Jakie kwalifikacje powinna posiadać pomoc nauczyciela? Jakie są jej obowiązki i jak nawiązać stosunek pracy? Czy zatrudnienie takiej osoby jest obligatoryjne czy fakultatywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule, który kompleksowo omawia wszystkie aspekty związane z zatrudnieniem pomocy nauczyciela w szkołach i przedszkolach. Dowiedz się, jakie są wymagania prawne, jak przebiega i czego dotyczy weryfikacja niekaralności kandydata, na czym polega praca oraz jakie wynagrodzenie przysługuje osobie zatrudnionej na tym stanowisku. Możesz również sprawdzić, jakie zadania nie powinny być przydzielane pracownikom niepedagogicznym. Artykuł zawiera praktyczne informacje i wskazówki ważne zarówno dla kandydatów, jak i osób już zatrudnionych.
Obowiązkowo pomoc nauczyciela trzeba będzie zatrudnić również w przedszkolu lub szkole ogólnodostępnej, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone. Co jednak ważne – w tym przypadku z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ma wynikać potrzeba zatrudnienia właśnie pomocy nauczyciela.
Fakultatywnie, czyli za zgodą organu prowadzącego pomoc nauczyciela można zatrudnić w przedszkolach i szkołach: specjalnych, integracyjnych, ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi lub integracyjnymi oraz w przypadkach innych niepełnosprawności niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym, niepełnosprawność ruchowa, autyzm, w tym zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone (§7 ust. 5 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Kiedy zatrudnia się pomoc nauczyciela?
- Kiedy zatrudnienie pomocy nauczyciela jest obligatoryjne, a kiedy fakultatywne?
- Jakie kwalifikacje musi posiadać pomoc nauczyciela?
- Jak nawiązać stosunek pracy z pomocą nauczyciela – jaki rodzaj umowy?
- W których rejestrach weryfikować niekaralność pomocy nauczyciela?
- Jakie są podstawowe zadania i obowiązki pomocy nauczyciela w szkole i przedszkolu?
- Ile wynosi wynagrodzenie pomocy nauczyciela i jakie dodatki mogą jej przysługiwać?
- Jakie są różnice między pomocą nauczyciela a asystentem nauczyciela?
- Jakie są zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego dla pomocy nauczyciela?
Pozostało jeszcze 88% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:
- Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
- Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
- Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
- Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
- Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.
Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się
Autor: Marta Wysocka
Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.