Zmiana orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z niepełnosprawności intelektualnej ze stopnia umiarkowanego na lekki nakłada na szkołę szereg obowiązków. Proces dokumentacji i adaptacji programu nauczania wymaga staranności i zgodności z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, jak szkoła powinna postępować w takiej sytuacji, w tym jak prawidłowo dokumentować przebieg nauczania w arkuszu ocen oraz jakie dodatkowe działania należy podjąć, aby zapewnić uczniowi odpowiednie wsparcie.
Dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego ma obowiązek informowania o wystąpieniu na terenie MOW wydarzenia nadzwyczajnego. Sprawdź, jak definiowane są zdarzenia nadzwyczajne i dowiedz się, jakie organu należy zawiadomić o ich wystąpieniu.
Tworzenie zarządzeń dyrektora szkoły, przedszkola czy placówki jest jednym z najważniejszych aspektów zarządzania jednostką systemu oświaty. Właściwie przygotowane zarządzenia zapewniają prawidłowe funkcjonowanie placówki, przestrzeganie przepisów prawa oraz skuteczne zarządzanie zasobami. W artykule omawiamy najważniejsze zasady dotyczące tworzenia zarządzeń dyrektora szkoły i przedszkola.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna powinna przekazać dokumentację ucznia do innej poradni, jeżeli sama stała się niewłaściwa do udzielania pomocy dziecku. W praktyce zdarza się, że rodzice wysyłają maila z prośbą o przesłanie dokumentów do innej poradni i oczekują, że sprawa zostanie załatwiona bez zwłoki. Czy faktycznie tak będzie? Sprawdź, jakie wymogi powinny spełniać takie wnioski i czy konieczne jest korzystanie ze skrzynki ePUAP?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego albo etapu edukacyjnego. Najczęściej orzeczenia wydawane są na okres wychowania przedszkolnego albo etapu edukacyjnego. Zdarza się jednak, że zespół decyduje, że będzie to okres jednego roku szkolnego. Sprawdź, czy zespół orzekający musi uzasadnić wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na okres jednego roku.
Już niebawem wychowawcy klas zaczną przygotowywać się do wypełniania świadectw szkolnych. Dla ósmoklasistów będzie to bardzo ważny dokument. Dokonania i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły mogą bowiem zaważyć na przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Wyjaśniamy, czy na świadectwach tegorocznych ósmoklasistów powinny znaleźć się informacje o sukcesach i osiągnięciach z poprzednich lat.
Na świadectwie szkolnym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim nie zamieszcza się informacji o orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Taka informacja musi jednak znaleźć się w arkuszu ocen. Sprawdź, jakie dokładnie informacje o orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zamieścić w arkuszu ocen ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Czy a arkuszu zamieszcza się numer orzeczenia?
Każdego roku przed zakończeniem roku szkolnego pojawia się wiele pytań odnośnie do tego, czy absolwenci ósmych klas mogą odebrać świadectwa już 20 czerwca 2024 r., czyli przed ostatnim dniem rocznych zajęć dydaktycznych. Rodzice taką prośbę uzasadniają planami wyjazdowymi. Sprawdź, czy świadectwa szkolne można wydawać 20 czerwca 2024 r.
Przepisy nie regulują wprost kwestii związanej z wpisywaniem na świadectwo ucznia kończącego szkołę osiągnięć z poprzednich lat. Z pewnością na świadectwie ukończenia szkoły powinny być wpisane osiągnięcia ucznia zakwalifikowane jako „szczególne", które zostały wpisane uczniowi na świadectwa promocyjne w poszczególnych latach szkolnych. Wydaje się, że niezbędna jest uchwała rady pedagogicznej w tej sprawie. Poznaj szczegóły.
Każdy psycholog zatrudniony w szkole czy przedszkolu ma obowiązek prowadzenia dziennika. Zakres danych wpisywanych do dziennika psychologa szkolnego określają przepisu rozporządzenia, podobnie jak pozostałe kwestie, takie jak np. zasady kontrolowania dokumentacji przez dyrektora. W artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem dziennika psychologa. Podajemy również przykłady wpisów do dziennika prowadzonego przez psychologa.