Przepisy dotyczące dokumentowania pracy specjalistów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach zostały sformułowane w bardzo ogólny sposób. Z jednej strony ułatwia to pracę, ponieważ nauczyciele mogą tworzyć dokumentację dostosowaną do preferowanego modelu pracy. Z drugiej jednak pojawia się ryzyko niedopełnienia obowiązków, a przez to stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli. W artykule omówione zostały regulacje dotyczące prowadzenia dzienników zajęć oraz indywidualnej teczki uczniów. Przekonaj się jak powinna wyglądać prawidłowo prowadzona dokumentacja nauczyciela specjalisty.
Każdy nauczyciel, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji zadań realizowanych w ramach pensum. Do zajęć tych należą także zajęcia rewalidacyjne, które należy dokumentować zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z uczniem.
Powszechnie stosowaną praktyką jest to, że usprawiedliwiając nieobecność ucznia w szkole, rodzic podaje przyczynę tej nieobecności. Tym czasem trzeba mieć świadomość, że ani dyrektor, ani nauczyciele nie powinni żądać podawania takich informacji. Takie stanowisko w sprawie zajmuje UODO. Sprawdź, jakie informacje powinno zawierać usprawiedliwienie nieobecności ucznia.
W indywidualnych teczkach uczniów korzystających w szkole ze specjalistycznego wsparcia gromadzi się dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szkole oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne i programy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dowiedz się, jakie dokładnie dokumenty należy gromadzić.
W indywidualnej teczce ucznia objętego kształceniem specjalnym oraz pomocą psychologiczno-pedagogiczną przechowuje się dokumenty wskazane w przepisach dokumenty. O ile nie jest zabronione gromadzenie w niej również kart pracy, o tyle nie jest to obowiązkowe. Dowiedz się, czy nauczyciel może zdecydować o gromadzeniu kart pracy w indywidualnej teczce i sprawdź, jakie korzyści dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą z tego wynikać.
Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowywana jest w teczce ucznia. Czy taką teczkę należy założyć także dla uczniów, którzy nie posiadają opinii? Co, jeżeli mimo to uczestniczą w dodatkowych zajęciach? Sprawdź, jak prowadzić dokumentację pomocy i pracy z uczniem objętym wsparciem. Upewnij się, że prowadzisz ją prawidłowo.
Sąd może zobowiązać szkołę do przekazania dokumentacji dotyczącej ucznia odpowiedniej instytucji. Oznacza to, że na wniosek sądu dyrektor szkoły będzie musiał wydać wskazane dokumenty. Przed przekazaniem dokumentów należy jednak upewnić się, czy wezwanie dotyczy oryginałów czy kopii. Dowiedz się na jakiej podstawie placówka oświatowa może zostać zobligowana do przekazania dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki.
Do końca kwietnia przedszkole musi wydać rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Realizacja tego obowiązku w odniesieniu do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego rodzi wątpliwości. Dodatkowe problemy pojawiają się w przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz dzieci, które przybyły do Polski z Ukrainy. Dowiedz się jakie problemy dotyczące informacji o gotowości szkolnej mogą się pojawić i jak im zaradzić.
W bursie prowadzi się dokumentację wskazaną w przepisach dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej. W związku z tym, bursa powinna dokumentować także wszystkie podejmowane działania na rzecz uczniów z niepełnosprawnością zgodnie z zakresem wsparcia określonym w IPET.
Specjaliści przygotowujący końcoworoczne oceny efektywności działań podejmowanych na rzecz uczniów często stają przed dylematem, czy dla ucznia z IPET trzeba opracować odrębnie ocenę efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W artykule wyjaśniamy zależności między oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej a oceną efektywności IPET.