. Sprawdź, kto może podpisać indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zamiast dyrektora szkoły.
Doręczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii w sprawie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wiąże się z nałożeniem na nauczycieli szczególnych obowiązków, również tych związanych z prowadzenie dokumentacji. W wielu placówkach dla dzieci posiadających orzeczenie lub opinię przygotowuje się plan działań wspierających, kartę indywidualnych potrzeb i dostosowanie wymagań edukacyjnych. Sprawdź, czy to obowiązkowe.
Opiekunowi ucznia niepełnosprawnego nie wydaje się legitymacji, lecz zaświadczenie. Zaświadczenie jest dokumentem poświadczającym prawo jednego z rodziców lub opiekuna ucznia dotkniętego inwalidztwem lub niepełnosprawnością do korzystania z ulgi przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego na podstawie biletów jednorazowych. Zaświadczenie powinna wydać szkoła do której uczęszcza uczeń – sprawdź, na jakim wzorze i na podstawie jakich dokumentów je wystawić.