Zdarza się, że mimo starań, nie jest możliwe zatrudnienie w szkole tzw. nauczyciela wspomagającego, ze względu na brak zainteresowanych kandydatów. Czy w takiej sytuacji można zatrudnić pomoc nauczyciela, skoro przepisy wskazują, że dyrektor zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub pomoc nauczyciela?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nie zawsze dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wiąże się z koniecznością zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. W zaleceniach poradni psychologiczno-pedagogicznej może pojawić się zalecenie wsparcia ucznia przez pomoc nauczyciela. Jakie zasady dotyczące terminu zatrudnienia oraz warunków pracy będą miały zastosowanie w takiej sytuacji?
Zapewnienie uczniom z niepełnosprawnością opieki i możliwości pobierania nauki oraz realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia wpisuje się w podstawowe cele systemu oświaty. Za właściwą organizację kształcenia, opieki i wychowania odpowiada dyrektor placówki, który zgodnie z przepisami musi lub może zatrudnić dodatkową kadrę. W artykule wyjaśniono, w których przypadkach istnieje obowiązek, a w którym możliwość zatrudnienia w szkole nauczyciela wspomagającego, specjalisty i pomocy nauczyciela, a także omówiono status prawny i warunki zatrudnienia tych osób.
Sprawdź, jakie wykształcenie powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu oraz w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej.
Do polskich szkół coraz liczniej uczęszczają uczniowie cudzoziemscy nieposłujący się językiem polskim. Przepisy prawa oświatowego przewidują różne możliwości związane z zapewnieniem im wsparcia. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie na stanowisku pomocy nauczyciela osoby władającej językiem kraju pochodzenia ucznia. Sprawdź na jakiej podstawie i z jakim wynagrodzeniem zatrudnić takiego pracownika.
Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego. Przepisy nie regulują jednak ani wymiaru zatrudnienia takiej osoby ani zakresu jej obowiązków, zaś w praktyce decyduje o tym dyrektor szkoły. Musi jednak pamiętać, by pomocy nauczyciela nie przydzielać zadań zastrzeżonych dla nauczycieli. Skoro jednym z zadań nauczycieli jest sprawowanie opieki i zapewnienie uczniem bezpieczeństwa, to czy należy uznać, że pomoc nauczyciela nie może w żadnej sytuacji samodzielnie sprawować opieki nad dziećmi? Poznaj odpowiedź eksperta.
W przepisach nie ma terminu „nauczyciel wspomagający” – jest to potocznie stosowany termin na określenie stanowiska nauczycieli współorganizujących kształcenie uczniów niepełnosprawnych. W prawie oświatowym, w zależności od rodzaju szkoły stosuje się sformułowanie dotyczące dodatkowego zatrudnienia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego/współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Często zdarza się, że w ciągu roku szkolnego zmienia się orzeczenie ucznia, który wymaga dodatkowej pomocy w szkole. Ewentualna decyzja w sprawie zamiany osób udzielających uczniowi wsparcia powinna wynikać właśnie z orzeczenia. Jeśli jednak nie wskazano tam szczegółowych zapisów w kwestii zatrudnianej dodatkowo kadry, to nie ma konieczności dokonywania zamiany.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.